Ondřej Lochman (starosta)

Ještě jednou tedy konstatuji, že nás je 20 a jsme tedy usnášeníschopní. Omluveni z dnešního jednání jsou zastupitelka Mirka Rydvalová, Vendula Šéflová a Jana Šťastná, byla omluvena také Věra Vlasáková, která dorazila, takže tě vítám Věrko. Chtěl bych také zmínit, že ze zasedání zastupitelstva města Mnichovo Hradiště je pořizován audiovizuální záznam, který bude s ohledem na ochranu osobních údajů za účelem informování veřejnosti o průběhu zasedání zveřejněn na internetu. Ověřovateli zápisu zasedání zastupitelstva města ze dne 8. září 2021 byly zastupitel Jiří Plíhal a kolegyně Jana Šťastná. Chtěl bych se zeptat, jestli je ověřený? Já tady mám napsané, že z důvodu technických problémů není zatím vše ověřeno v písemné formě.

Jiří Plíhal

Není ještě ověřený, vyskytli se tam nějaký problémy s počty hlasů, který jsou jinak v systému a jinak byli zapsaný, takže to bude vyřešeno během krátké doby.

Ondřej Lochman (starosta)

Takže tam máme problém s jedním usnesením, nicméně bych chtěl požádat tedy, abysme na dalším zastupitelstvu měli tohle ověřeno, tam není lhůta v zákoně k tomuto, ale je tam povinnost to mít ověřené. V rámci toho kalendářního roku, takže bych požádal paní Libichovou, abysme příště měli jenom kontrolu ověření obou zápisů, jak z toho minulého zasedání zastupitelstva, tak z toho dnešního. Pořízením zápisu z dnešního jednání zastupitelstva pověřují Jitku Libichovou a přistupme i k volbě a schválení návrhové komise, která má za úkol v případě reformulace usnesení tyto připravit. Já navrhuju kolegy Jaroslava Trpkoše a Vladimíra Čermáka. Souhlasíte pánové? Ano, ano. Děkuji, pánové, už tam jsou i na lavici, koukám nebo další zastupitelé, takže na střídačce. Takže, kdo je pro to, aby Jaroslav Trpkoš a Vladimír Čermák byly v návrhové komisi? Je někdo proti? Zdržel se? Tak a teďka ještě jenom přece jenom furt si tady cvičíme to hlasování. Takže, prosím, hlasujte i v elektronickém systému. Vidím, že většina už hlasovala. Tak v danou chvíli vidím 17 pro a 2 se zdrželi, 1 nehlasoval zatím. Každopádně usnesení potom přátelé. Obracím se na návrhovou komisi, tedy jestli už máte výsledky. Tak já už tam vidím, že je 18 pro, 2 se zdrželi a 0 proti je tomu tak návrhová komise?

Vladimír Čermák

Ano, 18 pro, zdrželi se 2, proti 0.

Ondřej Lochman (starosta)

Usnesení bylo schváleno jenom ještě 2 technické k dnešku máme tady to rozestavení zkoušíme to sesadili nás ze stupínků níže, za což jsme rádi příště možná už uděláme obdélník a protože tady budeme dalších asi 4, 5 zasedání, už se snad budeme blížit k ideálu. A z hlediska hlasování budeme tedy hlasovat, jinak chci ještě říct, že my s tou společností už probíhá diskuze, jestli by to nebylo víc intuitivní tzn. aby během toho hlasování to na vás vyskočilo a mohli jste si kliknout na ano, ne, zdržel se, pak už by to bylo velmi komfortní. Teď tam musí člověk jít přes 2 kroky. Tak jenom o to se snažíme. "Jmenování ověřovatelů zápisu" je další bod, chtěl bych navrhnout, aby ověřovatelé dnešního zápisu byl kolega Petr Mazánek a kolegyně Dana Lamačová, jste pro? Dana souhlasí vidím a Petr Mazánek souhlasí, takže, kdo je pro? Kdo je proti? Zdržel se? Prosím vás o hlasování v tom elektronickém zařízení. A vidím, že už se frekvence zrychluje. Návrhová komise.

Vladimír Čermák

18 pro, 2 se zdrželi, proti 0.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji usnesení bylo přijato přistupme k bodu číslo 3. a tím je "Schválení programu jednání". Ten program byl předložen, zveřejněn řádně dle zákona o obcích na úřední desce. My jsme v bodu 21. vám v elektronickém systému eRaZ do bodu 21. různého dodali i vzetí na vědomí rezignace člena Rady a volbu nového člena Rady. Z pohledu zákona o obcích je potřebné, aby toto bylo oficiálním bodem jednání. Proto bych chtěl navrhnout, aby bod 21. se nejmenoval různé, ale byl s názvem, hnedka vám to povím, "Rezignace člena Rady a volba člena Rady". A bod 21. "Různé" se tím pádem posouvá na bod 22., "Interpelace" na bod 23. Souhlasí dívám se na kolegy, umíte to takhle zařídit? Umíte. Takže toto je můj návrh na doplnění programu, tedy vlastně posunutí bodu "Různé" a "Interpelace". A mezi to, na bod 21., vložit bod "Rezignace člena Rady a volba člena Rady města". Máte někdo ještě někdo jiné doplnění? Pokud tomu tak není, tak pojďme hlasovat o aktualizovaném programu s tím, co nyní bylo řečeno, kdo je pro? Proti? Zdržel se? Prosím také o elektronické hlasování. Tak mně se to nějak zaseklo. Už to snad proběhlo. Takže návrhová komise.

Vladimír Čermák

Takže pro 20, nikdo se nezdržel, nikdo nebyl proti.

Ondřej Lochman (starosta)

Usnesení bylo přijato. Přistupme tedy k bodu číslo 4. tím je "Zpráva o činnosti rady města". Je to zpráva za období konané od 8.9. do dnešní doby usnesení byla zveřejněna. Tak se ptám, jestli máte nějakou připomínku, otázku, komentář k jednání rady? Není tomu tak my tady máme, tedy v tom případě formální usnesení, které zní „zastupitelstvo města bere na vědomí zprávu o činnosti Rady města za uplynulé období od 9.9. do 3.11.2021”, kdo je pro? Proti? Zdržel se? Prosím o elektronické hlasování. A poprosím návrhovou komisi.

Vladimír Čermák

Pro 20, nikdo se nezdržel, nikdo nebyl proti.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji usnesení bylo přijato dalším bodem je "Zpráva o činnosti kontrolního výboru a finančního výboru", poprosím asi nejdřív kontrolní výbor, když to máme tak v programů. Paní Šťastná je omluvená, tak nevím, kdo z kontrolní výboru, jestli Jirka Bína nebo někdo jiný.

Jiří Bína

Za mě teda, my jsme se nesešli, takže nemám žádnou informaci.

Ondřej Lochman (starosta)

Od minulého zastupitelstva tedy neproběhla další činnost. Vy jste v tom minulém kontrolovali dotace a vlastně probíhaly i ty byty, takže v danou chvíli nemáme zprávu nebo teda novou aktivitu v činnosti. A z hlediska finančního výboru zastupitel Jiří Plíhal.

Jiří Plíhal

My jsme se sešli v pondělí jako tradičně před zastupitelstvem, měli jsme 2 hlavní body změnu rozpočtu, rozpočtové opatření 5/21 a obecně závaznou vyhlášku o místních poplatcích za obecný systém odpadové hospodářství. Finanční výbor obě tyto změny, které jsou potom samozřejmě součást dnešního jednání doporučuje zastupitelům přijmout. V tom rozpočtovém opatření se opět to týká vlastně jenom o úpravu na současný skutečný stav a pořád pozitivní zpráva platí, že na straně příjmů z hlediska daňových příjmů je ta situace stabilní a prostě ten předpoklad těch příjmů tady pořád je, takže to je dobře, co se týče poplatcích za obecní systém pro hospodářství, já myslím, že k tomu dostaneme potom v diskuzi k tomuhle tomu bodu, ale i tady doporučuje finanční výbor tu obecně závaznou vyhlášku přijmout.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkujeme, tak má někdo nějakou otázku teďka ke zprávě z finančního výboru a informaci z kontrolního. Pokud tomu tak není, tak pojďme hlasovat o usnesení „zastupitelstvo města bere na vědomí zprávy z kontrolního výboru a finančního výboru.”, kdo je pro? Kdo je proti? Zdržel se? Ten zvuk, co jste slyšeli, nebylo informace o tom, že všichni hlasovali, ale místostarostovi dorazil e-mail.

Vladimír Čermák

Takže pro 20, nikdo se nezdržel, nikdo nebyl proti.

Ondřej Lochman (starosta)

Dobře, děkuji usnesení bylo přijato. Přistupme k další části dnešního jednání zastupitelstva, tím jsou "Majetkové záležitosti". Já předávám slovo kolegovi místostarostovi na dalších 9 bodů.

Jan Mareš (místostarosta)

Děkuji dostáváme se k bodu převodu nemovitostí a rovnou předám slovo panu vedoucímu Pavlu Královi.

Pavel Král

Bod číslo 6. "Žádost o prodej pozemků v katastrálním území Buda". Byla doručena žádost o odkup pozemku lesa, který vlastníme v katastrálním území Buda vyjádření odborného lesního hospodáře je pozemek neprodávat. Jednak cena je neadekvátní a z pohledu hospodaření v lesích není prodej žádoucí. Komise správy majetku taktéž ten prodej nedoporučuje. Rada města neschválila zveřejnění záměrů a zastupitelstvu nedoporučuje prodej pozemků schválit.

Jan Mareš (místostarosta)

Tak děkuji, já zahájím rozpravu k tomuto bodu. Pokud máte někdo nějaké dotazy, můžete se přihlásit a já mu zopakuji, že komise SMRM nedoporučuje prodej bavili jsme se tam, je to hlavně z hlediska velice nízké ceny. Pokud tomu nejsou žádné další dotazy, já bych přečetl usnesení „zastupitelstvo města neschvaluje prodej pozemku p.č. 161/3 o výměře 1373 m² ostatní plocha, jiná plocha a p.č 161/4 o výměře 4121 m² lesní pozemek v k.ú. Buda panu L.Š. trvale bytem Bakov nad Jizerou za cenu 17 Kč za metr čtverečný. Nechávám tedy hlasovat, kdo je pro neschválení? Kdo je proti? Zdržel se? Tak ještě jednou, kdo je pro neschválení? Děkuji, prosím, návrhovou komisi.

Vladimír Čermák

Pro 20, nikdo se nezdržel, nikdo není proti.

Jan Mareš (místostarosta)

Děkuji, usnesení bylo přijato, poprosím pana Krále o další bod.

Pavel Král

Bod číslo 7. "Žádost o prodej části pozemku p.č. 820/1 v k.ú. Mnichovo Hradiště". Jedná se už pozemek, který v zastupitelstvu byl projednáván v minulém nebo předminulém zastupitelstvu. Tím, že došlo ke změně situace, kdy současný nájemce pozemku s prodejem souhlasí. Na základě toho komise správy majetku doporučuje prodej. Rada města schválila zveřejnění záměru a doporučuje zastupitelstvu prodej, a to za cenu 1 000 Kč za metr čtverečný.

Jan Mareš (místostarosta)

Tak děkuji, já zahájím rozpravu jenom má někdo nějakej dotaz, jak nájemce tak zájemce o pozemek se dohodli, takže teď už to je jenom otázka ceny, kde komise navrhuje 1 000 Kč za metr čtverečný, stejně tak Rada navrhla 1 000 Kč za metr čtverečný, pan starosta.

Ondřej Lochman (starosta)

Za mě jenom krátký komentář, že s oběma jsem mluvil. I s kolegyní Kandráčovou, takže to vypadá, že oba se přes léto dohodli. Byl jsem se osobně podívat na ty místa. Myslím, že nakonec to bude k rozumné dohodě.

Jan Mareš (místostarosta)

Pokud není žádný dotaz přistoupili bysme k hlasování já přečtu usnesení „zastupitelstvo města schvaluje prodej části pozemku p.č. 820/1 o výměře cca 20 m² zahrada v k.ú. Mnichovo Hradiště panu V.V. trvale bytem Mnichovo Hradiště za cenu 1 000 Kč za metr čtverečný podpisem kupní smlouvy pověřuje starostu a místostarostu města.”, kdo je pro? Kdo je proti? Zdržel se? Jakmile bude elektronicky odhlasováno, poprosím návrhovou komisi o výsledek.

Vladimír Čermák

Pro 20, nikdo se nezdržel, nikdo nebyl proti.

Jan Mareš (místostarosta)

Usnesení bylo teda přijato. Děkuji, poprosím pana Krále o další bod.

Pavel Král

Bod číslo 8. "Žádost o prodej části pozemků v katastrálním území Lhotice u Bosně část obce Dobrá Voda". Jedná se o žádost, která již byla jednou, tedy konkrétně v září v zastupitelstvu projednáváno s tím, že zastupitelstvo nepřijalo v této záležitosti usnesení. Tehdy byl návrh usnesení cena 700 Kč za metr. Komise správy majetku tuto žádost opětovně projednala. Neshledal důvod, proč pozemek neprodat, protože je pro město zbytný s tím, že upravila cenu na 750 Kč za metr čtverečný. Rada města na základě doporučení komise doporučuje prodej části pozemku za cenu 750 Kč za metr čtverečný.

Jan Mareš (místostarosta)

Tak děkuji, zahajuji rozpravu k bodu. Tady jenom máme tedy zde podruhé navyšujeme oproti minule cenu a nechám mluvit pana starostu.

Ondřej Lochman (starosta)

Byl jsem to já, který to rozporoval posledně, takže k tomu dodatek za mě my jsme o tom ještě bavili. Řešili jsme to s komisí výsledek. Já jsem rád, že ta cena se aspoň částečně navýšila. Nakonec to podpořím já jsem byl ten který upozorňoval že vlastně se navýší cena té parcely současně pro nás je to opravdu pozemek zbytný, byl jsem se tam i podívat. Nakonec jsem mohl tento podpořit i když si myslím, že ta cena by mohla být ještě vyšší, ale vzhledem k tomu, že se rozšiřuje na parcelu, ale z hlediska toho pozemku našeho pohledu tzn. že se na to podíváme, tak nejednáme nehospodárně, protože je to pozemek zbytný a snažili jsme se vytěžit co nejvyšší cenu z hlediska dohody. Takže trošku se skřípěním zubů, ale podpořím a děkuju za to, že jsme to ještě jednou projednali a probrali a podívali se na místo.

Jan Mareš (místostarosta)

Děkuji nějaké další reakce? Pokud tomu tak není, tak bych nechal hlasovat. Usnesení by znělo „zastupitelstvo města schvaluje prodej části pozemku p.č. 485 o výměře cca 295 m² ostatní plocha, ostatní komunikace v k.ú. Lhotice u Bosně, manželům M.G. a P.G. oba trvale bytem Kosmonosy za cenu 750 Kč za metr čtverečný. Podpisem kupní smlouvy pověřuje starostu a místostarostu města. Takže, kdo je pro? Kdo je proti? Zdržel se? Poprosím, návrhovou komisi jakmile bude odhlasováno i elektronicky.

Vladimír Čermák

Pro 20, nikdo se nezdržel, nikdo nebyl proti.

Jan Mareš (místostarosta)

Usnesení bylo přijato děkuji, přistoupíme k dalšímu bodu.

Pavel Král

Bod číslo 9. "Žádost o prodej části pozemku p.č. 2353/1 v k.ú. Mnichovo Hradiště". Jednání o tomto pozemku již na programu zastupitelstva bylo na zářijovém jednání. Zastupitelstvo nepřijalo usnesení. Žádost bylo znovu projednána v komisi správy majetku. Žadatelé navýšili návrh kupní ceny z 500 na 1 000 Kč za metr čtverečný. Komise nedoporučila prodej a navrhuje bezplatné užívání žadateli pozemek v délce 5 let s tím, že po uplynutí této doby. Si žadatel může znovu o prodej části pozemku požádat. Rada města nedoporučuje prodej části pozemku.

Jan Mareš (místostarosta)

Tak děkuji za sebe řeknu, že jedná se o pozemek v památkové zóně, kde bysme měli jakoby trochu zachovávat svůj vliv na to, co tam bude a zbytné pozemky neprodávat. Otvírám rozpravu. Zastupitel Břicháček.

Pavel Břicháček

Já jsem se chtěl zeptat, co si tam dovedete představit na tom malinkém kousku, že by se mohlo odehrát na tom svahu.

Jan Mareš (místostarosta)

Tak řešili jsme to v komisi a trochu jsme se tam báli, že by tam mohlo vzniknout třeba jakoby parkovací místo nebo něco takovýho, který by tam úplně jakoby nesedělo. Současně vedou tam nějaké inženýrské sítě, takže asi i tento pohled není dobrý pro to, abysme tento pozemek prodávali úplně. Pokud nejsou žádné jiné dotazy v rámci rozpravy, pan starosta.

Ondřej Lochman (starosta)

Tam jenom, jestli si to dobře pamatuju tak kolegyně říkala, že by tam měl nějakou zahrádku nebo něco, k tomu ten pronájem stačí. Kdybysme to prodali, tak by tam mohlo právě vzniknout třeba parkovací místo, což není asi úplně vhodné z hlediska toho kousku a tý podoby, jak ta ulice vypadá aspoň, tak jsme se o tom bavili, takže proto, tak jsem to diskutoval s místostarostou, navrhujeme, jak komise, tak Rada, to neprodávat, ale nabídnou pronájem. Ať teda to ten dotyčný využije nebo ta dotyčná využije tak, jak říká klidně minimální až nulový.

Jan Mareš (místostarosta)

Tak pokud není žádný jiný postřeh nebo dotaz, nechal bych hlasovat. Usnesení je následující „zastupitelstvo města neschvaluje prodej části pozemku p.č. 2353/1 o výměře cca 25 m² ostatní plocha ostatní komunikace v k.ú. Mnichovo Hradiště manželům M.Š. trvale bytem Mnichovo Hradiště a J.Š. trvale bytem Mnichovo Hradiště, kdo je pro neschválení? Kdo je proti? Zdržel se? Děkuji, jakmile bude odhlasováno, ještě chvilinku, kdo se zdržel? Jakmile bude odhlasováno elektronicky, poprosím o výsledky návrhovou komisi.

Vladimír Čermák

Pro 14, zdrželo se 5, proti 1.

Jan Mareš (místostarosta)

Děkuji usnesení bylo přijato. Poprosím, pane vedoucího o další bod.

Pavel Král

Bod číslo 10. "Žádost o prodej části pozemku p.č. 763/1 v k.ú. Podolí". Jedná se o přeplocení v části obce zvané Hoření Kruhy. Již v minulosti byly v této části za stejných podmínek, tedy za cenu 350 Kč za metr čtverečný řešeny nesoulady se zaplocením, přeplocení pozemků ve vlastnictví města kolem jednotlivých rodinných domů. Komise správy majetku doporučuje prodej a stejně tak Rada města doporučila zastupitelstvu prodej části pozemků dle návrhu usnesení.

Jan Mareš (místostarosta)

Otvírám rozpravu k tady tomu bodu. Je to asi jedno nebo dvě zastupitelstva zpátky v této lokalitě jsme řešili podobné přeplocení je to ve stejné cenové relaci, takže víceméně formalita. Někdo nějaké dotazy, pokud tomu tak není, tak bych nechal hlasovat o usnesení „zastupitelstvo města schvaluje prodej pozemku p.č. 763/7 o výměře 27 m² zahrada v k.ú. Podolí u Mnichova Hradiště, který vznikl oddělením od pozemku p.č. 763/1 v k.ú. Podolí u Mnichova Hradiště dle GP 320-91/2021 manželům V.H. a D.H. trvale bytem Mnichovo Hradiště místní část Kruhy za cenu 350 Kč za metr čtverečný podpisem kupní smlouvy pověřuje starostu a místostarostu města.”, kdo je pro? Kdo je proti? Zdržel se? Děkuji, poprosím návrhovou komisi, jakmile skončí elektronické hlasování o výsledek.

Vladimír Čermák

Pro 20, nikdo se nezdržel, nikdo nebyl proti.

Jan Mareš (místostarosta)

Usnesení bylo přijato, děkuji poprosím pana Krále o další bod.

Pavel Král

Bod číslo 11. "Žádost o prodej pozemků p.č. 2337/2 v k.ú Mnichovo Hradiště". Žadatelka v současné době má pozemek pronajatý, za účelem zahrady. Nyní podala žádost o odkup. Pozemek navazuje na objekt firem. Nyní fungují skauti dole u Jizery vedle bývalé likérky. Je to teda ucelený blok pozemků. Komise správy majetku nedoporučuje prodej tohoto pozemku a Rada města neschválila zveřejnění záměru a nedoporučuje prodej pozemků.

Jan Mareš (místostarosta)

Tak děkuji. Jednak zahajuji rozpravu a za sebe říkám, že se jedná o pozemek, který je v záplavové zóně města, proto komise na to nepřistoupila na doporučení prodeje. Zároveň myslím, že tento pozemek už se jednou vykupoval od soukromého vlastníka, a proto by zase nebylo vhodné ho zpět prodávat. Někdo další dotazy nebo postřehy? Pokud tomu tak není, tak nechám hlasovat o usnesení, které zní „zastupitelstvo města neschvaluje prodej pozemku p.č. 2337/2 o výměře 3420 m² trvalý travní porost v k.ú. Mnichovo Hradiště paní A.C. trvale bytem Mnichovo Hradiště a panu F.C. trvale bytem Horní Benešov.”, kdo je pro neschválení? Kdo je proti? Zdržel se? Poprosím návrhovou komisi, aby po odhlasování, které teď vůbec nejde a už jo, zveřejnila výsledky.

Vladimír Čermák

Pro 20, nikdo se nezdržel, nikdo nebyl proti.

Jan Mareš (místostarosta)

Poprosím Pavla o další bod.

Pavel Král

Bod číslo 12. "Nabídka na prodej zemědělských pozemků". Odbor obdržel nabídku na prodej části nebo jednoho zemědělského pozemku v katastrálním území Boseň. Jedná se o pozemek, který v současné době je v lánu pole vlevo před příjezdem do Bosně. Pro město naprosto nepotřebný. Bylo zjištěno, že víceméně vlastník obesílá všechny potencionální kupce. Nejspíš s cílem získat co nejvýhodnější cenu. Vyjádření komise správy majetku komise nedoporučuje odkup pozemků. A Rada města nedoporučuje odkup pozemku.

Jan Mareš (místostarosta)

Děkuji zahajuji rozpravu. Zde vlastně za komisi tady ten pozemek nesousedí se žádným našim dalším pozemkem a i ta cena je dost vysoká, takže proto komise nedoporučila doporučení zastupitelstvu ke schválení. Nějaké dotazy? Pokud tomu tak není, tak přistoupíme k hlasování. Usnesení zní „zastupitelstvo města neschvaluje odkup pozemku p.č. 353/42 o výměře 10 607 m² orná půda v k.ú. Boseň od pana M.B. trvale bytem Poděbrady, kdo je pro neschválení? Kdo je proti? Zdržel se? Tak děkuji. Poprosím návrhovou komisi až bude odhlasováno, aby nás seznámila s výsledky. Ještě jeden zastupitel stále nehlasoval. Upřeně na něj hledím, až mi odkývne, že hlasoval.

Ondřej Lochman (starosta)

Než to proběhne jenom máme tam v tom asi technický problém. Máme tam potom další bod, kde je usnesení a mám otázku, jestli to není možné sloučit do jednoho? Bod číslo 13. jestli je možné sloučit do jednoho.

Vladimír Čermák

Takže pro 20, nikdo se nezdržel, nikdo nebyl proti.

Jan Mareš (místostarosta)

Děkuji usnesení bylo přijato a teď nás čeká obšírnější bod, kde máme hodně usnesení, tak se do toho vrhneme po hlavě.

Pavel Král

Bod číslo 13. "Návrh na narovnání vlastnických vztahů k pozemkům pod komunikací a části ulice nebo mezi domy místní části Sychrov katastrální území Sychrov”. Jedná se o úsek místní komunikace mezi místním klubem nebo bývalou hospodou směrem dolů k hlavní silnici souvisí to s tím, že tam se v současné době provádí oprava, takže zároveň s tím se snažíme vyřešit různá přeplocení nedoplocení část komunikace vede po cizím pozemků někde zase naopak jsou předplocené celé zahrady na pozemky města. Zde je několik usnesení s jednotlivými vlastníky, 6 jestli dobře počítám.

Jan Mareš (místostarosta)

Asi budeme muset hlasovat o každém usnesení zvlášť, protože to je elektronicky, tak to nepůjde unblock, inu vrhněme se do toho. Já ještě zahájím rozpravu k bodu. Pokud má někdo nějaké dotazy ptejte se za mě jedná se opět o narovnání majetkových vztahů přeplocených kusů zahrad atd. takže zde postupujeme stejně jako v předchozím bodu v místní části Kruhy. Pan starosta se hlásí.

Ondřej Lochman (starosta)

Jen, proč tam máme rozdílné ceny?

Jan Mareš (místostarosta)

Něco je odkup, něco je prodej, něco je směna.

Ondřej Lochman (starosta)

Jo tady tam máme směny, dobrý to byla jenom technická.

Jan Mareš (místostarosta)

Tak pokud nejsou dotazy, vrhněme se do díla. Budu se snažit to trošku zrychlit. Usnesení číslo 13/1 „zastupitelstvo města schvaluje směnu pozemků p.č. 284/20 a dále dle předloženého znění”, kdo je pro? Kdo se zdržel? Byl někdo proti? Poprosím, návrhovou komisi, jakmile bude elektronicky odhlasováno, aby nás seznámila s výsledkem.

Vladimír Čermák

Pro 20, nezdržel se nikdo, nikdo nebyl proti.

Jan Mareš (místostarosta)

Tak návrh usnesení 13/2 „zastupitelstvo města schvaluje směnu pozemku p.č. 284/17 o výměře 30 m² a dále dle předloženého znění”, kdo je pro? Zdržel se? Proti? Prosím, opět návrhovou komisi, jakmile bude elektronicky odhlasováno, aby nás seznámila s výsledkem hlasování.

Vladimír Čermák

Pro 20, nikdo se nezdržel, nikdo nebyl proti.

Jan Mareš (místostarosta)

Usnesení bylo přijato děkuji. Usnesení 13/3 „zastupitelstvo města schvaluje odkup dílu A o výměře 26 m² odděleno od pozemku p.č. 284/8, dílu B o výměře 2 m² a dále dle předloženého znění”, kdo je pro? Kdo je proti? Zdržel se? Požádám opět návrhovou komisi, až bude výsledek elektronického hlasování, aby nás s ním seznámila.

Vladimír Čermák

Pro 20, nikdo se nezdržel, nikdo nebyl proti.

Jan Mareš (místostarosta)

Děkuji usnesení bylo přijato. Postupujeme k usnesení 13/4 a to zní „zastupitelstvo města schvaluje směnu pozemku p.č. 284/21 o výměře 12 m² ostatní plocha a dále dle předloženého znění”, kdo je pro? Kdo je proti? Zdržel se? Děkuji, poprosím zase návrhovou komisi, až bude odhlasováno, aby nám řekla výsledek.

Vladimír Čermák

Pro 20, nikdo se nezdržel, nikdo nebyl proti.

Jan Mareš (místostarosta)

Tak usnesení 13/5, které zní „zastupitelstvo města, schvaluje prodej pozemku p.č. 284/19 o výměře 50 m² ostatní plocha a dále dle předloženého znění”, kdo je pro? Kdo je proti? Zdržel se? Opět poprosím návrhovou komisi, jakmile bude znát výsledky elektronického hlasování.

Vladimír Čermák

Pro 20, nikdo se nezdržel, nikdo nebyl proti.

Jan Mareš (místostarosta)

Usnesení bylo přijato děkuji a poslední ze souborů usnesení 13/6, které zní „zastupitelstvo města schvaluje prodej pozemku p.č. 284/18 o výměře 34 m² a dále dle předloženého znění”, kdo je pro? Kdo je proti? Zdržel se? Poprosím návrhovou komisi.

Vladimír Čermák

Pro 20, nikdo se nezdržel, nikdo nebyl proti.

Jan Mareš (místostarosta)

Děkuji a máme tento bod úspěšně za sebou a můžeme se posunout k bodu číslo 14.

Pavel Král

"Návrh na podání žádosti o bezúplatný převod pozemků sportovní a rekreační plochy, lokalita u stadionu v Mnichově Hradišti". Pozemky mezi stadionem, tenisovými kurty a povodňovou hrází nebo část těch pozemků. Je možné získat od státního Pozemkového úřadu směnou v určitém poměru, kdy pozemkový úřad chce ornou půdu, kterou pak používá, například při pozemkových úpravách. Je tam i zájem o směnu pozemků ze strany tenisového klubu, proto tam vznikly 3 varianty řešení, které máte v materiálu popsané. V komisi správy majetku byla doporučena varianta, aby o všechny pozemky žádalo město. Rada města tuto variantu doporučuje schválit, s tím, že ke směně by byly vhodné pozemky v katastrálním území Veselá, které jsou jmenovány v návrhu usnesení.

Jan Mareš (místostarosta)

Děkuju tímto zahajuji rozpravu k tady tomu bodu. Má-li někdo nějaké dotazy, připomínky, pane starosto. Pokud tomu tak není tak.

Ondřej Lochman (starosta)

Já možná jenom k tomu, že k tomu vedla jako poměrně dlouhá diskuze, jak to provést už v roce 2015 jsme měli diskuzi na pozemkovém úřadu. Už tenkrát proběhla rezervace pro tento pozemek pro město Mnichovo Hradiště. A my jsme čekali vlastně na to, jak se bude vyvíjet územní plán podle současných pravidel možná bysme to získal, diskutovali jsme to s tenisovým klubem. Výsledek je, že my jsme chtěli, aby my jsme si vlastně požádali o tu celkovou výměru směnili ji a proč jsem si vzal ten mikrofon, především je, že v celém tom areálu od fotbalu až po tu hráz jsou pozemky MSK, pozemky tenisového klubu, pozemky města a potom tam jsou 2× pozemky státu, jednou pozemkový úřad to se jedná o toto, kde bysme to chtěli směnit a jednou o pozemky, které zastupuje organizace Zastupování státu ve věcech majetkových to je pod tím béčkový hřištěm fotbalu. Tam se snažíme také o to, abysme to získali do majetku města. A pak tam jsou ještě pozemky v majetku církve, kde jsme zjistili z dřívějších smluv, že máme smlouvu o smlouvě budoucí o odkupu toho pole u hráze a, i o to se teďka pokoušíme. Teď jsme udělali odhadní cenu poslali jsme ji na místní farnost, snažíme se dohodnout na ceně, tedy naší ambicí je získat všechny pozemky, které jsou v tomto areálu do majetků organizací, které jsou v městě Mnichově Hradišti, to znamená obce, plus fotbal a tenis, aby měl své zázemí. Rádi bysme ještě tento rok zadali studii na celkový areál, které pracovně říkám, relax zóna Jizera. Vlastně by se nám tam porovnali všechny ty spolky, je to poměr ambiciózní projekt první, s čím začínáme je urbanistická studie tak, abysme mohli pro tenis udělat lepší zázemí, pro fotbal, ale i pro veřejnost. S místostarostou jsme připravovali vstupy, u toho jednání byl pan Rakouský za tenisový klub a kolega Knobloch za MSK. Takže bysme rádi příští rok představil nějakou studii pro docela velkou volnočasovou zónu, proto o tom mluvím, aby jste o tom měli přehled. Je to věc, která rozhodně bude překračovat mandát tohoto zastupitelstva pravděpodobně i dalšího zastupitelstva. Každopádně cílem je nebo jestli jste na tom shodne i další zastupitelstvo. Naším cílem je, aby to byl jeden velký volnočasový areál sportovně oddechový, chcete-li nebo i s nějakými cestami a parkem pro hradišťáky a bylo to i propojené až na kamínky. Takže to je cíl a co se týká hráze, tak ten není majetku státu, ale bude velmi brzy přecházet na obec, takže bysme za chvíli mohli mít celé tohle území nějakým způsobem pod kontrolou a mohli vytvářet tak jako třeba v Turnově se jim povedlo udělat tu zónu kolem Maškovky, Maškova zahrada, tak oslovili jsme stejného projektanta pana Mlejnka například, jestli by měl chuť se věnovat tomuto území, už nám poslal nějakou nabídku, takže s ním diskutujeme. A ta představa je, že vám na jaře představíme nějaký první nástřel a během dalšího zastupitelstva, by se to mělo dodělat tak, aby třeba za 10 let tam stálo všechno komplet tak to jenom informace pro vás všechny abyste měli přehled o tom, co děláme a třeba to není v zápisech Rady nebo i v Kamelotu a dalším, že o tomhle jsme ještě nestihli informovat.

Jan Mareš (místostarosta)

Tak děkuji o stručné osvětlení situace. A pokud má někdo nějaký další dotaz k tady tom bodu, tak se ptejte, pokud tomu tak není, tak bych nechal hlasovat o usnesení, které zní „zastupitelstvo města schvaluje podání žádosti o směnu pozemku p.č. 2368/6 o výměře 1543 m², orná půda a p.č. 2368/7 o výměře 4099 m² orná půda v k.ú. Mnichovo Hradiště ve vlastnictví Státního Pozemkového úřadu, a dále dle předloženého znění.”, kdo je pro? Kdo je proti? Zdržel se? Poprosím návrhovou komisi.

Vladimír Čermák

Pro 20, nikdo se nezdržel, nikdo nebyl proti.

Jan Mareš (místostarosta)

Děkuji usnesení bylo přijato. Dostáváme se k bodu číslo 15, který je poslední z naší skupiny majetkových záležitostí.

Pavel Král

"Pozemkové úpravy v k.ú. Podolí u Mnichova Hradiště, schválení aktualizace návrhu plánu společných zařízení". 6. října právě na tomhle sále proběhlo závěrečné jednání sboru zástupců a následně všech účastníků pozemkových úprav, tedy vlastníků pozemků, kteří měli zájem se zde mohli seznámit s posledním stavem věcí. Tento stav je již konečný, došlo tam k drobným úpravám, které nemají vliv prakticky na ty požadavky, které jsme za město v rámci pozemkových úprav uplatňovali. Nyní je to formální schválení tohoto plánu. Počátkem příštího roku by mělo dojít k finálnímu ukončení pozemkových úprav a začnou přepisy v katastru nemovitostí. Pro vlastníky nemovitostí to bude následně znamenat, že budou muset upravit daňová přiznání na pozemky, což dostanou jako informaci v rámci těchto úprav. Takže to je asi všechno co k tomu můžu říct.

Jan Mareš (místostarosta)

Tak já zahajuji rozpravu k bodu. Já jenom obecně připomenu, že pozemkové úpravy je to nejlepší, co může vlastně katastr postihnout, protože vlastně se obecně zhodnocují pozemky, vytváří se tam nová společná zařízení, které zabraňují erozi jak vodní tak větrné, zpřístupňují pozemky, které nejsou přístupné a obecně zhodnocují veškeré pozemky na katastru, takže pokud nejsou žádné dotazy přečtu usnesení.

Pavel Král

Jenom jedná se o extravilán ne o zastavěné území.

Jan Mareš (místostarosta)

Ano, děkuji. Přečetl bych usnesení „zastupitelstvo města schvaluje aktualizaci návrhu plánu společných zařízení pro katastrální území Podolí u Mnichova Hradiště zpracovaný společností GEOREAL s.r.o. IČO: 40527514 pro objednatele dokumentu Státní Pozemkový fond, Krajský Pozemkový úřad pro Středočeský kraj a hlavní město Prahu, Mladá Boleslav, dle předloženého návrhu”, kdo je pro? Kdo je proti? Zdržel se? Požádám návrhovou komisi, jakmile bude elektronicky odhlasováno, aby nám sdělila výsledky.

Vladimír Čermák

Pro 20, nikdo se nezdržel, nikdo nebyl proti.

Jan Mareš (místostarosta)

Děkuji a s radostí předávám slovo panu starostovi.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji. Přistupme k bodu číslo 16. tím je "Rozpočtové opatření". Požádal bych paní Kolomazníkovou, aby nám mohla představit tu změnu rozpočtu. Krátce potom také okomentuju.

Jaroslava Kolomazníková

Jako obvykle předkládám projednání změnu rozpočtu pátou už v tomto roce, tak, jak je v těch dokumentech uvedený, tak de facto jde o navýšení příjmů asi přes 6,5 milionu. Tam na daňových příjmech jde v podstatě o kosmetické úpravy podle skutečného výběru zásadnější navýšení dotací, tak, jak je to tam popsáno. A významné jsou i investiční dary zhruba 1,5 milionu. Celkově teda to navýšení dělá 6 660 000 tuším, je uvedeno v poznámkách vlastně, o jaké navýšení se jedná, z jakého titulu a tak. Co se týká výdajů? Ve výdajích je celkové ponížení o 7 milionu, 6 milionu ale požaduje se navýšení v běžných výdajích a 13 milionu je úspora nebo respektive není úspora, ale jedná se o nedokončené akce, které z nějakých důvodů v podstatě nebudou letos realizovány. Přesouvají se obvykle, jde o přesun na příští rok. Saldo rozpočtu se touto rozpočtovou změnou mění na přebytek 13 767 000. Ty požadované změny jak v běžných výdajích, tak investičních výdajích jsou opět popsány v těch tabulkách je tam i stručné odůvodnění. Pokud byste chtěli něco vědět podrobněji, tak spíš bychom asi tady s kolegou Pavlem reagovali na dotazy.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuju. Za mě jenom rychlý komentář. Jak vidíte proti původnímu schodkovému rozpočtu -4 380 000. Teď budeme 13 000 000 plus můžeme se radovat. Ještě jednou by jsme se mohli radovat, že na konci roku budeme mít hodně peněz na účtu, ale ono to je samozřejmě radost částečná, jo, protože.

Jaroslava Kolomazníková

Nedojde k nějakým výrazným změnám ještě teďka do konce roku, myslím v daňových příjmech. Doufejme, že ne zatím, tak, jak říkal pan Plíhal.

Ondřej Lochman (starosta)

Ono je to radost částečná, protože upřímně bych byl radši kdybysme na konci roku nebyli +13 či 15 či 20 milionu, ale byly skoro k 0. Ten důvod je, že bysme měli už proinvestovanou část opravy budovy Klubu, bohužel tady ať jsme udělali maximum pro to, abysme mohli stavbu zahájit v říjnu, tak nabídla nabídku pouze 1 firma. A ta firma ještě nesplnila kvalifikační předpoklady, takže my jsme museli požádat o zastavení celého procesu. Během toho výběrového řízení bylo několik otázek na projektovou dokumentaci, které ještě prodloužili ten výběr, takže se nám to celé díky tomu zpozdilo. A museli jsme teda tu administraci ukončit a znovu vypisujeme výběrové řízení teďka v danou chvíli probíhá revize projektu na ty dotazy, na které nás upozornili. Příští týden bysme ho chtěli, nebo během 14 dnů, znovu otevřít, abysme měli do konce roku firmu, jestli budeme mít nevíme, protože když se podíváme na výběrové řízení na Klubovnu Olšina, v tuhle chvíli už máme za sebou druhé výběrové řízení a v obou případech se nepřihlásila ani 1 firma. Přikládáme to tomu, že turbulence na trhu dřeva a železa je tak prapodivná, že některé firmy prostě nechtějí dát nabídku. Některé mají dostatek práce, některé nemají lidi. Takže jen abyste věděli, že to jsou ty důvody. Jsme z toho dost nervózní. Doufáme, že se nám povede firmy vysoutěžit, jak na, a to bude jednodušší stavba na rekonstrukci školky v Mírové. Tam firma se soutěží teďka během listopadu bysme měli mít dodavatele mimochodem ještě bychom vás měl upozornit mám to stejně připravené na různé, tak to řeknu teďka, že jsme měli právě dneska setkání s rodiči a ve školce Mírová nebudou moct být děti během rekonstrukce, což znamená pouze v pavilonku, což znamená, že musíme 100 dětí přesunout mimo školku. Není to úplně jednoduchá záležitost a s kolegy z IKH a s panem místostarostou jsme vymýšlely různá řešení. A děti budou umístěny v pavilonku Mírová. Ten bude moci být v provozu bude zde navýšena kapacita až na 36 žáků po diskuzi s hygienou v bývalé výdejně, kde už jsme v rozpočtu avizoval, že tam budeme investovat až půl milionu, abysme mohli udělat dočasnou třídu, kde to bude také až 36 žáků a nyní probíhají dohody s nájemcem v bývalé Družbě, nebo jak se tomu říká Družba tomu domu, tedy v prvním patře nad řeznictví Dvořák, kde je velká prostora a kdybysme chtěli vytvořit znovu pro 30-36 dětí prostor jako dočasnou třídu a pak nám ještě zbývá v BIOSu naše třída nultý ročník, který nebyl otevřen a pak možnost případné navýšení o několik žáků v MŠ Jaselská. Současně jsme navrhovali rodičům i věc, kterou s vámi projednanou nemáme a pouze sondujeme jejich zájem, a to je, jestli by někdo z nich měl zájem dítě si nechat doma po dobu rekonstrukce, která bude trvat pravděpodobně od začátku roku až do 1. září celá rekonstrukce až do října, ale 1. září by mohly děti opět nastoupit do školky a zde jsme nabízeli rodičům že je možnost dát například dar až 5000. Za to, když si to dítě nechají na ten měsíc doma, jsme to propočítávali s kolegy, pokud by to třeba využilo 20 rodičů tak je to pro nás stále levnější než budovat znovu další zařízení a nabídli jsme to rodičů, uvidíme jestli o to bude zájem. Nicméně je to velmi jako složitá logistická akce my jsme se dozvěděli jako Rada města i investiční odbor až v září, že nebude možné děti tam mít trvale během té stavby. My jsme žili s tím, že by se mohlo dělat přízemí, a nějak složitě, ale fungovat v té budově. Nejde to tak jenom ať o tom víte. Není to průšvih, ale je to komplikace a výrazná, kterou musíme nějakým způsobem přežít, takže se vás na to určitě budou ptát rodiče. Dneska při tom jednání to vzali. Dochází jim, že ta budova potřebuje opravit, že potřeba jí spojit s tím krčkem s tím pavilonkem prostě jsou si vědomi toho, že oni mají ten pech já mezi nimi jako rodič, že po těch 50 letech to na nás přišlo, ale současně v září bysme měli mít krásnou opravenou budovu podle toho, co potřebuji pedagogický personál i děti, tak jenom ať o tom víte o těchhle dvou komplikovaný stavbách, jak Klubu, který doufám, že do konce roku bude mít dodavatele, tak MŠ Mírová, kde čekáme na dodavatele a řešíme tuto logistickou komplikaci. Možná, kdyby ještě se někdo ptal na plán B, tak jsme byli s panem místostarostou v Bakově, kde v základní škole mají 2 menší třídy, které by se daly využít, takže připraven je i případný plán B na dohodu s městem Bakov ale velmi neradi bysme tento plán B spouštěli to je krizový scénář takže v danou chvíli děláme maximum pro to, aby se mohly děti umístit v důstojných spolehlivých prostorech, ale dočasných na půl roku. Konec hlášení.

Jaroslava Kolomazníková

Pokud nejsou nějaké jiné dotazy nebo nějaká jiná vysvětlení.

Ondřej Lochman (starosta)

Někdo další do rozpravy, tedy pokud ne, tak Rada doporučuje schválit toto opatření a usnesení zní.

Jaroslava Kolomazníková

Jsou tam 2 usnesení jednak, že „zastupitelstvo města schvaluje změnu rozpočtu, rozpočtové opatření číslo 5/2021, dle přílohy”. A pak je tam druhé usnesení, protože jednou z těch změn je i navýšení mzdových prostředků pro Městskou policii, z dotace, kterou jsme dostali na jejich mimořádné odměny. Takže tím druhým usnesením je, že „zastupitelstvo města schvaluje zvýšení limitů mzdových prostředků pro složku Městská police o 45 000 Kč na celkově 5 095 000 Kč.”.

Ondřej Lochman (starosta)

Takže nechám hlasovat o tom, kdo hlasuje pro změnu rozpočtu, rozpočtové opatření, kdo je pro? Děkuji, kdo je proti? Zdržel se? Návrhová komise. Tak poprosím návrhovou komisi k tomuto usnesení o změně rozpočtu.

Vladimír Čermák

Pro 20, nikdo se nezdržel, nikdo nebyl proti.

Ondřej Lochman (starosta)

Tak nechám hlasovat o druhém usnesení v rámci této změny v rozpočtu, což je navýšení limitu mzdových prostředků Městské policie, kdo je pro? Proti? Zdržel se někdo? Tak, prosím, ještě o elektronické hlasování a návrhovou komisi. Technický problém. Jinak do budoucna bysme opravdu rádi, aby na vás skočil okénko, hlasovali jsme to by nám všem hrozně usnadnilo, tak uvidíme, kdy se k tomu dostane. Tak nějaký technický problém tam, Lenka Sosnovcová. Každopádně beru, že si pro.

Lenka Sosnovcová

Jsem pro.

Ondřej Lochman (starosta)

Jo, tak poprosím návrhovou komisi a mezitím vyřešte technický problém.

Vladimír Čermák

V tom případě 19 pro, 1 se zdržel, nikdo nebyl proti.

Ondřej Lochman (starosta)

Usnesení bylo přijato. Dalším bodem je bod 17. a tím je "Participativní rozpočet" tedy jeho výsledky. Je to tam v předloženém znění participativní rozpočet s názvem Meloun pro Hradiště tady značka pana místostarosty vymyšlená, která se mimochodem ukázala. My jsme dneska měli hodnocení Melounu s Agorou, ukázalo se, že ten název zafungoval, protože zhruba 1000 lidí v těch datech, které jsme zjistili, si dávali tu webovku napřímo, což byla 1/3, a nebyl to pro klik, takže název zafungoval. Měli jsme dneska hodnocení s tou Agorou, kde bylo řečeno, že Mnichovo Hradiště patřilo mezi ty všechny participativní rozpočty, které dělá společnost Agora mezi nadprůměrné z hlediska počtu návrhů mezi ty hlavní nebo ty, které také měli nejvyšší zapojení v počtu obyvatel, takže jsme dopadli poměrně dobře, i když já bych si třeba představoval, aby se zapojilo víc než 10 % obyvatelstva necelých, nebo 9,4 % tam je, ale i tak to dopadlo dobře. Máme tam ke schválení podpořené projekty, které jsou 3, a to je Pěšky na Vostrov, Krásná kašna a Inline v Hradišti. Jsou tam také současně projekty, u kterých se určitě v radě či zastupitelstvu budeme zamýšlet jako třeba rozkvetlý park u Modrého kamenu nebo další projekt tam byla ta lezecká stěna, které bysme neměli třeba potřeba podpořit z projektu nebo v dalších letech, ale samozřejmě to má své limity v danou chvíli rozdělujeme 1 000 000, nebo na to, co umožňují pravidla hlasování. My vám klidně potom to vyhodnocení můžeme předat jako zastupitelům a možná první 2 opatření, které budou navrženy a bude to na vás jako zastupitelích, jestli navrhnete do programu částku ano či ne. První je, aby tento participativní rozpočet probíhal jednou za 2 roky, logikou je jeden rok hlasujeme, druhý rok se věci tvoří, třetí rok znovu hlasujeme, tedy takové bienále, tak to je jeden z návrhů a druhý, aby se velmi vyprecizovali návrhy, než půjdou do hlasování, protože třeba u toho Pěšky na Vostrov to je pěšina, ale zůstává tam 150 m, které jsou neřešené tak, aby to nevedlo k nějakému zklamání u některých, kteří pro to hlasovali nebo u kašny tam jde o celé to prostranství o opravu, ale není v tom to přivedení vody, které tam nikdy nebylo to je velmi nákladné ta pitná voda, kterou by se tam tak kašna naplnila, takže to vždycky je potřeba dovysvětlit těm lidem, o čem přesně hlasovali. Někteří hlasovali možná jenom intuitivně takže ještě druhé doporučení, aby se velmi jasně vyprecizovalo, co se pod tím skrývá, aby se všichni byli vědomi o tom, o čem hlasují. Jinak předáváme tady přehled o tom celkovém projektu a navrhujeme usnesení, že schvaluje výsledky participativního rozpočtu otevírám rozpravu. Pokud není nic, tak jenom konstatuju, že až bude mít vyhodnocení. Honzo, poprosil bych, jestli můžeme poslat zastupitelům vyhodnocení, aby všichni měli. A pojďme k hlasování. Usnesení zní „zastupitelstvo města schvaluje výsledky participativního rozpočtu v předloženém znění se všemi třemi vítěznými návrhy”, kdo je pro? Kdo je proti? Zdržel se? Poprosíme digitálně hlasovat elektronicky a poprosím, také o výsledek od návrhové komise.

Vladimír Čermák

Pro 19, 1 se zdržel, proti nebyl nikdo.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji usnesení bylo přijato bod číslo 18. je "Dotace do sociální oblasti". My jsme byli osloveni společností Luma, které jsme již jako zastupitelstvo letos přidělili 10 000 Kč na podporu její činnosti. Byli jsme osloveni znovu o podporu s tím, že organizace nedostala podporu v Mladá Boleslavi. O to, zda je nemůžeme ještě podpořit. Diskutovali jsme to s kolegyní paní vedoucí Pickovou diskutovala to také komise. Komise se vyjádřila spíše negativně. My jsme to pak ještě diskutovali a společnost Luma nám zajišťuje vlastně tu službu v komunitním centru, která je podmínkou udržitelnosti, tedy, kdyby skončila, tak budeme mít ještě komplikace s dotací, protože tam je pětiletá udržitelnost na to první patro. Nemusí to být nicméně společnost Luma, ale musíme tam mít společnost, která je v tzv. síti Středočeského kraje tzn. že jsme po diskuzi v radě navrhli, že by jsme přidělili stejně jako loni dohromady 20 000, tedy navrhujeme částku 10 000 Kč. Současně s paní Pickovou a kolegyní Martinou Kulíkovou řešíme jestliže nejsou ty služby ideální, tak jako byly dříve, aspoň někteří se k tomu tak tváří v komisi. Tak kdo by mohl být, případně ideální náhradou na příští rok takže takový je ten příběh kolem toho, jinak se jedná o 10 000 Kč. Uvidíme jestli společnost Luma bude služby podporovat i nadále příští rok nebo ne, to je jedna otázka o tom v jakém rozsahu, takže za mě a za radu vás žádáme o to, aby jsme o těch 10 000 navýšili dotaci a je to zde proto, protože celkové žádali o 70 000 a to už je v kompetenci zastupitelstva, až ta celková částka je nižší a vlastně to bude jenom 20 000, tak když někdo požádá o celkovou částku, která je vyšší než 50. Musí to jít do zastupitelstva, jinak by to byl v kompetenci rady. Tak otevírám rozpravu. Pokud žádná není tak předložené usnesení zní „zastupitelstvo města schvaluje dodatek smlouvy o poskytnutí dotace na činnost s organizací Luma MB atd.”, kdo je pro? Kdo je proti? Zdržel se? Děkuji a prosím také o elektronické hlasování. A následně prosím návrhovou komisi o sdělení výsledků.

Vladimír Čermák

Pro 20, nikdo se nezdržel, nikdo nebyl proti.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji usnesení bylo přijato. Přistupme k bodu číslo 19., předám slovo panu místostarostovi nebo paní Kolomazníkové. Můžu to klidně uvést já. Tak povídej prý. Přátelé jako každý rok tady máme návrh obecně závazné vyhlášky o místním poplatku, tak teď mě asi vypadl internet, z hlediska místního poplatku za obecní systém odpadového hospodářství. Vyhlášku tam máte navrženou. Většinou nejvíc zajímá zastupitelé a samozřejmě i občané, jestli se zvýší cena za poplatek. My jsme letos navrhli nebo nenavrhujeme navýšení, nicméně myslím, že i potom za finanční výbor Jiří Plíhal to může říci, nicméně dlouhodobě je ten systém neudržitelný. Vysoutěžili jsme vlastně novou společnost to vidíte i v rozpočtové změně, že cena jde celkově nahoru a poplatek bude potřebné měnit je na nás, kdy a jakým způsobem celkový systém se snažíme držet tak, aby ta celková cena byla vyrovnaná 50 na 50 % nicméně pro příští rok, že jsme zvyšovali minulý rok. Já bych navrhoval, abysme nyní zůstali u stejného poplatku tedy 600 Kč. Vyhodnotili si to příští rok a případně si nastavili nějaký jasný systém, jak se bude spolufinancovat poplatek za odpad. Tolik za úvod otevírám rozpravu.

Jan Mareš (místostarosta)

Vlastně my, když jsme připravovali tento dodatek je vlastně na základě nového odpadového zákona, který byl schválen v prosinci loňského roku, vyhlášky prováděcí byly vydány až v polovině roku 2021. Jsou tam drobné změny, kdy vlastně se oproti minulé vyhlášce se nemusí platit poplatek ten, který platí poplatek v jiném městě a žije je tam, i když má trvalé bydliště, zde a musí to prokázat, že ten poplatek tam platí. To je taková jakoby nejmarkantnější změna, ale co je hlavní, tak vlastně ta výše toho poplatku, kde 600 Kč vlastně nepokryje ani současné náklady na hospodaření s komunálními odpady, ani ze 30 % doopravdy ty náklady na odpadové hospodářství nám vzrostly docela razantně. A to hlavně v sekci sběrného dvora, takže tam už jsme zavedli nějaké v průběhu letošního roku nástřel nějaké opatření. Promítnou se razantněji až vlastně v příštím roce. Tudíž je potřeba jakoby si uvědomit, že za odpad bude město platit výrazně víc, než platilo doteďka. Letos to vidíme na nějakých 14 000 000 příští rok 19 000 000 a pak to půjde milionu a milion furt nahoru. Zvyšuje se skládkovací poplatek státem určovaný a snižují se vlastně hodnoty, které musí město plnit, aby dostalo třídící slevu. Apeluji v tomto na vás, aby do budoucna se zastupitelstvo zajímalo o odpadové hospodaření, protože doopravdy uložit 20 000 000 na skládku ročně jsou docela velké peníze a myslím si, že by bylo vhodné je investovat někam jinam. Současně je potřeba občanům vysvětlovat, že holt doby, kdy odpad byl zadarmo a vysypal se do první díry za městem a bylo to všechno v pořádku, jsou nenávratně tatam. Ta produkce těch odpadů prostě neustále roste. Všechno je obaleno v nějakém obalu a je třeba se prostě i zamyslet nad tím, jak tady tomu předcházet vzniku obalů a vzniku odpadů, a to je jediná cesta, kterou bysme do budoucna mohli ušetřit, co se týká druhu místního poplatku, tady je to vlastně místní poplatek na hlavu, který, kde poplatníkem je každý občan Mnichova Hradiště, ať moje půl roku nebo 95. Platí se všude stejně platí každý stejně. Ještě vlastně, když jsme to měli v radě, tak jsme se zamýšleli nad tím, jestli neuděláme nějaké věkové rozprostření mezi jednotlivými věkovými skupinami, že třeba senioři nad 70 let by platili méně a ta výdělečná skupina ty ekonomicky aktivní obyvatelé by zase platili o trošku více tak, aby se to prostě trošku vyrovnalo. Nakonec jsme k tomu nepřistoupili, ale do budoucna budeme muset nejspíš přistoupit ke změně systému, kde poplatníkem nebude trvale žijící občan v Mnichově Hradišti, ale navrhneme systém, kde bude poplatníkem majitel nemovitosti, který si potom určí, jakým stylem nebo kolik si nechá přistavit kapacitu sběrných nádob ke své nemovitosti a podle toho bude platit, ale je třeba se připravit, že ty částky půjdou výrazně nahoru. Stačí se podívat do Jablonce, kolik stojí přistavení jednoho tisíci litrového kontejnerů k nemovitosti to je 25 - 30 000 za rok, jedna nádoba 120 litrová se čtrnáctidenním svozem jsou zhruba 2,5 - 3000 za rok, takže doby hojnosti nám skončily a je třeba se připravit na horší časy.

Ondřej Lochman (starosta)

Tak Jiří Plíhal.

Jiří Plíhal

Já bych jen přispěl trošku k té depresivní výpovědi Honzy ono to tak prostě je jo, my jsme za 3 roky zvedly náklady o 100 % prakticky na svoz odpadů a poplatek jsme zvedli po 10 letech o stovku, z pětistovky na 6 stovek. Myslím, že bysme měli hodně komunikovat s občanama, že situace prostě je taková lepší nebude že přestože děláme úsporný opatření zavedli jsme popelnice na papír, plasty funguje to, aby jsme snížili objem komunálního odpadu, ale přesto ten nárůst těch cen je tak dramatickej, že i když si pomůžeme zvýšením daně z nemovitostí..., 50 na 50, ale budeme 20 ku 80. Musíme se na to připravit, že opravdu ty odpady půjdou nahoru a musíme zavést, já tomu říkám výkonové měření, ať už bude objemový nebo jakýkoliv, ale opravdu ty lidi byli ne jaksi plošně solidárně za osobu, ale prostě za to co vyprodukují.

Ondřej Lochman (starosta)

Tak Pavel Břicháček.

Pavel Břicháček

No, já jsem na finančním výborů pro to zvedl ruku, že zůstane na 600, ale mám pocit, že bysme měli ještě otevřít diskuzi, jestli to nezvednout o 50, 100 Kč už letos, protože to, co nás bude čekat příští rok, to navýšení tak bude veliký z těch nákladů z toho, jak nám to Honza prezentoval. Takže, jestli se o tom ještě nepobavit a co je strašně důležitý komunikovat v tom Kamelotu a všude ten podíl města a podíl občanů to procento. Ne nějakou analýzu na celou stránku, ale tuhletu informaci, že ještě loni předloni to bylo na nějakých 46 % občan a 55 % město nebo tak nějak a teď jsme 30 % občan 70 % město, příští rok to bude ještě horší, no, takže komunikovat hlavně tohle, protože ty lidi to jako netušej takovej ten obecnej pohled na to, tak oni nám to vozej jednou za 14 dní a ještě nám chtěj zdražit Lochman to chce dělat že jo. Prostě vysvětlovat to, jak se i jako ve veřejných dokumentech, jaký procento platí občan a jaký procento platí město a nastavit do budoucna prostě to nemusí bejt 50 na 50 klidně to může betj 45 na 55 třeba, ať občan platí ještě pod 50, ale ať to není 30 nebo 20 % to je nesmysl, děkuju.

Ondřej Lochman (starosta)

Honza Mareš.

Jan Mareš (místostarosta)

Teď jsme se dostali k penězům, ale musíme si uvědomit, že 5 let jsme čerpali výhody velice, pro nás výhodné smlouvy se svozovou společností, kde prostě se nevím, jakým způsobem zadařilo že ona nastavila skoro dumpingové a pro sebe velice nevýhodné ceny, takže teď jsme z toho žili o to větší je to vystřízlivění, které během toho jednoho roku přišlo. Toto zvednutí těch cen další věc je, zavedli jsme určité systémy změny svozů a zvýšení třídění materiálově využitelných odpadů, kterými jsme prostě během devíti měsíců ušetřili 300 tun směsného komunálního odpadu na skládkách a podařilo se nám je dát právě, ať už biologicky rozložitelným odpadem do kompostáren nebo do papíren ve formě papíru, skla a dalších materiálů vytříditelných odpadů, takže to je jakoby super a tady to je jakoby velkej vklad do budoucnosti. Jo, protože doopravdy ten netříděný odpad ten poběží šíleně nahoru tam za tunu v roce 2032 nebo 35 se bude platit až 1 850 Kč za likvidaci jo, další ceny co půjdou nahoru, tak vzniknou díky zvýšené inflaci a dalším věcem, takže můžeme dopravdy čekat, že bude hůř, ale můžeme to snížit tím, že budeme líp třídit, že se budeme líp chovat k životnímu prostředí a že budeme hlavně míň produkovat odpadu.

Ondřej Lochman (starosta)

Kolegyně Řezáčová.

Edita Řezáčová

Já bych ještě chtěla poznámku, která se ke mně dostala od jednoho podnikatele, který vozí odpad do sběrného dvora a postěžoval si teda na zdražení služeb, ale bere to, že to je potřeba, ale říkal, že ho překvapilo, že měl vytříděný papír, plast a směsný odpad a zjistil, že vlastně největší částku a největší navýšení se týkalo toho plastu. A v tuhle chvíli, říká já chci třídit, ale mě by vyšlo levněji, kdybych to naházel všechno dohromady a nasypal to do toho směsného odpadu, tak si říkám, jestli by to nechtěl trochu přehodnotit, aby přece jen ten vytříděný odpad byl zvýhodněný.

Jan Mareš (místostarosta)

Krátkodobě by ho to vyšlo levněji, ale kdyby na něj přišla kontrola, tak on má ze zákona povinnost třídit. Měl by prostě deklarovat, že ten odpad vytřídí a dostal by pokutu, pokud by ho netřídil to je jedna věc, druhá věc je u toho podnikatelského odpadu jsme zvýšili ceny ve sběrném dvoru na ceny reálné, které jsou, které prostě, abysme nemuseli doplácet na podnikatele, ale přitom, aby jsme jim umožnily tu službu, aby tam mohli vlastně ten odpad odevzdat, aby nemuseli jezdit na skládky nemuseli jezdit na různá sběrná místa, tak prostě můžou zajet do Mnichova Hradiště do sběrného dvoru a můžou to tam odložit, ale prostě za nějakou cenu, která odpovídá reálným nákladům, který s tím má město. Jsou města, kde prostě sběrné dvory byly vytvořeny z dotací ze Státního fondu životního prostředí a tady tu službu podnikatelům prostě nemůžou umožnit. Já si myslím, že prostě holt ta doba, kdy prostě jsme tady v tom ty podnikatele podporovali finančně holt to už je někde jinde jo to zase musíme brát to, že lidi si platí občané si platí svůj dopad. A pokud ten podnikatel má nějaké náklady s odpadovým hospodářstvím, tak by je měl promítnout do ceny své služby.

Edita Řezáčová

To určitě není rozpor toho, že by to měl, neměl platit, ale o tom, že je zvláštní, že ten nevytříděný odpad je míň zpoplatněný než ten vytříděný.

Jan Mareš (místostarosta)

To je zatím do tý doby, než zase bude poptávka po plastech, to je určité, to se řídí trhem vlastně od druhotných odpadových surovin. Směsnej komunál půjde zase nahoru, když řekneme, že nechceme skládkovat a půjde to do spalovny, tak se to hnedka vyrovná a budou ty ceny stejný.

Ondřej Lochman (starosta)

Ještě někdo?

Jiří Plíhal

Ještě na závěr poznámku, že ono když občan si řekne tak ať to zaplatí město vždyť platím daně ale my potom teda neuděláme něco jiného, co by ten občan chtěl taky, že jo to je prostě zaplatí stejně ten jakoby ten občan, protože město je občan, to ty peníze prostě někde vzít musíme.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuju tak toto je asi ta největší pravda v tom. My buďto to to dotujeme z nějaké části a dáme to do toho, že ten odpad dokážeme separovat lépe efektivněji, nabízíme víc služeb a jsou za nějakou cenu, anebo za to třeba postavíme školku jednu třídu za těch 5 let. Já bych měl návrh takový, že bysme podle mě je to, jako spíš na pracovní zastupitelstvo, protože Honza docela dobře zpracoval tu dynamiku růstu odpadů. Současně si myslím, že by ta cena se měla navázat, v tu chvíli, kdy to změníme na kapacitu představenou a tam udělat ten řez a říct prostě už to není na občana, je to na kapacitu podle té kapacity jakou využijete podle toho platíte tzn. třeba popelnice, taková jednou za 14 dní pro váš dům je nám jedno, jestli tam jste v jednom třech pěti, prostě na tu kapacitu si naberete, tolik vás to stojí a v rámci toho, jestli zvýšit tu cenu, to je jakoby ten obecnej úzus, ale myslím, že je to spíš na pracovní zastupitelstvo a po tom až to navážeme na tu kapacitu tak teprve od roku 23 bych to navázal už na to stoupání a úplně ideální bych byl skoro pro to, jestli by to šlo, to nevím do detailů Honzo, jestli by to nebylo nastavení automatu? Tzn. v případě, že skládkou najede tolik nahoru a vytřídíme tolik a tolik, tak se každý rok zvyšuje o tolik poplatek ten automat zveřejnit. Mít na něm úzus vždycky na to volební období aspoň v tu chvíli prostě by se nám to propočítávalo a nemusíme se každý rok dohadovat o tom, jestli to tak je nebo není a pro lidi by to bylo jednoznačně, tak i srozumitelné že za skládkovné či spalovnu to je tolik, když se ve městě vytřídí tolik, tak nám to půjde o tolik nahoru, no vždycky nahoru, zhruba o tolik nebo až o tolik. Tak myslím, že něco takového kdybysme měli asi by to bylo srozumitelnější. Lidi spokojený nebudou, protože to bude prostě nárůst, ale my také musíme jednat dlouhodobě hospodárně. My nemůžeme jako neustále, mohli bysme tady dát jako příklad Boleslavi, kde to furt drží na 4 stovkách, ale myslím si, že to je, když se podíváte na kolik to dotuje ta obec, tak je to teda opravdu, tam se o hospodárnosti nedá mluvit.

Jan Mareš (místostarosta)

V Boleslavi taky mají třeba limit 300 kg na občana ve sběrném dvoře. To kdyby jsme zavedli tady, tak nás ty lidi ukamenují, ale o něco takového jsme se pokoušeli, myslím si, že jsem to připravoval i pro finanční výbor někde před rokem, bohužel nám do toho prostě hodila vidle to výběrový řízení, kde nám to prostě vyskočilo o velice velké peníze jako na tom sběrném dvoru. Ale určitě půjdeme tady tím směrem teďka se to bude moc líp namodelovat.

Jiří Plíhal

Já ještě snad poslední poslední poznámku co jsme vlastně řešili i na tom finančním výboru, že pokud to zdražení pak posuneme třeba až na to nějaký objemový pravidlo a bude to třeba až v tom 23 roce, tak to bude prostě šlupka. Jako zase varovat dopředu, pokud tak varovat dopředu, protože, jestli to je teďka 600 a pak to vyjde 1000 tak prostě to bude jo, prostě přijde to říkat těm lidem, že to prostě přijde, že to tak bude, anebo udělat mezikrok.

Ondřej Lochman (starosta)

Za mě, já teda to navrhuji to propojit s tou kapacitou, schválit vyhlášku teďka, jak je a udělat k tomu pracovní zastupitelstvo někdy v lednu, spíš v únoru až budeme mít data. My jsme teda, jestli se k vám dostalo ještě od někoho, že byl nespokojenej se sběrným dvorem, my jsme jako Rada přistoupili k tomu, že jsme zastropovali limity, protože sám začalo dít to, že nám občan města, běžný občan jako každý z nás najednou vozil do sběrného dvoru třeba 13 tun čeho Honza třeba velkoobjemu. 13 tun sutin, tak si najednou vyprodukujete doma, takže jsme prostě a to všechno jsme dopláceli takže jsme nastavili to, že tady jsme udělali zastropování pozor je to tuna, tuna, tuna na což v Mladé Boleslavi je 300 kilo na všechno, takže my jako zastropováme jenom ty nejvyšší, abysme vlastně zjistili, kde se likviduje ten, nebo abysme donutili ty, který mají likvidovat ten podnikatelským za svoje nebo za svoje zákazníky tzn. že ten zákazník si to zaplatí do výkonu té služby a už to je ten první krok k tomu samozřejmě snižovat objem a získávat platbu tak, aby to bylo férové pro zbytek těch obyvatel, protože takhle 95 % obyvatel doplácelo na 5, který toho zneužívali někteří to možná ani nevěděli o tom, že to zneužívají prostě si užívali to, že to je dobře nastavené pro ně. Takže k tomu jsme přistoupili od října, teďka je tam nějaké přechodné období, ale od 1.1. už to nastane natvrdo, takže tam už vlastně na některé to dopadne tak, že nebudou moct vozit tolik odpadu, nám se sníží ta cena a někteří budou prostě víc platit za to, když někdo bude stěhovat a bude ten velkoobjem velký, tak prostě má tunu, ale víc nemůže a postupem času by jsme i snižovali tu výšku třeba až někam, kde to má Mladá Boleslav. To by mělo být v rámci toho systému. Dana Lamačová.

Dana Lamačová

Ještě mě jenom napadá, jestli se nám pak třeba nebudou množit černé skládky zase, anebo prostě odpadky po příkopech.

Jan Mareš (místostarosta)

Český člověk je vynalézavý. Já jsem si tím skoro jist prostě, jakmile bude muset něco zaplatit navíc, tak ta problematika tady toho prostě je a třeba teďka myslím, že černé skládky nejsou zrovna problémem Mnichovohradišťska, že doopravdy všichni to odvezou sem do sběrného dvora, což je super. Ale prostě chce to nějakej vyvážený systém nastavit a zase doopravdy nemůžeme to všechno dotovat, protože jsem, kolikrát doopravdy vozí i občané z okolních vesnic i okolních měst na občanku místního obyvatele, který si za to řekne dvě stovky a jsou oba dva šťastný, jeden to má kam dát zadarmo skoro, druhej prostě si vydělá na pivo.

Ondřej Lochman (starosta)

Jenom to nám říkali, že budou vznikat černé skládky, když jsme zaváděli čtrnáctidenní svoz komunálu. Nic žádné navýšení se nestalo. Teď to slyšíme, že to vznikne, když jsme zavedli ty limity ve sběrném dvoře, které jsou 3 tuny na občana, to je třeba v rodině máte 4 lidi to není limit, to je jenom virtuální limit pro ty, který toho opravdu drasticky využívali, takže to jako začínáme Honza Hluchý a po tom Pavel Břicháček.

Jan Hluchý

Tak já taky ještě poznámku jednu. Určitě to je extrémně složitý tohleto vyřešit nějak prostě spravedlivě. A myslím si, že by asi bylo nebo z mýho pohledu dobrý nebo spravedlivý, nejspravedlivější by bylo, kdyby se to dalo vyřešit, podle toho, kolik, kdo vyprodukuje toho odpadu, to by bylo asi podle mě jakoby nejspravedlivější, akorát, jak by se to prakticky dělalo, nebo jak bysme to jakoby kontrolovali, kolik kdo vyprodukuje toho odpadu?

Jan Mareš (místostarosta)

Já na to odpovím, "Pay as you throw" se tomu říká v hantýrce odpadářů, je určitě možný PAYT se řeší víceméně jakoby fakturačně po odevzdání odpadu, takže to není jakoby místním poplatkem, ale je to prostě po odevzdání odpadu. V tady tom je doopravdy lepší ta přistavená kapacita tý popelnice, že prostě si každá domácnost si objedná a ví, kolik toho zhruba vyhodí prostě má tu litráž a ta litráž je nějakým způsobem zpoplatněná, takže tady to zatím i ve všech okolních městech, který tady to zavádí, tak přistupují víceméně tady k tomu systému, kde je poplatníkem majitel nemovitosti. To PAYT ještě navíc, to je vůbec takový jakoby to, že podporuje ty lidi k tomu, aby toho odpadu dávaly do těch popelnic co nejmíň likvidovali jinými způsoby, ať už třeba pálením v kamnech nebo v něčem jiném, takže já osobně teď mám názor, že bych se tady tomu rád vyhnul.

Ondřej Lochman (starosta)

Pavel Břicháček.

Pavel Břicháček

Já jsem chtěl jenom k tomu sběrnému dvoru jenom, aby nedošlo k mýlce nebo vy to asi všichni víte, že tam máme tu tunu, tunu a tunu, ale ta tuna stavebního je za zvýhodněnou cenu 2 Kč asi 10 a není zadarmo. A pak už přes tu tunu se platí víc. A k tomu, jak sledovat, kolik vyprodukuje prostě si to asi chápu tak, že když 4 členná rodina si objedná 80 litrovou nebo 120 litrovou nebo 200 litrovou v nějaký frekvenci. A podle toho bude platit, když si objednám 120 litrovou, tak jednou za 14 dní, tak budu platit víc, než když si objednám 80 litrovou, že si to jako odhadnu dopředu. A pak ta nemovitost bude prostě platit nějakou sumu, ale bude to rozhodně zásadně víc než teď, no a pak je tam ten problém ještě teda v těch jednočlenných domácností důchodcovských, nad tím se musíme taky zamyslet, asi na tom pracovním.

Ondřej Lochman (starosta)

Jedna zkušenost z našeho partnerských regionů Darmstadt-Dieburg. Tam to funguje tak, že oni teda mají vlastní spalovnu, tak jako my máme podíl na vodovodech kanalizacích, tak oni mají svoji komunální službu vlastní spalovnu větší benefit pro své fungování nicméně v tom systému svozovému to je tak, že tam si občan zaplatí a teďka mě neberte za slova já si nepamatuju jestli to bylo, myslím že to bylo 12 krát svoz do roka. To má jako základ, objedná si k tomu, jak veliká ta popelnice je a to je k jeho domu. A pokud chce víc těch svozů, tak si už platí po jednotkách. Má to na zálohu tzn. dá zálohu dá se to udělat elektronicky, že si od fajfkne, neměli ještě aplikaci, chtěli se blížit k aplikaci tzn. prostě třeba vím, že mám jednou za 14 dní potřebuju jenom svízt nebo jednou za měsíc, tak to tam dám, oni tam už měli plánovali i čipy měli to na nálepky a plánovali čipy, tak prostě mají za 12 koupený za nějakou cenu, která poměrně zvýhodněná a ty nad prostě si plně platily, takže se to dá, to je to PAYT, dá se to domyslet, ale my jsme třeba zvažovali u toho, nevím jestli to dokáže udělat COMPAG. Já jsem chtěl, abysme měli v tom sběrném dvoru odpadové konto tzn. když zavedeme limity, teď máme 3 tuny, jedna je teda zvýhodněná, tak kdyby jsme tam pak měli třeba těch 300 kilo nebo 500 kilo, aby ten člověk měl prostě přístup někde online a nedostával to na papírku jenom do budoucna a věděl, kolik si odvézt, kolik tam ještě má za tu cenu. Měl napsáno vedle toho kolik za něj město zaplatilo za tu zvýhodněnou cenu, protože ty co kříčej, že 600 Kč je hodně tak potom když se jim to ukáže, tak aby věděli, kolik za vás zaplatilo a když si chci vyhodit víc, tak kolik mě to bude stát, takový jako jednoduchý grafy. Tohle všechno bylo fajn, kdybysme měli než zavedeme tu přistavenou kapacitu a tu zvýšenou cenu prosazovanou. Ale jinak vidíte, že to je na pracovní zastupitelstvo už se tady o tom bavíme půl hodiny.

Jan Mareš (místostarosta)

Je to opravdu jakoby na široce rozpracovaný projekt nebude to nic jednoduchýho to zavést. Je tam spousta ale, je tam spousta věcí, která budou velice administrativně náročná, takže to něco už mám v hlavě, něco už jakoby připraveného na zkušenosti z jiných měst, ale prostě; doopravdy je potřeba to řádně dopracovat teďka dotáhnout distribuci popelnic na tříděný odpady k domu a pak se teda můžeme vrhnout k přípravě tady toho projektu nebude to nic jednoduchého, bude to dlouhodobá záležitost. Dlouhodobá myslím, že tak otázka půl roku, než to bude všechno, možná třičtvrtě než to bude všechno připraveno. A než se to všechno nastaví možná už bych tady tu debatu tady ukončil, protože to je doopravdy velice složitý a je to potom na představení celýho toho systému, kterej není úplně jednoduchej.

Ondřej Lochman (starosta)

Tak vraťme se tedy k hlasování je tam ten návrh vyhlášky, tak jak je, já bych nechal hlasovat o tomto návrhu, pokud není nějaký protinávrh. A současně bych navrhnul, abysme v únoru měli zastupitelstvo pracovní, kde by jsme se na to podívali, dali si nějaký vnitřní směr, kam chceme jít, který bude napříč těmi partajemi můžeme tam vzít i nějaké zastupitelé abysme si řekli, protože tohle je fakt opravdu komplikovaná věc, a to nové zastupitelstvo příští rok s novým mandátem, to bude mít složité jo a bude muset přistoupit k nějaké změně. Máme nějaký směr a měli bysme k tomu vzít ty další, takže bych byl rád kdyby jsme v únoru udělali zastupitelstvo, vzali tam třeba i kolegy z těch jednotlivých kandidátek, který nejsou zastupitelé, udělali by jsme první prezentaci, pak bysme třeba udělali nějakou malou pracovních skupinku tak, aby to směřovalo k tomu, že od 1.1.2023 máme nově nastavený systém a nastavené financování, aby už si to přebrali to nové zastupitelstvo v jakémkoliv bude složení. A z hlediska toho bodu tam máme usnesení, které je „zastupitelstvo města vydává obecně závaznou vyhlášku v tom předloženém znění 02/2021.”. Takže já nechám hlasovat o tom předloženém znění, kdo je pro? Je někdo proti? Zdržel se? Tak děkuju skrutátorům poprosíme o hlasování digitální a poprosím návrhovou komisi.

Vladimír Čermák

Pro 17, 3 se zdrželi, nikdo nebyl proti.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji usnesení bylo přijato, takže 2 úkoly z dnešního zastupitelstva zatím poprosíme paní tajemnici jedno je ověření zápisu z minulého zastupitelstva na příští a druhé je na únor svolat pracovní zastupitelstvo, což je úkol i pro pana místostarostu, aby připravil podklady a pro kolegy z jednotlivých kandidátek, nebo jak to mám nazvat, klubů. Prostě zamyslete se nad tím, koho byste chtěli na to zastupitelstvo pracovní vzít abysme zrovna třeba někoho, kdo bude příště kandidovat, někdo kdo vám radí s tím, aby jste se na to mohli podívat s náma, tak děkuju přistupme k bodu no, ať to není tak depresivní. Jo, tak teď už jsme u bodu číslo 20., tak to nevím jestli není depresivní. Bod číslo 20. tedy, což je "Návrh na změnu výkonu funkce starosty města neuvolněný starosta". Okomentuju já, protože to je o mojí osobě. Ve sněmovních volbách mi byl přiznán mandát poslance. A tu chvíli nabíhají všechny odpovědnosti i práva poslance. Náš právní systém nezakazuje vykonávat ty dvě funkce souběžně je mnoho starostů, kteří vykonávají funkci poslance souběžně. Mimochodem já už jsem z několika starosty mluvil jakým způsobem to vůbec zvládají, jak si to nastavili ve svých obcí, někteří jsou dlouhodobě starostové, dlouhodobě jsou voleni, ať jsou poslanci. Nicméně o tom mluvit nechci. My jsme rozebírali v radě města, jak s tou situací nově naložit, protože je časově a logisticky komplikovaná, tak bych to nazval. Pro město Mnichovo Hradiště to považuju za úspěch, že vás znovu, jestli se nepletu, od paní Mocové, která byla jediná poslankyní za ČSSD za Mnichovo Hradiště od revoluce. Pak jsme měli už jenom jednoho poslance, a to už je hodně hluboko v historii, takže mám radost z toho, že máme svého poslance za Mnichovohradišťsko já se cítím jako poslanec za Mnichovohradišťsko a Mladoboleslavsko a současně za střední Čechy, ale jako vyslanec tohoto regionu. Nicméně jsme diskutovali jsme s panem místostarostou, s radními, jak s tou situací naložit. Já sem navrhnul radním, navrhuji i vám, navrhnul jsem radním variantu řešení, pokud chcete, abych byl dále starostou, tak navrhuju tu možnost vykonávat funkci starosty dále na neuvolněné funkci. Pro veřejnost to není moc srozumitelné, znamená to to, když to zjednoduším jít na půl platu, nicméně odpovědnosti zůstávají stejné a jak si to starosto zařídíš je tvoje věc, to je v zásadě to, o čem hlasujeme, protože ta uvolněná funkce je ta funkce poslance. Navrhoval jsem radě, aby byl můj plat zkrácen na polovičku, a protože mám ten mandát od občanů nebo mám ten mandát od vás jako zastupitelstva celkem i od občanů nyní dokonce do října roku 2022, tak bych chtěl říct, že jsem připraven na to samozřejmě ten mandát dokončit se stejným zápalem a odpovědností, přináší to časové komplikace a ty v danou chvíli řešíme, takže to je vlastně to hlavní, proč to sděluji a na čem jsme se dohodli mezi radními. A souvisí s tím potom i ten bod, který je další a tím je rezignace člena Rady a volba nového člena Rady. Já to možná spojím to vysvětlení. My jsme diskutovali v radě města, jestli by nestalo za to zrovna popřemýšlet o tom jak nějakým způsobem kompetenčně posílit radu města. V tu chvíli a diskutovali jsme o tom s našimi kolegy, kolegyně Hanka Otáhalová, která je teďka semnou a Honzou Marešem přemýšlím v radě, za poslední roky služebně nejdéle, tedy 7 let, tak nabídla, že může radu opustit po sedmi letech řekla, že některé pondělí si dokáže představit i volná. A Jiří Plíhal naopak je ochoten a je připraven jít do rady města a nabídnout svoje zkušenosti, takže poté vzájemné dohodě nabízíme v zastupitelstvu i tuto změnu tak abysme dali i možná tomu říkejme nový impuls v radě města, a taky tu schopnost dívat se na věci ekonomicky, co Jirka Plíhal má, takže vám zastupitelům předkládám zaprvé mojí vůli rozhodně dokončit mandát starosty dokonce tohoto volebního období, jak to bude do dalších voleb, to teď nedokážu říct, protože bych byl rád, pokud toto usnesení přijmete, abysme si tu na radě města v případě se všemi zastupiteli na konci zimy vyhodnotili, jestli to funguje nemíním dělat starostu tak, abych to flákal to by nebavilo nikoho, ani mě, takže když to bude fungovat, tak samozřejmě chci ten mandát dokončit a po tom už jenom otázka, kdo budeme kandidovat, jakým způsobem, jaké kandidátky se vytvoří, jak rozhodnou voliči a jak potom bude další zastupitelstvo pokračovat ve své práci. Já rozhodně Hradiště neopouštím, cítím se jako vyslanec za Mnichovohradišťsko a chtěl bych pokračovat i v dalším volebním období v práci pro město v jakém to bude rozsahu za sebe dokážu říct až v létě nebo na jaře a dále to musí říct voliči a my všichni dohromady, takže to je k tomu bodu neuvolněného místostarosty a otevírám k diskuzi tuto část nebo tento bod, jestli k tomu máte někdo. Já jenom jsem to z mnoha snad skoro se všemi z vás diskutoval nebo aspoň krátce jsme se o tom bavili. Byť jsme to nediskutovali detailně. Tak pokud k tomu nemáte, tak já bych chtěl dát hlasovat o usnesení, které zní první je, že zastupitelstvo, tedy mě dál chce jako starostu, ale v roli starosty, kde se změní výkon funkce na výkon funkce neuvolněného, tedy „zastupitelstvo města schvaluje změnu výkonu funkce starosty města Mnichovo Hradiště s platností od 15.11. změna výkonu funkce uvolněného starosty města na výkon funkce neuvolněného starosty města.”, kdo je pro? Je někdo proti? Zdržel se? Tak poprosím ještě o hlasování online. Návrhová komise.

Vladimír Čermák

18 pro, 2 se zdrželi, nikdo nebyl proti.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji usnesení bylo přijato a ta druhá souvisí s tím, co už jsem říkal, že by se můj plat snížil o polovičku, otevírám diskuzi k tomuto budu. Dobře, návržené usnesení zní „zastupitelstvo města stanovuje odměnu za výkon funkce neuvolněného starosty města Ondřeje Lochmana na výši 0,5 násobku výše odměny, která by mu náležela, pokud by byl uvolněn do funkce starosty města s platností od 15.11.2021 .”, kdo je pro? Kdo je proti? Zdržel se? Děkuji, poprosím také o elektronické hlasování. Návrhová komise.

Vladimír Čermák

Pro 18, 2 se zdrželi, nikdo nebyl proti.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji usnesení bylo přijato. Děkuji vám tedy za důvěru v této funkci a budu dělat maximum abych všechno co si zvládat mám, zvládal a tím pádem je to možná částečně to může být dobrá zpráva pro odbor IKH, protože ty doufají, že už nebudu stále vymýšlet nové, nové a nové věci, že toho máme dostatek na 3 roky dopředu. Dál asi budeme jednat s místostarostou o tom, jak to zvládat samozřejmě operativně, protože největší otázka nejsou ty vize dlouhé, ale ta operativa. Přistupme tedy k bodu číslo 21., tím je "Rezignace člena rady města a volba nového člena rady města". Nejprve je, že „zastupitelstvo města bere na vědomí rezignaci Hany Otáhalové na člena Rady města.” Kdo je pro toto usnesení, že bereme na vědomí? Kdo je proti? Zdržel se? Poprosím i o elektronické hlasování. Jinak Hana Otáhalová podala rezignaci, nebo máš ji s sebou, si říkala, takže podá k dnešku. Předání tajemnici je to potřeba mít písemně, tak počkám.

Vladimír Čermák

Pro 19, 1 se zdržel, proti nebyl nikdo.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuju.

Jiří Plíhal

Já jen, že jsme to předběhli tak jako strašně rychle formálně, já samozřejmě chci Hance poděkovat za její dlouholetou činnost, ale ať to jen tak jako nepředběhneme.

Ondřej Lochman (starosta)

Neboj Jirko tak to není. Já předpokládám, že jestli tě zastupitelstvo zvolí, že ji pozveš na oběd a tak dále. Nicméně my jsme na to samozřejmě nezapomněli, a protože Hanka s námi strávila 7 let v radě. Třeba znovu ještě nějaké stráví, to my nevíme, to může rozhodnout zastupitelstvo na každém svém jednání a ona svou vůlí a současně to můžou rozhodnout příště voliči. Hanko my jsme s Honzou, tak já to vezmu taky odsuď.

Jan Mareš (místostarosta)

Určitě se ještě uvidíme.

Ondřej Lochman (starosta)

Hanko děkujeme ti za sedmiletou práci pro město ve funkci radní. Doufáme, že se tam třeba vrátíš ještě.

Ondřej Lochman (starosta)

Tak já doufám, že jsme to nepřeběhli teďka. Děkuji Radkovi Matějů a Aleši Rychlému za rychlé zajištění květiny mimoto. Další, nyní Rada města není kompletní. Tak jako je to dneska složité s panem prezidentem a v danou chvíli nefunguje ani sněmovna. Tak v danou chvíli nemáme funkční radu města je usnášeníschopná stále a ne zcela funkční, takže si musíme zvolit nového člena. Abysme si ho zvolil musíme zvolit volební komisi. To je další usnesení. My jsme navrhli sebe členy volební komise. Je to formalita rychlá byl Jirka Bína, Honza Hluchý a Edita Řezáčová a Edita byla předsedkyní. Prosím vás máme jednací řád pro volbu, každá volba o funkcích ze zákona musí mít volební komisi, která to posvětí. Souhlasíte s touto nominací?

Edita Řezáčová

Ano.

Jiří Bína

Ano.

Jan Hluchý

Ano.

Ondřej Lochman (starosta)

Tak toto navrhuji tak, kdo je pro usnesení „zastupitelstvo města volí tedy volební komisi v tomto složení s předsedkyní Řezáčovou.”? Kdo je proti? Zdržel se? Poprosím o elektronické hlasování. Poprosím návrhovou komisi.

Vladimír Čermák

17 pro, 3 se zdrželi, proti nebyl nikdo.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuju usnesení bylo přijato je to velmi formální a vlastně to není úplně, dalo by se říct, není úplně potřeba, protože teďka budeme hlasovat o jednom členovi a je navrženo standardně, že hlasujeme veřejně, pokud by někdo chtěl, abysme hlasovali tajně tak to musí nyní navrhnout a vaše role jako volební komise, ztvrdit to, co uvidíte. Takže jenom, že tak lapidární to je, ale zákon vyžaduje. Kdybysme měli komplikovanější volbu, tak by ta role volební komise byla úplně jiná a zcela zásadní v tom dohlížení. Dalším bodem je tedy volba nového člena Rady města a zde navrhuji po dohodě i s kolegyní Hanou Otáhalovou a tedy po dohodě s ní Jiřího Plíhala, a to z těch důvodů, že Jiří Plíhal má ekonomické vzdělání, má chuť a dlouhodobě samozřejmě se v zastupitelstvu těm tématům věnuje. Věříme, že by mu, já osobně věřím, že bude platným nejenom členem Rady města, takže volili bysme usnesení „zastupitelstvo města volí v souladu s §84 odst. 2 písmena M, Zákona o obcích novým členem Rady města Jiřího Plíhal.”, otevírám diskuzi. A musím se oficiálně zeptat, jestli to přijímá Jiří.

Jiří Plíhal

Přijímám to oficiálně. Diskutovali jsme o tom zkusíme to uvidíme, jak to bude fungovat i v rámci tvého neuvolněného starostování a vyhodnotíme to prostě na jaře.

Ondřej Lochman (starosta)

Dobře děkuju. Otevírám diskuzi, někdo. Pokud ne, tak z hlediska procesního řádu pouze hlasujeme a volební komise konstatuje výsledek dobře, takže hlasování je tedy o tom usnesení, které už jsem přečetl, kdo je pro? Je někdo proti? Zdržel se? Prosím, také o elektronické hlasování. Návrhová komise.

Vladimír Čermák

Pro 19, 1 se zdržel, nikdo nebyl proti.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji usnesení bylo přijato a gratuluji ke zvolení, jo omlouvám se komise ještě musí konstatovat.

Edita Řezáčová

Komise konstatuje, že Jiří Plíhal byl zvolen novým členem Rady města.

Ondřej Lochman (starosta)

Tady to je bez kytky, ale gratulujeme. Tak tím se dostáváme k bodu "Různé" a "Interpelace" hlavně by měly být nevidím nikoho, kdo by interpeloval. Člověk v černém na konci je náčelník policie ten by musel interpelovat tak možná sebe, není dobře. Bod různé, jestli máte otevírám. Možná já mám pár drobností, mluvil jsem o školce v Mírové, o Klubu. Chtěl bych ještě říct, že máte pozvánku na neděli doufám, že jste všichni dostali k odhalení Budovce, který byl dneska instalován, skoro jsem ho nepoznal, když se nám vrátil, jak říká pan místostarosta z restaurace. Je to opravdu jako pěkný kousek teďka a Aleš Rychlý a kolegové už ho ale zahalily do hávu, který tam snad vydrží do neděle, takže už ho vlastně neuvidíte, pokud to někdo nestrhá, prosím vás, nedělejte to, jsou tam namířeny kamery Městské policie, bylo by to trapas každopádně, pokud někdo dostal pozvání, máte rozhodně pozvání na myslím, půl druhou nebo druhou, od druhé hodiny to začíná oficiálně klidně na půl druhou. Můžete přijít do obřadní místnosti do vstupu tam už se o vás postarají. A je to prostě, berte to jako částečnou slavnost otevření už další části náměstí příští rok by snad se nám povede náměstí dokončit, pokud do toho nezasáhne budova Klubu atd. jinak by se musela část ještě náměstí protáhnou o rok. A potom ještě mám dvě věci termíny, a to je pracovní jednání zastupitelstva k rozpočtu. A ten termín, který pro vás máme, je 22. listopadu v 18:30. Je to pondělí večer? Prosím, si ho poznamenejte, kdyby nemohla nějaká větší část zastupitelů, tak bysme to museli změnit, ale ono to je teďka velmi složité z hlediska těch termínů vždycky, aby se ten rozpočet projednal, schválil, vyvěsil na úřední desce, nabyl účinnosti atd. takže každopádně 22. v pondělí 18:30. Předpokládám ve školní jídelně, takže to je informace pro Františka Ouředníka v komunitním centru ve školní jídelně. A informace pro paní tajemnici k zařízení. Pro Františka občerstvení, pro paní tajemnici technicky otevření, takže to je 22. pondělí a prosím vás, další zastupitelstvo se bude konat v prosinci a bude to také pondělí ne středa, a to 13. od 17 hodin zde na sále. Máme proto 2 důvody tím prvním je, že s paní Kolomazníkovou jsme ladili tak, aby ji to vyšlo časově, takže jsme potřebovali o týden později a druhý je, že v danou chvíli já jsem nedostal žádný rozpis sněmovny, tak, jak se připravuje ustanovení nové sněmovny, tak sněmovna visí ve vzduchoprázdnu a nemám žádný rozpis. A pondělky jsou vždycky volná, takže to je taková jistota. A jakmile bude rozpis, tak samozřejmě tomu přizpůsobím celé fungování na městě ale i tak bysme to nestíhali na tu středu předtím, protože to prostě paní Kolomazníkové nevychází na termíny, takže leda by to musela být až středa patnáctého. Každopádně v pondělí třináctého stačí, takže pondělí 13. od 17:00, a to je tady, prosím, vás pracovní rozpočet v jídelně u Františka dole v komunitním centru, tady zastupitelstvo. Tak to já mám do různého otevírám diskuzi do různého. Pokud diskuze není, tak já se budu těšit na setkání na tom pracovním zastupitelstvu k rozpočtu. Rozpočet pošleme dopředu, a to je 22. listopadu nejprve. A po tom, tedy až toho třináctého. Uvidíme, jak dlouho to bude probíhat, jestli bysme si pak nenašli taky společný čas a jak to bude vypadat s covidem to je všechno, děkuju vám za dnešním zasedání. Největší část spolykala diskuze o odpadech, takže i to bude téma příštího roku.