Jiří Plíhal vyrůstal na Vysočině ve Žďáru nad Sázavou, kde absolvoval základní školu a gymnázium. Na Vysoké škole dopravy a spojů v Žilině následně vystudoval inženýrství v oboru zkušebnictví dopravní techniky. Tento obor jej v roce 1988 zavedl do Mnichova Hradiště, kde nastoupil do vývoje vozů značky LIAZ jako samostatný zkušební technik.

V 90 letech sbíral zkušenosti ve ŠKODA AUTO, působil rovněž v Tatře Kopřivnice, kde se dostal jako ředitel pro nákup do užšího vedení firmy. Postupně se tak propracoval do manažerských pozic. Deset let byl ředitelem přádelny vlněných přízí Schoeller Křešice, kde mezi jeho úkoly patřila mimo jiné rekonstrukce a výstavba nového závodu. V roce 2007 se vrátil do automobilového průmyslu -ve společnosti ZF TRW ve Staré Boleslavi vyrábějící bezpečnostní pásy měl na starosti technologii výroby a zavádění nových výrobků a strojů. Součástí jeho práce v této společnosti byly rovněž cesty do sesterských závodů v Indii, USA, Německu a Jižní Africe, kde absolvoval dlouhodobý pobyt. Během práce si rozšířil vzdělání o marketing a ekonomii na VUT v Brně.

V Mnichově Hradišti má Jiří Plíhal částečně rodinné kořeny (jeho babička, rozená Novotná, pocházela z domu č. p. 1502, kde dnes funguje TOP drogerie). Spolu s manželkou si tu postavili u 2. základní školy dům, ve kterém vychovali své dvě dnes již dospělé děti. Koníčkem Jiřího Plíhala je práce okolo domu a zvelebování zahrady, dalším je pak poznávání Čech i zahraničních zemí. Při cestování ale záměrně míjí turistická centra a snaží se na daných místech poznávat život takový, jaký je.

 

Starostou Mnichova Hradiště je Jiří Plíhal od 24. října 2022.