Od července probíhá v městských budovách velká výměna kotlů, topných soustav a ohřevu teplé vody. Celkem se jedná o 13 objektů. V červenci se rozeběhly práce na plné obrátky, aby se ve školách dalo od září učit. Od prvního týdne října, kdy běžně začíná topná sezóna, měly být připravené k provozu kotelny. Vzhledem k nečekaně chladnému září ale v budově škol ve Studentské ulici řešíme problémy s topením už teď.

O víkendu a dnes jsem situaci osobně řešil. Jaký je nyní stav?

Intenzivně se pracuje na zprovoznění celé kotelny a odhad dokončení je mezi 3. - 10 říjnem. Samozřejmě se snažíme problém vyřešit co nejrychleji. Z hlediska zákonných norem se teploty ve třídách pohybují v normě, ale na její nižší hranici. Proto jsme se pustili do dočasného řešení situace:

  • podařilo se zprovoznit topení do jídelny a sálu
  • na chodby jsme umístili 3 větší přímotopy a budeme vytápět 24 hodin denně
  • do středy je v celé škole k dispozici 25 malých přímotopů (což je maximum toho, kolik vydrží stávající elektroinstalace a bezpečnostní normy)
  • ve školní jídelně je pro děti i vyučující celodenně zajištěn horký čaj
  • 3. října by už děti měly přijít do plně vytápěné školy

A jaké je dlouhodobé řešení problému s topením?

Celá realizace topného systému v rámci projektu EPC by v případě budovy škol ve Studentské v ideálním případě zabrala 5 měsíců. Protože však není možné zastavit provoz školy na tak dlouhou dobu, bylo nutné ji rozdělit na etapy:

  1. Od poloviny července (ihned po podpisu smlouvy s dodavatelem) do konce prázdnin proběhla výměna topného systému (radiátory, rozvody). Celá tato nejnáročnější fáze včetně úklidu zabrala 7 týdnů a vše se stihlo dokončit před zahájením školního roku.
  2. V současné chvíli probíhá propojení topného systému, spuštění čerpadel a měření regulace. Bez toho není možné topit. Dodavatel přislíbil, co nejrychlejší postup.
  3. Poté proběhne výměna kotlů. Odstávky jsou plánovány výhradně na víkendy a neměly by nijak ohrozit provoz školy.

Víme, že situace není ideální. Ideální by bylo, kdyby se topení měnilo před 10 lety. V současném stavu by však nevydrželo další zimu (jen v letošním lednu praskly několikrát rozvody a denně se ztrácelo 2-3 m3 vody neznámo kam). Situaci sledujeme společně s ředitelkou gymnázia a ředitelem základní školy.

Chtěl bych poděkovat kolegům na úřadě, ředitelům škol a dodavateli za hledání řešení v této situaci. Dík patří i městskému úřadu Bakov nad Jizerou a některým jednotlivcům za zapůjčení přímotopů.

Ondřej Lochman
Starosta města