Lávka přes dálnici D10, Mnichovo Hradiště

 

 

Nové přemostění dálnice D10 u Mnichova Hradiště má za cíl nabídnout bezpečnou cestu pěším a cyklistům mířícím z Mnichova Hradiště východním směrem dále do Českého ráje. Stávající možnost překonání dálnice D10 po frekventované silnici II/268 je z pohledu bezpečnosti nevyhovující.

Pozice pro novou lávku je určena historickou stopou Husovy aleje, která je i dnes významným krajinotvorným prvkem. Tato převážně lipová alej byla přerušena stavbou dálnice D10, kdy její část od dálnice k městu je i v současnosti využívána k procházkám a oddechu. Navazující část za dálnicí je z důvodu omezené dostupnosti již takřka zapomenutou historickou stopou.

Projekt nové lávky pro pěší a cyklisty oživuje historickou cestu, ale především vytváří nové propojení dálnicí D10 značně fragmentované krajiny.

 

 

Harmonogram/etapizace

 

 

2021 - projekční a inženýrská činnost

1-6/2022 - stavební povolení, získaná dotace

7-12/2022 - výběr zhotovitele, zajištění spolufinancování

2023+ - realizace

 

 

Kontaktní osoba

Místo

Mnichovo Hradiště (křížení dálnice D10 a Husovy aleje)

Rozpočet a financování

Projekční a inženýrská činnost hrazená Nadačním fondem ŠKODA AUTO: 1,485 mil. Kč

Projekční a inženýrská činnost hrazená městem: 924 tis. Kč

Odhadované náklady na stavbu: 36 mil. Kč

Dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury: 29,5 mil. Kč

Dodavatel

Projekční a inženýrská činnost: Ateliér AP - Ing. arch. Josef Pleskot

Vazba na strategický plán

Opatření: 4.1.3. Propojení města s okolní přírodou cestami a cyklostezkami, 8.1.1. Odstraňování bariér a zlepšování pěší prostupnosti města i jeho okolí, 8.2.1. Zavádění dopravních opatření a budování dopravní infrastruktury ve prospěch rozvoje cyklodopravy

Známe podobu lávky přes D10

06.09.2021 Život ve městěfotogalerie
Známe podobu lávky přes D10

Opravdová Brána do Českého ráje, neboli sen mnoha Hradištáků o lávce přes dálnici na Horku je zase o kus blíže. Ateliér architekta Josefa Pleskota předložil finální studii lávky přes D10. A tady je! Vrháme se do projektování... přečíst celé