Ondřej Lochman (starosta)

Pěkné odpoledne přátelé, kolegové, zastupitelé. Pěkné poledne všem, kteří dnes dorazili, všem zastupitelům, radním a kolegům z technického zajištění i těm kolegům z úřadu a veřejnosti. Vítám vás na dnešním jednání zastupitelstva města, které tímto zahajuji a konstatuji, že je přítomno mělo být 7 zastupitelů platí to, nebo nás je méně ještě o jednoho. Ještě nám tady chybí pan Čermák. Ti co to mají nejdále přišli nejdříve že ano. Takže konstatuji, že nás je 17 zastupitelů a zastupitelstvo je tedy usnášení schopné. Chtěl bych připomenout, že epidemiologická nařízení stále trvá a proto připomínáme, respirátory, roušky atd. všichni ty nařízení znáte. Ač chápu, že se mění a je to náročné poznávat. Omluvený z dnešního jednání je Pavel Břicháček, Eva Hajzlerová, Petr Mazánek, Jana Šťastná, Věra Vlasáková a Vendula Šeflová. Někteří jsou v karanténě, někteří jsou nemocní, jeden je na horách a u dalších, nevím. Každopádně minimálně u třech epidemiologické nařízení karantény nebo nemoci, která nastala. Chtěl bych také všem přítomným sdělit, že z tohoto zasedání jako ze všech předešlých našeho města, našeho zastupitelstva města Mnichova Hradiště je pořizován audiovizuální záznam, který bude s ohledem na ochranu osobních údajů za účelem informování veřejnosti o průběhu zasedání zveřejněn na internetu. Ověřovateli minulého zápisu zasedání zastupitelstva města z 13.12.2021 byl kolega Lukáš Umáčený a Věra Vlasáková. Takže Lukáš ověřil zápis, Věra Vlasáková přitomna není. Nicméně zápis kontroluji opticky a říkám, že je tu podpis paní Vlasákové v případě náhledu pana místostarosty. Pořízení dnešního zápisu dnešního jednání zastupitelstva města pověřuji Jitku Libichovou, jak již tradičně. A přistupme, tedy dále k volbě a schválení návrhové komise, která má za úkol v případě reformulace usnesení tyto připravit. Navrhuji paní zastupitelku Řezáčovou a paní zastupitelku Sosnovcovou do návrhové komise, souhlasíte dámy? Prosím potom ještě na mikrofon, ale slyším souhlas od obou, už jsou i vedle sebe rozsazeny, takže, kdo je pro to, aby byla takováto navrhová komise, zvedne ruku a odhlasuje v systému. Doufám, že nám systém tentokrát funguje a nebudeme řešit podobné problémy jako posledně. Dávám tedy na rozehřátí všem. Já jsem, například v radě města místo zastupitelstva. Tak vidím, že většina hlasuje, systém se zdá být funkční. S firmou jsme komunikovali. Po poslední prosincové zkušenosti, tak věřím, že to dnes fungovat bude. Tak v dané chvíli vypadá, že všichni odhlasovali. Tak támhle strana Mirka s Jardou válčí. Tak už máme jen jednoho kdo nehlasoval. Jinak než proběhne hlasování, tak pro jistotu měli by jsme tu mít i skrutátory, tím je kolega Orlický a kolega Vojtek, mám tady napsanou teda paní Štanclíkovou, ale předpokládám, že chlapi to zvládnou. Tak mohu poprosit návrhovou komisi o výsledek, vypadá to, že všichni hlasovali.

Lenka Sosnovcová

Takže přítomno 17, pro 15, 2 se zdrželi. Usnesení bylo přijato.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji, pojďme tedy k dalšímu bodu a tím je jmenování ověřovatelů zápisu, navrhuji zde kolegyni Miroslavu.

Lenka Sosnovcová

Jenom, jestli je na závadu, že jsme jaksi ručně hlasovali jenom, kdo je pro, ale nehlasovali jsme, že se zdržujeme a jestli je někdo proti?

Ondřej Lochman (starosta)

Ne ne já jsem říkal, návrhová komise to konstatovala, odhlasováno máme. Nicméně příště u dalšího toho hlasování to zopakujeme ručně i digitálně, takže jako ověřovatele zápisu z dnešního zasedání navrhuji kolegyni Hanu Otáhalovou a kolegyni Miroslavu Rydvalovou, jestli souhlasíte dámy? Hana souhlasí, Mirka souhlasí také, takže souhlasí s tím, aby byly ověřovatelkami, kdo je pro? Někdo proti? Zdržel se? Poprosím i v hlasovacím systému.

Lenka Sosnovcová

Stále 17 přítomno, 15 pro, 2 se zdrželi a usnesení bylo přijato, nikdo nebyl proti.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji a ještě elektronicky. Dobře elektronicky už téměř hotovo. Ještě nám chybí jeden. Počkáme, jinak dalším bodem, který je před námi bude hlasování o programu jednání.

Ondřej Lochman (starosta)

Tak já budu pokračovat, jenom napravíme to, vůle byla projevena technicky si tam kolegové to doladí. Pojďme k dalšímu bodu tím je tedy program jednání, program byl zveřejněn na úřední desce, na internetových stránkách i na sociální síti, má tedy 24 bodů. Chtěl bych se zeptat, jestli někdo má tady něco k doplnění programu? Nemá nikdo tak pojďme hlasovat o programu, kdo je pro tento program? Je někdo proti? Zdržel se? A teď pojďme do digitálního prostoru.

Lenka Sosnovcová

A jinak teda shrnuji, že všech 17 přítomných je pro program.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji. Tak já navrhnu, že vždycky půjdu k dalšímu bodu a pak se podíváme, jestli ten minulý je správně digitálně a mezitím, ať tu nemusíme na sebe čekat. Program vypadá v pořádku, že byl odhlasován, schválen, přátele jde vám to lépe a lépe. Je to 17 - 0 pro program můžeme jít k dalšímu bodu, "Zpráva o činnosti rady města" zde od 14.12., kdy byla poslední rada, se konali zasedání byli na zveřejněny na internetu, na webových stránkách města ty jednotlivé usnesení, chtěl bych se tedy zeptat, zda máte něco k jednání rady? Poprosil bych, když tak o nějaké ztlumení, přijde mi, že to tam hučí. Takhle to je lepší. Máte někdo něco k jednání rady města? K jednotlivým bodům. Jinak my jsme zasedali, jak před Vánocemi, tak teď během ledna. Poslední rada probíhala od půl čtvrté do jedenácté večerní, jednalo se především o školství, ale i jednotlivé soukromé záměry a některé provozní věci. Tak nemá nikdo nic, pojďme tedy hlasovat o tomto bodu, kdo je pro usnesení, které zní „Zastupitelstvo města bere na vědomí zprávu o činnosti rady města za uplynulé období od 14.12.2021 do 14.02.2022.”. Kdo je pro? Je někdo proti? Zdržel se? Návrhová komise.

Lenka Sosnovcová

Všichni přítomní byli pro usnesení, bylo přijato.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji poprosím také hlasování v tom hlasovacím systému. A přejdeme k bodu číslo 5. a tím jsou "Zprávy z kontrolního a finančního výboru", já bych nejprve poprosil kolegu Plíhala o finanční výbor.

Jiří Plíhal

My se vždycky tradičně scházíme před zastupitelstvem, když paní Kolomazníková vydá podklady, tentokrát jsme se s paní Kolomazníkovou domluvili, že ty změny v rozpočtu jsou relativně tak malé a všichni jsou vlastně zaviněný povětšinou přesunem dětí do provizorních tříd, když provizorium se tedy říct nedá, vypadá to moc pěkně, ale prostě do jiných tříd, dočasných mateřských školkách a pak je tam jedna malá změna v investicích vlastně, kde jsme zapsali dlouho plánovanou investici lavičky Václava Havla, takže se bude realizovat, takže výbor se nesešel, jenom jsme si to odhlasovali po emailech, že většina výboru souhlasí s panem Macounem, jsme to taky po e-mailu konzultovali, měl k tomu nějaké dotazy, které mu myslím paní Kolomazníková zodpověděla, takže nebyly tam žádné velké výhrady a finanční výbor doporučuje zastupitelstvu rozpočtovou změnu přijmout, tak jak je. Bude tam ještě drobná změna v jedné tabulce, protože dneska vlastně paní Kolomazníková zjistili, že tam jeden řádek je 2×, ale potom až budeme mít rozpočtovou změnu, tak tam bude trošku usnesení, ale je to jen technikálie, vlastně drobný překlep.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuju, otevírám rozpravu. Dobře tak rozpravu tím pádem uzavírám, jak říká pak kolega Plíhal, tak k rozpočtové změně se ještě dostaneme jinou zprávu finanční výbor nemá. Kontrolní výbor, za kontrolní výbor kolegyně Šťastná není, tak poprosím Jirku Bínu.

Jiří Bína

Takže kontrolní výbor se tentokrát, sešel ve složení pan Dr. Forst a já. Prošli jsme usnesení zastupitelstva za rok 2021 všechno v pořádku, vypracován zápis předán paní Šťastné a doufám, že paní Šťastná ho poslala teda paní Galetkové.

Ondřej Lochman (starosta)

Ne.

Jiří Bína

Tak jí upozorníme.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuju, otevírám rozpravu. Není tím, pádem ji uzavírám a usnesení, které je před námi je „Zastupitelstvo města bere na vědomí zprávy z Kontrolního výboru a Finančního výboru.”, kdo je pro? Někdo proti? Zdržel se? Poprosím o hlasování v digitálním systému a návrhovou komisi.

Lenka Sosnovcová

Takže já zase shrnu všech 17 přítomných bylo pro, takže usnesení bylo přijato.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji a to byl tedy bod číslo 5., pojďme k bodu číslo 6. a tím je "Poskytnutí věcného daru osobního automobilu Škoda Octavia". Velmi zjednodušeně, jedná se o to, že zde máme Škodu Octavii z roku 2010, která je v hodnotě cirka předpokládaná 90 000. Je to vůz, který je městského úřadu a my navrhujeme jako rada města předat Klubu s.r.o., když bych to řekl zjednodušeně, tak většinou ty staré auta buďto prodáváme nebo předáváme Klubu, to poslední které jsme předali Klubu to byla tzv. zelená Octavie z roku 2004, tak ta už je v takovém stavu, že to není úplně bezpečné, takže navrhujeme Klubu předat jako naší instituci tento automobil. Otevírám rozpravu k této věci. Tak pokud není, tak ji také uzavírá, nejprve než budeme hlasovat, tak bych se chtěl jenom zeptat, jestli je hlasováním předešlé v pořádku i v eRaZu, vypadá to že ano. Takže tady pojďme hlasovat o poskytnutí věcného daru a usnesení, které je před námi je Zastupitelstvo města schvaluje poskytnutí věcného daru osobního automobilu Škoda Octavia, RZ 1SC9944,..." atd. v předloženém znění a to Klubu Mnichovo Hradiště s.r.o. kde je město stoprocentním vlastníkem. Kdo je pro? Někdo proti? Zdržel se? Návrhovou komisi poprosím a také prosím hlasujte v online systému.

Lenka Sosnovcová

Tak a já jsem teď na rozpacích, protože my jsme byli teďko vyzvány, abychom hlásily až poté, co bude ukončeno elektronické hlasování.

Ondřej Lochman (starosta)

Dobře nicméně přesto hlasujte. Vypadá to, že nám to jde výrazněji lépe, protože já to vidím všechny odhlasované.

Lenka Sosnovcová

Tak, že usnesení bylo přijata všemi 17 hlasy.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji přistupme k bodu číslo 7. a tím už se blížíme k nemovitostem, poprosím pana kolegu Pavla Krále, který se nám vrátil z covidové přestávky týdenní na radnici, poprosím nekašlat na zastupitele.

Pavel Král

Takže bod číslo 7. "Návrh na odkup části pozemku p. č. 587/5 v k. ú. Dneboh". Jedná se o malý kus pozemku za novou komunikací u bývalého vodojemu, kde pozemkově je komunikace ve svahu a fyzicky je zaužívané vedle na soukromém pozemku, tedy pouze narovnání stavu, který tam fyzicky nyní je. Vlastník s odkupem nebo odprodej pozemků souhlasí. Tam asi není nic v rozporu s čímkoliv. V této části počítáme, že vznikne cesta, která spojí Dneboh a Hoškovice mezema mezi polem, kde by měla vzniknout alej a nějaká pěšina. Takže tady ten kus pozemku nám k tomu záměru chybí. Nějaký dotaz?

Ondřej Lochman (starosta)

Jedná se o tento pozemek. Tam možná doporučení komise a doporučení osadního výboru.

Pavel Král

Tam není problém, všechno bylo v podstatě doporučeno.

Ondřej Lochman (starosta)

Ono to doporučení osadního výboru, komise i rady města a FŠO bez připomínek. Máte někdo nějakou otázku? Uzavírám rozpravu, usnesení zní, pane kolego?

Pavel Král

"Zastupitelstvo města schvaluje odkup části pozemku p. č. 587/5 o výměře cca 25 m2 ovocný sad v k. ú. Dneboh od paní _____, trvale bytem ______, za cenu 100 Kč/m2 . Podpisem kupní smlouvy pověřuje starostu a místostarostu města.".

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji, kdo je pro toto usnesení? Někdo proti? Zdržel se? Tak poprosím hlasovat i v online systému. Jinak příště můžete hlasovat během čtení usnesení, pokud vlastně s tím budeme v pořádku, byl to bod číslo 7. Odhlasováno jest, poprosíme návrhovou komisi.

Lenka Sosnovcová

Takže usnesení bylo přijato všemi 17 hlasy.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji a pojďme k bodu číslo 8.

Pavel Král

"Žádost o prodej pozemků v k. ú. Veselá u Mnichova Hradiště", jedná se o žádost o odkup pozemků za přejezdem u školy je to za tratí, kde teď je taková široká mez, je to něco jako takový sad. Pozemky návrh kupní cenu 20 Kč za metr čtverečný vyjádření O.V. je, že souhlasí, ale ta cena se nezdá úplně v pořádku. Komise nedoporučuje prodej pozemků, obává se vykácení prostoru, pro žadatelův záměr. Tím by došlo k odstranění remízků a ztratila by tam útočiště zvěř, také by to asi udělalo i změnu v hluku, který se šíří od dálnice směrem do obce, takže rada města nedoporučuje schválit zveřejnění záměru a nedoporučuje prodej pozemků schválit zastupitelstvem města.

Ondřej Lochman (starosta)

Tak děkuju, já jenom k tomu dodám, jsem se tam byl včera podívat. Prošel jsem si to a ještě jsem telefonoval s tím dotyčným. Jednak jsem mu vysvětloval, že cena je rozhodně neúměrná, ale že nejde ani tak o cenu, jak o to, že bysme neradi aby ten pozemek byl oplocen. Dohodli jsme se, že se tam za 2, 3 týdny setkáme společně půjdeme se podívat co vlastně, jaký zaměřený by měl. Pokud by šlo o obnovení sadů, tak určitě není žádný problém s pronájmem i dlouhodobým, aby se o to staral, mluvil o uskladnění dřeva to by, ale znamenalo oplocení, takže to se nám moc nelíbí. A potom o sadu, takže se tam potkáme v dalších dvou, třech, čtyřech týdnech a projdeme si to s tím dotyčným. Osobně si myslím i jako Veselák, že by bylo vhodné, aby se o to někdo staral, ale aby to nebylo oploceno a ideálně, aby jsme mu to propachtovali za nějakou nízkou částku, že by se o to staral a byl tam dál sad. Dneska tam jsou takové, můžeme říkat některé stromy, ale jsou to spíše některé keře a některé nízké stromy. Samozřejmě otázka, jestli ten sad by tam ty ovoce by z toho se taky dalo využívat, protože to je velmi blízko dálnice, nějakou část možná jo, nevím jestli všechno.

Jan Mareš (místostarosta)

Já jen zopakuji vlastně to usnesení, co měl komise pro správu a majetek rozvoje města, doporučil neprodávat spíše zachovat současný styl pozemku, co je rozhodně nezaplocovat, protože je to významný krajinný prvek, z hlediska územního systému ekologický stability teďka zachovat průchodnost a prostupnost pro zvěř. Takže jinak, kdyby se tady to zaplatilo, asi by to dělalo problémy, jak na vedlejší dálnici, tak vlastně na trati železniční, že by tam třeba pobíhali srnky a takovýhle, takže nějak tady to zachovat tenhle stav.

Ondřej Lochman (starosta)

Tak děkuju, otevírám rozpravu. Nikdo není tak poprosím o usnesení.

Pavel Král

„Zastupitelstvo město neschvaluje prodej pozemků p. č. 721/1 o výměře 899 m2 ostatní plocha – ostatní komunikace, p. č. 721/4 o výměře 96 m2 ostatní plocha – ostatní komunikace, p. č. 721/5 o výměře 35 m2 ostatní plocha – ostatní komunikace, p. č. 733/1 o výměře 884 m2 ovocný sad, p. č. 733/4 o výměře 496 m2 ovocný sad, p. č. 733/5 o výměře 787 m2 ovocný sad v k. ú. Veselá u Mnichova Hradiště...” žadateli.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji, kdo je pro? Je někdo proti? Zdržel se? Tak poprosím ještě hlasování v eRaZu a po té návrhovou komisi s kompletním odhlasováním.

Lenka Sosnovcová

Takže usnesení bylo přijato 17 hlasy, nikdo nebyl proti, nikdo se nezdržel.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuju a pojďme k dalšímu bodu. tohle usnesení bylo přijato.

Pavel Král

"Žádost o prodej části pozemku p. č. 1470/1 v k. ú. Mnichovo Hradiště", jedná se o pozemek vedle hřbitova, máme prostor, kde jsou garáže soukromých majitelů. Je tam ještě jedna proluka a ta žádost je právě na tuto proluku je vyznačena zeleně v tý situaci. Účelem žádostí je výstavba garáže pro osobní automobil. Komise nedoporučuje prodej části pozemku, když už, tak případně vyhlásit výběrové řízení. Rada města neschválila zveřejnění záměru a nedoporučuje zastupitelstvu prodej pozemku schválit.

Ondřej Lochman (starosta)

Tak děkuju, jinak pro vás všechny, co se snažíte, tak teď bylo otevřeno hlasování, někteří se snažili už dřív. Tak hlasovat můžete, nicméně otevírám rozpravu a poprosil bych ještě místostarostu, aby to okomentoval z komise.

Jan Mareš (místostarosta)

Za komisi SMRM bylo doporučení prověřit, jestli pozemek je vhodný k zastavění garáží. Pokud by byl vhodný k tady tomu účelu, tak poté zajistit veřejnou soutěž na to, aby se potom vysoutěžila co nejvyšší cena, jako správný hospodáři by jsme měli prodávat za nejvyšší cenu, tudíž by jsme měli postupovat tímto směrem.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji, další v rozpravě někdo. Pokud to shrnu.

Jiří Bína

Jenom bych se chtěl zeptat, v jaký budoucnosti se asi pohybujeme teda?

Jan Mareš (místostarosta)

Já si myslím, že tak do čtvrt roku bude mít od Stavebního úřadu nějaký podklad, jestli toto je možné a potom se uvidí.

Ondřej Lochman (starosta)

Je to tak, že někdo projevil zájem o to místo, my říkáme fajn musíme si zjistit, jestli to vlastně vůbec jde, to co chcete a současně potom to nabídneme veřejně to místo. Že by se tam dal prostě vybudovat nový garážový stání pravděpodobně, pokud to bude vycházet z hlediska tý plochy i po dohodě se Stavebním úřadem nebo potom co nám poví Stavební úřad, pak to můžeme nabídnout. Někdo další? Takže v danou chvíli tedy komise doporučuje nesouhlasit s prodejem, ale připravit to vlastně k prodeji veřejnému, když to zjednoduším. Děkuju, Pavel Král usnesení.

Pavel Král

„Zastupitelstvo města neschvaluje prodej části pozemku p. č. 1470/1 o výměře cca 37 m2 ostatní plocha – manipulační plocha k. ú. Mnichovo Hradiště...” žadatelce.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji, kdo je pro neschválení? Je někdo proti? Zdržel se? Poprosím o hlasování online v bodu číslo 9.

Lenka Sosnovcová

Takže 17 pro, nikdo se nezdržel, ani nebyl proti usnesení bylo přijato.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji, bod číslo 10., poprosil bych zase kolegy.

Pavel Král

"Žádost o prodej pozemku p. č. 293/2 v k. ú. Sychrov nad Jizerou", byla nám doručena žádost na odkup části pozemku, je to nahoře, když se přijede do Sychrova, tak je tam taková ta otočka nahoře a vedle ní je odpočinkové místo, takže v těchto místech. Po nějaké diskuzi na úřadě se dohodlo, že by tam byla vhodnější směna za část pozemku, které naopak nejsou naše a máme na nich to odpočinkové místo nebo jeho část, takže nakonec je to materiál, který se nezabývá přímo prodejem, ale směnou s částečným dokoupením a doplatkem. Myslím si, že tam dojde k zarovnání hranic, tak jak by bylo vhodné a ničemu to nebrání. Osadní výbor doporučuje prodej pozemků. Komise doporučuje za cenu 500 Kč za metr čtverečný, původní návrh byl 300 Kč za metr čtverečný, tak jak máme pod místními komunikacemi, anebo na přeplocení. Rada města schválila zveřejnění záměrů a doporučuje doplatek za zbylou výměru ve výši 500 Kč za metr čtverečný.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuju za úvod, za komisi něco Honzo?

Jan Mareš (místostarosta)

Komise se zabývala pouze prodejem, protože až vlastně po jednání komise jsme přišli na to, že tam máme to odpočinkové místo, takže do rady potom už šlo i návrh na směnu pozemků a za zbytek odprodej za 500 Kč, který stanovila komise tuto cenu jako odpovídající.

Ondřej Lochman (starosta)

Takže když jedete do Sychrova nahoru, do kopce, tak je to po levé straně, než přijedete na tu vyhlídku, tam ten kousek, který je tam vyznačený, tak vlastně by se směňoval s tou části té vyhlídky a tím místem veřejným s doplatkem. Otevírám rozpravu k tomu. Tak pokud je to jasné, tak je rozprava uzavřena a poprosíme o usnesení u bodu číslo 10.

Pavel Král

„Zastupitelstvo města schvaluje směnu pozemku p. č. 293/2 o výměře 72 m2 trvalý travní porost k. ú. Sychrov nad Jizerou a části pozemku p. č. 136/8 o výměře cca 15 m2 zahrada v k. ú. Sychrov nad Jizerou, ve vlastnictví města, za část pozemku p. č. 136/6 o výměře cca 38 m2 zahrada v k. ú. Sychrov nad Jizerou ve vlastnictví manželů _____ a _____, oba trvale bytem _____, _____, s doplatkem za zbylou výměru ve výši 500 Kč/m2 . Podpisem směnné smlouvy pověřuje starostu a místostarostu města.”.

Ondřej Lochman (starosta)

Tak kdo je pro? Děkuji, je někdo proti? A zdržel se někdo? Poprosím o hlasování v digitálním prostředí v bodu číslo 10. a musím všechny pochválit, jak už se to výrazně lepší.

Lenka Sosnovcová

Takže 17 pro, nikdo nebyl proti, nikdo se nezdržel. Usnesení bylo přijato.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji, mám radost, že systém funguje a všichni už se naučili a to to teprve budeme ještě zjednodušovat, tak bod číslo 11., jsme opět u pozemků a jedná se o místní část Lhotice.

Pavel Král

"Žádost o prodej části pozemku p. č. 458/1 v k. ú. Lhotice u Bosně - místní část Dobrá Voda", jedná se o pozemek, pokud si tam vybavujete LPG stanici, která už myslím, že nefunguje, tak je to ta louka za ní. Žadatel nabízí 30 000 Kč, což činí zhruba 54 Kč za metr čtverečný. Osadní výbor doporučuje prodej části pozemku žadateli. Komise nedoporučuje prodej části pozemku. Rada města neschválila zveřejnění záměru a nedoporučuje prodej pozemku.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuju něco za komisi?

Jan Mareš (místostarosta)

Komise SMRM nedoporučila, protože v rámci tady toho území bude probíhat změna územního plánu nebo nový územní plán tam vytyčí trasy budoucí kanalizace místní a možná část toho pozemku připadne do zastavitelných ploch, takže by ta jejich hodnota byla výrazně vyšší, takže v tomto případě nedoporučuje prodej tohoto záměru.

Ondřej Lochman (starosta)

Dobře, otevírám rozpravu k tomuto bodu. Pokud nikdo nemá nic, tak je to bod číslo 11., kde tedy já mám usnesení, že neschvalujeme prodej části pozemku, usnadním to panu vedoucímu, atd. v předloženém znění. Protože neschvalujeme, tak si dovolím zkrátit.

Pavel Král

Tady to je zrovna krátký.

Ondřej Lochman (starosta)

Tak poprosím, kdo je pro neschválení? Je někdo proti? Zdržel se? Poprosím o hlasování online.

Lenka Sosnovcová

17 pro, nikdo nebyl proti, nikdo se nezdržel, usnesení bylo přijato.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji a bod číslo 12.

Pavel Král

"Návrh na prodej pozemku p. č. 845/20 v k. ú. Veselá u Mnichova Hradiště", jedná se o pozemek v dolní části návsi pod rybníkem, v podstatě je to přeplocení, které už se užívá a vypořádání vlastně hranic podle toho, jak je tam oplocení. Výměra 11 m2, cena za metr je navržena 1 000 Kč. Osadní výbor souhlasí, komise doporučuje prodej pozemku právě s výkupní cennou 1 000 Kč, rada města schválila zveřejnění záměru a doporučuje zastupitelstvu města prodej schválit.

Jan Mareš (místostarosta)

Za komisi, komise SMRM souhlasí s prodejem pozemků s tím, že stanovila cenu únosnou na hranici 1 000 Kč za metr čtverečný, které vlastně odpovídám, že se nedávno prodával i sousední pozemek v této výši, takže těch 1 000 Kč je navrženo stejně jak uvedli.

Ondřej Lochman (starosta)

Tam jenom upozorňuju na jednu věc, ale nepamatuju si přesnou cenu, myslím, že jsme ten pozemek prodávaly před 5 lety třeba a ta cena byla nižší, nevím kolik byla 600, 700 Kč, jenomže tam byla nějaká disproporce, oni si to zaplotili, teď se to vytyčilo, zjistilo se, že přeplotili 11 metrů a tu cenu mají vyšší, tak jenomže předpokládám, že ta dohoda bude, jenom upozorňuji, že se můžou třeba bránit a chtít po nás menší cenu, ale návrh je, jaký je. Otevírám k tomu rozpravu. Není otázka a tak před sebou máme usnesení „Zastupitelstvo města schvaluje prodej pozemku p. č. 845/20 o výměře 11 m2 ostatní plocha...” a tady to zkrátím, v tom předložené znění, které vidíte a vidíme i před sebou na obrazovce, takže zaznamenáno. Takže kdo je pro? Je někdo proti? Zdržel se někdo? Poprosím o hlasování online. Tak proběhlo hlasování tak poprosíme návrhovou komisi.

Lenka Sosnovcová

17 pro, nikdo se nezdržel, nikdo nebyl proti, usnesení bylo přijato.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji a poslední bod číslo 13. v pozemcích.

Pavel Král

"Narovnání vlastnických vztahů k pozemkům p. č. 2629 a p. č. 2375 v k. ú. Mnichovo Hradiště", tento materiál navazuje na již předešlé jednání o prodeji pozemků. Já myslím, že ten komentář je dost složitý a popsaný, nevím jestli by pan místostarosta dokázal říct pár slovy.

Ondřej Lochman (starosta)

Došlo vlastně na předchozím zastupitelstvu došlo k usnesení, že se směnili části pozemků, který byly pod tou cestičkou, co vede ke Kofole a části pozemku bývalé cesty, která vlastně stoupala pod Salabkou kolem toho smeťáku za bývalou betonárkou. Takže tam jsme si narovnaly pozemky se současným vlastníkem. A současný vlastník ještě měl zájem odkoupit části přístupový cesty na tu zpevněnou plochu. Zastupitelstvo mu to schválilo s tím, že požaduje věcné břemeno přístupu k ostatním pozemkům v jeho vlastnictví tak, abysme tam mohli provádět běžnou údržbu dřevin, které tam už jsou v takovém vyžilém stavu. To se však panu majiteli nelíbilo, takže nepřistoupil na tuto dohodu. A podal další záměr, kde chce narovnat pouze odkoupit pouze pozemky, které vlastně jsou vlastně na našem pozemku ty příjezdové cesty a jsou vymezeny podezdívkou plotu, takže to je těch pár desítek metrů čtverečních zhruba 162 m² rozdíl, o který on má zájem. Komise SMRM doporučila tady to řešit směnou s doplatkem ve výši 500 Kč za metr čtverečný. Já teda si dovoluju otevřít rozpravu, v případě nějakých dotazů rádi odpovíme. Pan starosta se mě ptá, jestli je to dobrá dohoda 500 Kč, komise to takhle stanovila, já komisi věřím v tady tom a je to více, 400 Kč by byla cena za tu komunikaci.

Ondřej Lochman (starosta)

My už jsme to probírali v radě a upřímně tam těch posunů je tolik. My jsme tam byli podívat dohromady ještě s kolegyní Kandráčovou a s tím majitelem na tom místě. Tak věřím tomu, že k vyrovnání těch pozemkových úprav to bude sloužit. Nicméně uvidíme tedy, jak ten pozemek bude správně využíván v územním plánu je tam parkoviště, jestli se nepletu v části té bývalé betonárky a tam, kde je ta zeleň, tak tam je doprovodná zeleň. Dobře, pokud nejsou žádné dotazy, tak uzavíráme rozpravu a poprosíme o usnesení.

Pavel Král

Samotnému usnesení musí předcházet revokace předešlých usnesení, které by byly v rozporu s tím novým usnesením, takže nejdříve revokace „Zastupitelstvo města revokuje usnesení č. 88/2021 a č. 89/2021 z jednání Zastupitelstva města Mnichovo Hradiště dne 08.09.2021.”

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji, kdo je pro toto usnesení? Někdo proti? Zdržel se někdo? Poprosím o hlasování online. Hlasovaní je otevřeno na hlasovací platformě. Tak odhlasováno pokud to správně vidím.

Lenka Sosnovcová

Takže 17 pro, nikdo se nezdržel, nikdo nebyl proti, usnesení bylo přijato.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji. Potom je tady schválení směny, poprosím také o usnesení.

Pavel Král

„Zastupitelstvo města schvaluje směnu pozemku p. č. 2629 o výměře cca 162 m2 ovocný sad v k. ú. Mnichovo Hradiště ve vlastnictví společnosti SOPRAKOF, s. r. o., IČ 086 06 951, se sídlem Vrchlického návrší 697, 295 01 Mnichovo Hradiště, za pozemek p. č. 2375 o výměře cca 332 m2 ostatní plocha - silnice v k. ú. Mnichovo Hradiště a nově vzniklý pozemek p. č. 2375/10 o výměře 58 m 2 ostatní plocha – jiná plocha v k. ú. Mnichovo Hradiště, který vznikl oddělením od pozemku p. č. 2375 v k. ú. Mnichovo Hradiště, na základě GP 2618-19/2022, ve vlastnictví města, dle situačního snímku, s doplatkem ve výši 500 Kč/m2 za nově vzniklý pozemek p. č. 2375/10 o výměře 58 m2 v k. ú. Mnichovo Hradiště.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji, kdo je pro? Je někdo proti? Zdržel se někdo? Poprosím o hlasování online. A poprosím také návrhovou komisi.

Lenka Sosnovcová

Takže 17 pro, nikdo nebyl proti, nikdo se nezdržel, usnesení bylo přijato.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji, tím jsme prošli všechny pozemky. Pojďme k finančním záležitostem, tím je bod číslo 14. "Změna rozpočtu - rozpočtové opatření 1/2022", poprosím paní kolegyni Kolomazníkovou o prezentaci tohoto bodu, jedná se tedy o první změnu rozpočtu, která je poměrně malá.

Jaroslava Kolomazníková

Jak bylo již avizováno panem Plíhalem ta změna rozpočtu není úplně zásadní, je vlastně provázena opravdu tou hektickou změnou nebo přesunem mateřský školky do náhradních prostor. A zařazením té jedné investice lavičky Václava Havla, jak bylo již řečeno vloudila se mi tam chyba, protože jsem iniciativně ještě jednou zařadila pod mateřské školky 380 000 na kompenzační příspěvky a my je v rozpočtu máme, ale prostě já jak nedávám vlastně impuls do těch změn rozpočtu, ty změny nebo ty impulsy vlastně přicházejí zvenčí, jak když jsem měla zajistit vyplácení příspěvku, tak jsem najednou zpanikařila trošku, že nemáme v rozpočtu peníze, tak za to se omlouvám. Jinak, tedy, pokud teda neschválíme těch 380 000 v rámci té změny, tak pak by výdaje činily zhruba 1 550 000.

Ondřej Lochman (starosta)

Tam bych jenom chtěl upřesnit, takže Jarko, běžný výdaje řádek 2?

Jaroslava Kolomazníková

Vynecháme 380 000 a pak se celkový požadavek na změnu rozpočtu sníží o těch 380 000.

Ondřej Lochman (starosta)

A to se sníží na 1 200 000?

Jaroslava Kolomazníková

Ten se sníží v běžných výdajích, na ty zvláštní odměny teda.

Ondřej Lochman (starosta)

Dobře. Děkuju.

Jaroslava Kolomazníková

Pokud teda tu rozpočtovou změnu schválíme de facto, tak se sníží ten schodek rozpočtu o asi 1 600 000. Já to upravím v tom rozpočtu, tu tabulku, potom upřesním. Ty požadované přesuny, který jsou teda v rámci toho rozpočtu nebo to požadované navýšení, tak důvody jsou vypsány v těch poznámkách. Pokud byste si chtěli něco upřesnit teďka, je tady teda Pavel Král, tak by většinu těch dotazů zodpověděl asi on.

Ondřej Lochman (starosta)

Jenom ještě k tomu schodku bylo by to, pokud to dobře počítám, mínus 1 550 000.

Jaroslava Kolomazníková

1 550 000, tak i po této změně rozpočtu vlastně bychom měli v rezervě téměř 44 000 000 Kč.

Ondřej Lochman (starosta)

Přesně tak. Možná k tomu doplním pár informací z hlediska dotací. My v danou chvíli největší dotace, kterou tento rok administrujeme tak je dotace na mateřskou školku ve výši 19 000 000 cca z Evropské unie. Nyní nám byla přiznána necelých 200 000 dotace na opravu hrobku Henrichovi a Švermovy, je tam nějakých 70 000 necelých na knihovnu to jsou teďka ze Středočeského kraje, jsou tam další dotace samozřejmě přiznané a v danou chvíli pracujeme na dotaci na zasakování, jestli teda, na náměstí.

Jan Mareš (místostarosta)

Na retenci a zasakování.

Ondřej Lochman (starosta)

A máme podanou dotaci na ještě dokončení sídliště Jaselská na 6 000 000, máme připravený záměr na dotaci na náměstí ještě zpětně čekáme na vyhlášení, což by bylo někde ve výši 25 000 000 tak, aby se nám zaplatila větší část náměstí zpětně, s nadačním fondem Škoda Auto máme otevřené ty dotace, které musíme do administrovat a říci jak s nimi naložíme a to je 500 000 na Olšinu na to komunitní místo, máme tam park za zámkem 1 000 000 a v danou chvíli budeme žádat o dotaci na nebo spoluúčast nadačního fondu na revitalizaci židovského hřbitova nebo vytvoření pietního místa. Současně podáváme dotaci na lávku přes dálnici, která má už stavební povolení přátelé po roce, takže bych chtěl jen oznámit, že lávka už je ve svém nejlepším, už se blíží, ještě budeme dělat projektovou dokumentaci prováděcí a chceme v březnu podávat na Státní fond dopravní infrastruktury žádost o 25 000 000 myslím. A máme přiznanou dotaci samozřejmě na lávku přes Jizeru, tak to jsou takový ty základní. Možná ještě potěším tady, že v danou chvíli chodí dotace z kraje nebo rozhodnutí na kraji ohledně dotací a vypadá to, že farnost bude podpořena na revitalizaci té spodní historické budovy, tam na tom dvoru, teď nevím jestli to byla maštal, nějakými 3 400 000 a po 300 tisících by farnost taky měla dostat na opravy kostelů, což jednotlivý v Loukově či v Kněžmostě, v Bosni, v Březině, což těch 300 000 vždycky je tak na kousek střechy, ale prostě taková dotace by tam měla být. Takže to jen tak na ujasnění, co se zrovna děje ještě ve finančním prostředí, tak otevírám rozpravu. Není.

Jiří Plíhal

Já možná s dovolením za ten finanční výbor připomenu, že opravdu ta změna je drobná, všechno je to vyvolaný tou školkou, což je věc neočekávaná znovu jen zopakuju a určitě budeme čekat na další rozpočtový změny, hlavně na to, jaký bude vývoj daňový a příjmový a to uvidíme až někdy za ty dva měsíce nejdřív.

Jaroslava Kolomazníková

Já jsem chtěla zrovna doplnit, že jsem se nezmínila o té příjmové stránce, která na jejíž vyhodnocení v podstatě je ještě příliš brzo, vlastně ve všech ohledech, na daňové příjmy vůbec je brzy a ty ostatní případné změny i dotace v podstatě teďka nejsou žádné změny to, co tam máme, tak tam máme a nedaňové příjmy to už jako také zatím, na to vyhodnocení prostě ten měsíc je málo, aby se tam dělali nějaké zákroky.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuju, tak, poprosím o usnesení.

Jaroslava Kolomazníková

„Zastupitelstvo města schvaluje Změnu rozpočtu - rozpočtové opatření 1/2022 dle přiloženého návrhu.” s tím, že se ruší položka běžných výdajů číslo 2.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji, kdo je pro? Je někdo proti? Zdržel se? A online hlasování poprosím.

Lenka Sosnovcová

17 přítomných hlasovalo pro toto usnesení, takže usnesení bylo přijato.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji, bod číslo 15., poprosím pana místostarostu.

Jan Mareš (místostarosta)

Dalším bodem je "Žádost Vstup obce Kanina do DSO EKOD", od roku 2017 jsme členy tohoto dobrovolného svazku a jak nám říkají stanovy, tak přístup další obce do tady té společnosti musí být schválen všemi zastupitelstvy členskými tady toho svazku. Takže máme zde další obec, která bude chtít se s námi podílet na zlepšení odpadového hospodářství a je tedy na nás, abysme se vyjádřili, zda ji přijímáme do dobrovolnéch spolku. Já tímto otvírám rozpravu, jestli k tomu má někdo nějaký dotaz. Pokud tomu tak není, tak bych dal hlasovat o usnesení, které zní „Zastupitelstvo města souhlasí se vstupem nové členské obce Kanina, IČ: 00662232, se sídlem: Kanina čp. 34, 277 35 Kanina do Dobrovolného svazku obcí EKOD.”, takže kdo je pro ať zvedne ruku? Kdo je proti? Zdržel se někdo? A poprosím vás odhlasovat rovněž v našem elektronickém systému.

Lenka Sosnovcová

Takže opět všech 17 hlasovalo pro, takže usnesení bylo přijato.

Jan Mareš (místostarosta)

Děkuji, tak dostáváme se k dalšímu bodu programu a tím je "Dotační program města pro rok 2022 - 1. kolo". Jako každý rok v prosinci byl vypsán záměr podpory spolků na celoroční a jednorázové činnosti, kde nám během prosince došlo 19 žádostí na činnost a 4 žádosti na jednotlivé akce. Akce byly posouzeny dotační komisí a byly předloženy k radě s doporučením jednotlivých částek. Žádosti nad 50 000 jsou v gesci zastupitelstva, tudíž je máme tady na pořadu dnešního jednání. V příloze usnesení je tabulka, kde jsou jednotlivé spolky a jejich žádosti a navrhovaná dotace. To je asi ode mě teďka vše a já vám dávám prostor k nějakým dotazům, popřípadě k nějakým změnám návrhu, jestli někdo máte. Tak otvírám rozpravu.

Ondřej Lochman (starosta)

Já bych chtěl říct, že my jsme diskutovali i o tomto na té osmihodinové radě, tak proto radní možná už nic neříkají.

Jan Mareš (místostarosta)

Já možná doplním každý rok vlastně se ten budget pro podporu spolků zvyšuje o 100 000. Teď to bude určitě kvitováno jednotlivými spolky, protože budou růst náklady za energie a tady to, takže podobná podpora jim přijde velice vhod. Takže pokud není žádný dotaz. Pan zastupitel Plíhal mě nabádá, abych, vysvětlil zvonky, proč jsme rozhodli o návrhu na nulovou dotaci. Při posuzování v rámci dotační komise se to jevilo jakoby dvojitá podpora jednoho záměru, avšak pak nám bylo vysvětleno, že tomu tak není, ale v tu dobu ještě přišlo to, že plánovaný zájezd do Erzhausenu byl přesunut až na říjen letošního roku, takže zvonky si podají ještě jednu žádost na akci, která bude lépe specifikovaná, lépe upřesněna. Takže to, že teďka nejsou podpořeny neznamená, že nebudou v budoucnosti. Takže pokud není žádný dotaz nechám hlasovat o usnesení „Zastupitelstvo města schvaluje návrh dotační komise ze dne 31.01.2022 na poskytnutí dotací sportovním a zájmovým organizacím z rozpočtu města 2022 dle tabulky” a zároveň „Zároveň zastupitelstvo města schvaluje veřejnoprávní smlouvy o poskytnutí dotací na rok 2022 sportovním a zájmovým organizacím dle přílohy.”, kdo je pro? Je někdo proti? Zdržel se? A teďka zvedám ruku, protože jsem si uvědomil, že jsem statutární zástupce TJ Sokol, tudíž bych se měl zdržet.

Ondřej Knobloch

Já se také zdržuji za Mnichovohradišťský sportovní klub.

Ondřej Lochman (starosta)

Martin Bígl se zdržuje za skauty předpokládám.

Lenka Sosnovcová

Takže 14 pro, 3 se zdrželi, nikdo nebyl proti, usnesení bylo přijato.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji pojďme k dalšímu bodu, tím je bod číslo 17. a jedná se o "Individuální dotační řízení pro poskytovatele sociálních služeb na rok 2022", už přichází paní vedoucí Picková a možná bych vás nechal Stáňo ať představíte ten proces, potom hlavně jeden komentář nakonec.

Stanislava Picková

Takže dobrý den, takže číslo bod 17. "Individuální dotační řízení pro poskytovatele sociálních služeb na rok 2022", takže tyto žádosti, koncem prosince bylo vypsaný dotační řízení na individuální podání žádosti, konec podání bylo 10. ledna a 19. ledna 2022 se sešla sociální komise, která jednotlivé žádosti posoudila. Počet těch podaných žádostí nebo počet poskytovatelů byl stejný jako v loňském roce. Nikdo nový se nám neobjevil a nikdo, co žádal v předchozích letech, že by nežádal, bylo to stejný jako v loňském roce. Sociální služby, které v našem městě poskytujeme a poskytovatelé, kteří tady působí, tak všichni jsou žádoucí pro naše občany a pokrývají požadavky ORP. Činnosti těch jednotlivých poskytovatelů. Já jsem vám v přiložené tabulce se snažila i popsat, co ti jednotliví poskytovatelé dělají pro letošní rok bylo z rozpočtu města přiděleno o 136 000 Kč více než v loňském roce, tedy pro sociální služby bylo přiděleno 1 865 000. Komise pro rodinné sociální záležitosti požádala radu města ještě o navýšení částky o 32 000 Kč do §43-71 a to byli sociální služby pro rodiny s dětmi. Taky bych asi řekla, jestli má někdo nějaký dotaz k jednotlivým poskytovatelům.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuju, já to jenom okomentuju, že vlastně, tak jak říká paní Picková, komise tam navrhla o 30 000 více, proto jsme v tom rozpočtu měli 100 000 na sociální služby navýšení. Sociální služby nikdy velké navýšení nedostaly za ty poslední roky. Navyšovali jsme třeba o 100 000, navyšovali jsme na té části mládeže tzn. terénní sociální služby mládeže, ale myslím, že ty sociální služby pro seniory, tak ten nárůst není takový. Je to dané tím, že tam přišlo větší spolufinancování ze strany státu a krajů, proto většinou ty sociální služby si nežádali o vyšší peníze. Jestli si dobře pamatujete, myslím že to bylo loni, možná už předloni, nás žádala charita i o to, aby vlastně mohla profinancovat peníze zpětně na auto a vybavení. Takže proto jsme nenavrhovali do rozpočtu vyšší částku, nicméně nyní se sešly ty žádosti tak, že jsme tam do té rozpočtové změny dali 100 000, v danou chvíli bude využito teda 30 000, pokud schválíme tento bod a bude tam 70 000 rezerva na zbytek toho roku. Otevírám rozpravu. A není.

Tak já děkuji komisi, nevím jestli je tady někdo v komisi, kolegyně Šeflová je v karanténě a v komisi je, ale tady není. Nevím jestli ještě někdo další je v komise. Děkuju v komisi za přípravu, radním a teď případně i vám za schválení, pojďme tedy hlasovat o usnesení, které je předložené. Tady pomůžu kolegyni Pickové, máme předložené usnesení „Zastupitelstvo města Mnichovo Hradiště schvaluje poskytnutí individuálních dotací v sociální oblasti poskytovatelům sociálních služeb pro rok 2022 z rozpočtu města dle tabulky” a tu celou předčítat nebudu, protože jí tam máte před sebou v předloženém znění i zde na projekčním plátně. A zároveň „Zastupitelstvo města schvaluje veřejnoprávní smlouvy o poskytnutí individuální dotace na činnost pro poskytovatele sociálních služeb na rok 2022 dle přílohy č.2.”, takže kdo je pro? Je někdo proti? Zdržel se někdo? Poprosím o hlasování v elektronickém systému v bodu číslo 17.

Lenka Sosnovcová

17 přítomných, všichni hlasovali pro, usnesení bylo přijato.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji, děkuji Stáně Pickové, dalším bodem je stabilní "Změna Obecně závazné vyhlášky o stanovení školských obvodů", poprosím paní vedoucí Kolomazníkovou.

Jaroslava Kolomazníková

Obecně závaznou vyhlášku stanovení školských obvodů máme vlastně tu původní z roku 2007 s úpravou z roku 2017. Sešla jsem se s řediteli škol, jestli je potřeba dělat nějaké zásadní úpravy do vyhlášky. Ten požadavek de facto nezazněl, takže v této vyhlášce byly provedeny jenom drobné změny, nicméně jenom přesun jedné ulice z jednoho školského obvodu do druhého, protože z této části města prostě tato ulice jako vybočovala a byla zařazena jakoby pod špatnou školu jako vzdálenější. A pak jsem tam zařadila jednu ulici, která vlastně od toho roku 2017 vznikla, nevím teďka, která to byla, tak aby byli ty ulice kompletní. Jinak říkám žádné změny jiné tam nejsou, máme společný školský obvod nebo dohodu o společném školském obvodu s Mohelnicí nad Jizerou, nevím přesně z kterého roku asi 2008 - 2009, takže to tam pořád je, tak, jak to tam teda bylo.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuju za úvod.

Lenka Sosnovcová

Vlastně ten návrh vychází z metodických materiálů, který vydávám.

Ondřej Lochman (starosta)

To je ta první žádost a druhá je vlastně Březina, tak já poprosím o rozpravu k tomuto bodu.

Jaroslav Trpkoš

Já bych se chtěl zeptat, proč tam máme ten společný obvod s Mohelnicí a v dalším bodě vlastně budeme neschvalovat společný obvod s Březinou, z jakýho důvodu tam Mohelnice je a Březina tam nebude?

Jaroslava Kolomazníková

Dohoda o společném školském obvodu s Mohelnicí už je z roku 2008. Tehdy Mohelnice požádali a nebyl vlastně důvod jim nevyhovět, protože kapacita škol byla dostatečná, neměli jsme vlastně problém přijímat žáky z ostatních obcí. Momentálně, což vlastně už dám do toho druhého bodu, v současné situaci teďka je situace úplně odlišná, nemáme problém teda přijmout naše děti z našeho města, ale už je problém přijímat děti z jiných obcí, prostě ta kapacita na to nestačí. A vlastně obce jako takové mají ze školského zákona povinnost zajistit povinnou školní docházku dětí, který mají trvalý pobyt na území té obce a ten zákon říká, že to je buďto teda tím, že zřídí školu, anebo, že se dohodne s jinou obcí, která ty školy má, že ty děti můžou chodit prostě do téhle školy, ale jako ta obec, která je oslovena, nemusí vyhovět této žádosti a my teďka jsme v situaci, kdy prostě de facto nemůžeme vyhovět jakékoliv jiné obci na uzavření tohoto společného školského obvodu, protože potom bysme mohli mít víc dětí než jsme schopni přijmout. A ta dohoda s tou obcí Mohelnice pořád teda trvá, tam je tuším, asi dvouměsíční výpovědní doba, teď si nejsem úplně jistá. A de facto pokud třeba by byl zájem, tak se může i vypovědět, ale v té Mohelnici je jedno dítě maximálně do roku, někdy žádný nebo spíš obvyklé žádný. Takže to nám nedělá takový problém jako ta Březina, která těch dětí jako mívá kolem 10 a to už nám do toho počtu na umístění těch dětí v těch školách, jak si zásadně zasahuje to by asi mohli říct ředitelé škol.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuju za odpověď, já jenom obec Mohelnice má nějakých 90 občanů a myslím, že míváme tak jako jedno dítě z obce Mohelnice ob rok.

Lenka Sosnovcová

Tak, jako opravdu, když si dělám ty přehledy tak z Mohelnice přijde jedno dítě.

Ondřej Lochman (starosta)

V Březině je to dneska nějakých 420 lidí.

Jaroslava Kolomazníková

Jinak k té žádosti, já jenom do toho ještě vstoupím, paní starostka uváděla asi 10 dětí, že mají teďka.

Vladimír Čermák

No my těch dětí z Mohelnice taky moc nemáme, ale v podstatě, když se uzavírala tahle smlouva, jak tady říkala paní Kolomazníková, tak v tom roce 2008 jsme měli o 150 dětí míň než máme v současný době.

Ondřej Lochman (starosta)

Takže za chvilku budeme teda hlasovat i po tomto bodu by jsme měli hlasovat o té Březině. Já jsem s paní starostkou mluvil, už před nějakým časem, říkal jsem jí, že to nyní nemůžeme akceptovat nebo že nepředpokládám, že by to zastupitelstvo akceptovalo. Je to z těch důvodu, že kdybysme to akceptovali, tak ohrožujeme vlastní kapacitu pro naše děti. Je to tak, že my jsme teďka měli koordinační schůzku s řediteli, nevím před měsícem. Očekáváme nějakých 108 dětí, takhle předpokládáme, že přijde našich z Mnichovo Hradiště a katastru Mnichovo Hradiště místních částí. Kapacitu ve třídách předpokládáme 120 tzn., že my by jsme někde měli mezi a teďka je těžký říct, jestli to bude 104, 108 nebo 112, protože každý rok je nějaká školská turistika, to znamená napíšou se k babičce do Hradiště, aby měli jisté místo, takže záleží, kolik přesně, může se ještě přestěhovat třeba těch nových domů v Okružní ulici ve Veselé nebo za zámkem nebo v Dnebohu nebo kdekoliv jinde, tak může to být 104, může to být 112 dětí a kapacitu máme 5 tříd krát 24 plus nějakou rezervu ve Veselé asi 4, 5 dětí, takže nějakých 125 maximálně tzn. že předpokládáme zhruba 10-15 dětí je prostor pro děti mimo Mnichovo Hradiště. Teď záleží samozřejmě, kolik se jich nahlásí z okolních obcí, většinou to bývá Březina, Ptýrov, Dolní Krupá. Jinak spádově to je tak, že základní škola první stupeň je na klášteře, na Jivině, ve Žďáře, v Kněžmostě a Loukovci.

Jaroslava Kolomazníková

Pak ještě vstupuje do toho to, že i rodiče, který v jejíž obci škola je, tak mají větší zájem dát to dítě do školy do Hradiště, protože jim to z nějakého důvodu jako více vyhovuje, třeba dojezd do práce do Mnichova Hradiště a tak, takže tam potom se hlásej i říkám, děti z obcí, kde opravdu tu školu mají.

Jiří Plíhal

Já jen si to pro sebe shrnu, samozřejmě Březině vyhovíme, když to půjde, ale v tuto chvíli je těžký se zavázat k něčemu, co bysme třeba nemuseli být schopný písemně dodržet.

Ondřej Lochman (starosta)

Takhle já vám jako zastupitelům nebo s paní Kolomazníkovou vám nemůžeme doporučit řešení, které by mohlo snížit kapacitu pro naše občany, protože ze zákona to má být ta obec. Paní starostka z Březiny a zastupitelstvo dělají správný krok, oni nás žádají a říkají, máme tady problém, my jsme jim už před pár lety říkali, my chápeme, že máte problém, ale my jsme vás v roce 2015, že jsme ještě vyzývali obce, uzavřete s náma smlouvu, když ji uzavřete, tak máte jistotu pro ty děti, nikdo to vlastně neudělal kromě Mohelnice, ale ta už byla dřív a potom tam probíhala nějak s obcí Rokyta a Boseň měla zájem, ale ta nakonec směřujeme na Kněžmost. Tam nevím, jestli už se dohodli, měli se dohodnout na školském obvodu s Kněžmostem. Mimochodem v Kněžmostě by nějaká kapacita měla být. To není tak, že by ty děti místo nenašli. Ono je to samozřejmě složitý většinou pracujou třeba v Mnichově Hradišti, tak chtěj ty děti dávat sem. Tak buď by museli jezdit do Žďáru, což maj o 3 kilometry na jinou stranu.

Jaroslava Kolomazníková

V té historii právě to nechtěl uzavírat, i když vlastně na nějakých těch poradách, co byly porady starostů, tak vždycky zaznělo, já jsem to dost často připomínala, že by měly uzavírat ty dohody, jenomže tehdá to byla doba, kdy vlastně to bylo ze strany té obce zpoplatněny a oni prostě to nechtěli platit, protože ty děti se jim do té školy vzaly stejně a oni za to neplatili.

Ondřej Lochman (starosta)

Přesně tak no. Tak někdy další do rozpravy? Tady v tom návrhu, v této obecně závazné vyhlášce je vlastně změna těch ulic dvou. Napadá mě jestli by jsme první neměli hlasovat o Březině, protože jinak by jsme museli pak přeměnit tu vyhlášku na to, že tam dodáme Březinu. Není nikdo, kdo by to tak chtěl? Dobře. Tak pojďme k usnesení, jestli není nikdo další do rozpravy.

Jaroslava Kolomazníková

„Zastupitelstvo města vydává Obecně závaznou vyhlášku č. 1/2022 města Mnichovo Hradiště, kterou se stanoví školský obvod a část společného školského obvodu základních škol zřízených městem Mnichovo Hradiště, dle návrhu v příloze.”.

Ondřej Lochman (starosta)

Kdo je pro? Je někdo proti? Zdržel se? Poprosím o elektronické hlasování. Návrhová komise jak to bude možné.

Lenka Sosnovcová

17 přítomných všichni hlasovali pro, usnesení bylo přijato.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji, dalším bodem je tedy už v předchozím bodě diskutované téma, na které se ptal kolega Jarda Trpkoš a to je obec Březina. Já už jsem k tady k tomu ty informace sdělil, tedy já to považuju za věc správnou, která dělá Březina, ale pozdě. Mělo to být před pěti lety, to bysme jim to schválili, ale tenkrát nechtěli platit za ty děti jednotlivé, takže to vlastně nedopadlo a dneska už zas není vlastně ochota. Nebo to musí projevit vůli zastupitelstvo, pokud chcete. My jsme tady ty proč to nedoporučujeme, jsme řekli. To není tak, že bysme nechtěli ty děti vzít, ale jak to tady říkal kolega Jirka Plíhal, tak nechcem se k tomu zavazovat, nicméně předpokládáme, že tam 10-15 míst bude, což by minulý rok se neumístilo 7 dětí, ze zápisů nakonec jenom z těch okolních obcí a z toho ještě 2 se potom umístili na škole v Sokolovské, protože to taky někdy tak je, že ty děti k tomu zápisu přijdou s rodiči, respektive k této zvláštní době by to bylo online a nakonec do té školy nenastoupili, protože třeba rodiče se rozhodli, že je vozí do Boleslavi, že měli těch zápisu víc. Takže je možné, že to taky ta situace nenastane a že bude v klidu, ale nebo se může stát, že nastane a bude problematická. Jinak my jsme tyhlety kritéria zavedly v roce 2017 a myslím, že jsme je měli zavíst ještě o rok dříve, tenkrát se stalo, že mělo v jedné třídě prvňáčků 28 dětí. Což není asi to, co zrovna chceme. Možná k tomu, abysme taky řekli řešení nejenom, že nechceme. Dvě věci jednak rada města na tom minulém osmihodinovém jednání doporučila přístavbu krčku v Sokolovské a vyhlášení studie tady ve Studentské. Dlužíme vám dokončenou aktualizaci toho strategického plánu 1.0, které jsme nazvali s akcentem na kapacity a my jsme měli jednání s Lenkou Sosnovcovou a kolegyní Kesnerovou 3.2. a kolegyní Stáňou Matulovou předsedkyní komise, 2.3. bude komise, tam budou další informace a v dubnu bysme vám chtěli říct, kde jsme a nejpozději v červnu schvalovat aktualizaci toho strategického plánu na výstavbu škol. V tu chvíli už by se měla projektovat krček tzn. že bysme chtěli, aby do příštího září. Prostě tak, aby se letos to zprojektovalo a příští se ten krček postavil, tak to je takový cíl, který právě se Pavel Král nyní dozvěděl, protože byl v covidově zavřený a my jsme měli v pondělí radu, takže my bysme rádi ten krček postavili a až budem mít ten krček, tak se nám trošku rozvážou ruce, aspoň na chvíli a mohli bysme třeba vyjít vstříc třeba jedné obci, Březině, když se přihlásí jako první, tak bych potom třeba, pokud tady ještě budeme v nějakém takovém složení, tak bych prosazoval, aby ty, kteří se teďka starají, byli dřív, než ty který přijdou později a říkaj mi taky máme problém, dávám příklad, kdyby přišla třeba Jivina za rok, tak bych dal přednost Březině za mě. Tak jenom, že v tu chvíli se nám bude dýchat o něco lépe, pak se můžeme zase o něco víc prostoru i pro děti z jiných obcí, ale souhlasím s tím, že když budou odvody školské, tak potom by se mělo platit a ideálně podle rozpočtového určení daní na to jedno dítě, tak, jak to bude vycházet podle té roční tabulky, což bude vycházet mezi 12-15 000 na rok za jedno dítě pro tu obec, a ta obec to má velmi levné, protože, jinak by si musela vlastně zajišťovat školu, vybudovat školy a starat se o to všechno, že my by jsme nabídli takovou službu jako spádová obec, ale můžeme to udělat až když budeme mít nějakou kapacitu. To je moje doporučení, tak otevírám diskuzi.

Jaroslava Kolomazníková

Já bych k tomu jenom přidala, že tahleta situace je tady už po desetiletí, jakmile Hradiský školy praskají ve švech, tak venkovský pořád mají dost volných míst a mají možnosti, takže i tohle to musíme brát v úvahu, že i pro ty děti to je vlastně takový přirozenější, když jsou v prostředí, ve kterým žijou, že i v tom prostředí chodí do školy.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji, paní kolegyně Sosnovcová.

Lenka Sosnovcová

Já jenom doplním, že samozřejmě je dobré moci vyhovět rodičům z venkova, pokud chtějí dát dítě k nám, ale na druhou stranu my vlastně, když nevyhovíme vždy, tak podpoříme také vůbec existenci těch venkovských škol, že pokud prostě přijmeme situaci, že všechny děti z venkova jako budou chodit do Mnichova Hradiště nebo budou mít možnost, tak může snadno dojít k tomu, že tak jako v Březině kdysi byla škola a pak zanikla, protože se ty děti dávali jinam, že by mohli také zaniknout i další školy v okolí, které mají prostě tu první až pátou třídu a těch dětí tam nechodí moc, čili že jde i o to přece jenom vyvíjet nějaký, já nevím, jestli tlak ale podporovat tuhle tu existenci venkovských škol.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuju, já k tomu doplním, že jenom to je jedno z témat, který je diskutovaný, jak na komisi, tak jsme ho diskutovali při tvorbě toho strategického materiálu, a to je to, že bysme měli být dál samozřejmě spádovou obcí pro děti druhého stupně, ale u toho prvního bysme se měli snažit, aby ty obce v těch malých nebo aby ty školy v těch malých obcích fungovaly, aby nezanikali. Takovým jako jedním příkladem bylo Žďár jeden čas měl trošku míň dětí a my jsme tady praskaly ve švech, ale jinak příkladem byla obec Kobyly, která už je teda v Libereckém kraji, je na té hraně a tam toho místa bylo hodně, ale samozřejmě, protože rodiče jezdili a jezdí pracovat víc na Hradiště, tak prostě ta škola byla poloprázdná. Tak to jsou takový ty příklady, kde, když my bysme řekli ne, tak tý obci nezbyde nic jiného, než zajistil dobré autobusové spojení do té obce Kobyly tam na kraji teďka řekněme, tam se můžeme bavit o těch několika obcích, které jsou v okolí a můžou využívat pak té školy tam. To samozřejmě je možné, protože stejně jako u zdravotnictví, kde si každý z nás může vybrat, kde tu péči bude mít, jestli ji bude mít v Boleslavi, Liberci nebo v Ústí nebo v Praze, tak je to stejné u té školy, kde ta obec má tu povinnost, když tam není místo, tak vás nevezmou, když tam místo je, tak se tam přihlásit můžete, protože ta nabídka toho školství tam je i veřejně, je zdarma. Teda takhle nic není zadarmo pro stát, ale pro ty dotyčné. Tak ještě někdo do rozpravy. Já děkuju za vaše příspěvky a poprosím o usnesení.

Jaroslava Kolomazníková

„Zastupitelstvo město nesouhlasí s uzavřením Dohody o společném školském obvodu s obcí Březina, Březina 82, 294 11 Loukov, IČ 00509329.”

Ondřej Lochman (starosta)

Tak děkuji, kdo je pro? Kdo je proti? Zdržel se? V online systému ještě, prosím vás ještě v digitálním světě.

Lenka Sosnovcová

Takže 17 pro, nikdo nebyl proti, nikdo se nezdržel. Usnesení bylo přijato.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji a pojďme k bodu číslo 20. a už jsme v různém, mezi body myslím tedy ne ještě v bodě různém. Tak bod číslo 20. a potom na něho spojený bod číslo 21. Já bych to uvedl, poprosím, případně Pavla Krále nebo místostarostu především, který u toho byl o doplnění. Posledních x let, jsme tu řešili několikrát téma komerčních nemovitostí. V roce 2016 nebo 2015, když se začal dále rozšiřovat lokalita za zámkem, to je ta pátá etapa, tak jsme tenkrát jeli do Říčan hledat inspiraci, jak nastavit zásady pro výstavbu pro soukromé velké projekty. Tenkrát jsme se rozhodli, je zaměřovat jen na komerční výstavbu typu nákupní centra, výrobní průmyslové haly, výrobní skladovací haly. Ty zásady pro výstavbu byli několikrát aktualizovány tímto zastupitelstvem a předešlým. A tudíž kdokoliv, kdo podává, kdo buduje v Mnichově Hradišti záměr větší než 600 m² na plochu na plochu půdorysu, ne v patrech. By se měl správně nahlásit na odbor IKH s tím, že ten záměr připravuje a jsou mu nastaveny podmínky podle těch zásad pro výstavbu, které máme na webu města. V dalším bodu jsme pro vás zastupitele připravili přehled o tom, jaké všechny záměry registrujeme za poslední měsíce na našem katastru, tady se jedná o bývalý areál Liazu, kde ta společnost Industrial Park chce vystavit halu D. Ta společnost požádala o zjišťovací řízení bylo vydáno, že není potřeba a další posouzení vlivu na krajinu. Následně se přihlásila do územního řízení a podala žádost na stavební úřad. A v tu chvíli my jsme byli vyzváni podle zákona, aby jsme se k tomu vyjádřili, protože ta společnost nepodala ten záměr, tak, jak měla podle těch našich zásad, tak jsme o to požádali a podali jsme odvolání do toho jejich záměru, abysme vyvolali to jednání a zvýšili tlak na toho investora. A v danou chvíli vám přinášíme dohodu, která se nám povedla vyjednat, kterou samozřejmě může zastupitelstvo odmítnout. Je to dohoda vlastně přesně daná podle těch zásad, které jsou schváleny tzn. že ten investor chce vybudovat průmyslovou halu v rámci toho areálu. Jedná se o místo, vy který jste pracovali v Liazu nebo jste tam byly, tak je to za tou montážní halou, tedy zepředu, jak vidíte ty okna bývalé administrativní haly, tak za ní je montážní a za ní je komín. Tam je komín energocentrum, já jsem tam nepracoval, takže.

Jiří Plíhal

Bývalé IT a zdravotní středisko si myslím, že to jsou ty baráky.

Ondřej Lochman (starosta)

Nějaký sklad potom je tam, jestli to je bývalý IT, dneska to je ubytovna takový jako dům výletní by skoro člověk řekl, tak tam jsou tyhle ty jednotlivé stavby, které jsou buď už nyní zbourány nebo jsou bourány. Mají demoliční výměr na komín a chtějí tam postavit místo toho jednu halu. Není to tady na zelené louce, je to v rámci toho, jak by se dneska moderně řeklo brownfieldu, tedy v rámci té prostoru po té staré fabrice. Přinášejí tam tedy záměr na tuto halu D i k tomu my jsme to vlastně diskutovali s architektem města, diskutovali jsme to se Stavební úřadem. Když to řeknu na tvrdo. Jednak to není na zelené louce, jak jsme tady měli tu diskuzi před třemi roky, kdy to bylo na té orné půdě vedle, je to v rámci toho brownfieldu a jednak už tady mají současný vjezd a ať jsme to zkoušeli, jak jsme to zkoušeli, tak kdybysme to nechtěli, tak moc nemáme jak. Tady jako říkám natvrdo už jsem nenašel já teda osobně jsem se ptal, nevíme, jak bysme to jinak zastavily. Nevím jestli je stavební uzávěra v tady tom, ale je to přestavbový areál, jestli to vlastně vůbec jde, nevím, jak by jsme to udělali, protože to není nová plocha. Ale současně to není, jako je to vlastně místo těch stavbiček, které tam jsou, oni bourají nějaký 2,5 tisíce metrů staveb a staví tam nějakou desetitisícovou halu, takže bourají to staré a staví tam novou. Co se týká obratu, tak se bavíme o nějakých 20 náklaďácích, má to mít Deutsche Bahn Schenker, nemá to být ale pouze logistika, mělo by to být záměr pro Škodovku, který nechtějí zveřejnit, takže by tam mělo být spíš, co se týká i nějaké výroby, výrobní procesy ne jenom logistické a tomu odpovídá i ten počet těch nákladních vozů. Včera jsme se o tom bavili támhle s Martinem Bíglem, ten nám řekl kolik má HBPO náklaďáků, když tam několikrát pracoval a došli jsme k sumě někde kolem 120-60-80 tam a zpátky, tak to rozhodně tenhle záměr není ten je nejmenší. Takže my tady neseme dohodu, která je taková, že ta společnost vlastně vystaví tu halu, tzn. to je to, na co oni mají v rámci toho brownfieldu nárok, ten záměr. Oni teda vnímali tu naši dohodu trošku nebo tuhle tu dohodu nevnímali úplně pozitivně, vnímají to tak, že na to mají nárok a že se mají tyhle ty šedé plochy nebyli brownfieldy přestavovat, takže nevědí proč jim v tom chceme nějakým způsobem vstupovat. Nicméně se povedlo udělat tuhle dohodu jsou tam 2 půdorysy, jeden půdorys je ten, co vidíte za mnou tam vlastně. Někde tady je dneska ten komín, jenom pro představu, tady v tom místě zhruba je ten komín a tady byli ty další stavby, energocentrum tady je to vidět, tady je jedna stavba, která se bourá další se bourá. Ten komín tady přesně nevidím, takže je to na těch jednotlivých stavbách vlastně bourají a staví novou halu. K tomu je ještě potřeba říct, že tohle je jeden půdorys a ten druhý půdorys, tam je ještě půdorys té cyklostezky. Tady vlastně vidíte, tady to je vidět, když to přiblížíš. Tady je komín, tady je teď nevím, co to bylo, tady jsou ty 2 stavby, jestli to je to bývalé IT a zdravotního. Nějaké další stavby, které tam byly, ty oni bourají místo toho staví halu. My jsme současně vznesli požadavek na vytvoření cyklostezky přes to spodní údolí a vyjelo by to vlastně tady, kde dneska je nájezd k těm vodním lyžím. S tím, že tady by byl mostek přes tu malou Jizeru tzv. přes ten náhon. V rámci té dohody je tedy nastaveno, že společnost Industrial Park přispěje dle zásad pro výstavbu 3,9 milionů, jestli se nepletu. 3 904 650 z toho milion by mohly dát v první splátce a zbytek by dali buď to v druhé splátce, anebo by se podíleli, teď mi zmizela cyklostezka, na půdorysu na výstavbě té cyklostezky. V danou chvíli máme studii té cyklostezky a jsou připraveni tady z těch peněz hradit i tu projektovou dokumentaci. Byla by to součást té greenway Jizera tady té páteřní trasy, která by pokračovala, teďka se bude stavět most na černé silnici na klášter. Pak tam musíte samozřejmě překonat tu 26/8 složitou. A potom byste mohl jet pod tou skálou až pod čističce a od čističky byste pokračovali dál podél toho náhonu přes malou Jizeru. A vyjeli byste tam u těch lyží u pískovny. A potom je otázka, jak dál smysl je propojit to dál na Bakov, takže někde podél toho náhonu, protože tam vlastně ten most máme, se budeme snažit vytvořit průjezd pod Veselou směr na Bakov, tím by ta greenway Jizera byla nejblíž té vody, vlastně by ji trošku kopírovala. Oni jsou v rámci tohoto ochotni nebo svolní k tomu, aby ta cyklostezka projela tím areálem za věcné břemeno, které jsme ještě tento týden ladili, já bych se potom dostal ke smlouvě, která tam je. Vlastně jsou ochotni se podílet těmi penězi na výstavbě té cyklostezky. K tomu ještě, jestli tam může tu cyklostezku, tady je stavba bývalé, kdysi to byla kloboučkárna, nevím, co to bylo během Liazu to bude vědět Jarda, taková budova vysoká, velmi stará nějakých 150 let, tak dohoda nebo dohoda tvrdí nám ten investor a zatím většinou, co říkal to platilo, že tento dům zachovají, chtěli by tam mít sladovnu nahoře pro ten turnovský pivovar, který spoluvlastní a chtěli by tam mít i občerstvení u tý cyklostezky. To je nějakej jejich záměr, ten majitel vlastní i hotel nebo koupil ten areál u hotelu v Příhrazech, který chce zrekonstruovat. Tak skoro se mu to dá věřit, protože to vypadá, že ty některé části peněz dávají právě do těch restauratérských záměrů. Takže základní vlastně to, co vám neseme je, že zjistili jsme, že tady je ve stavebním řízení někdo, kdo chce stavět halu v rámci bývalého areálu Liazu, řekli jsme mu, že tady máme zásady pro výstavbu a že po něm chceme dohodu s architektem městě, který mimochodem si na to nechal udělat vizualizace, aby viděl, že to není vyšší než ta hala, která tam je, aby tam nebyl, aby když koukáte od Kláštera, tak aby tam nebyla žádná vysoká hrana, aby ta hala nebyla vidět. A po dohodě s architektem jsme tedy řekl, že chceme ten příspěvek podle těch zásad, který se nakonec prolnul v štěstí, my jsme vyjednávali průchod tou cyklostezkou. To je asi základ. My jsme tam dali smlouvu. Já bych chtěl jenom upozornit, že jsme ještě celý týden s nimi nebo především Zuzana Tomášová vyjednávala finální znění a máte v tom datovém skladu čistopis to je ta finální smlouva a je tam i v režimu změn. Ještě změny, které se během týdne tam dělali. Jsou to spíš slovíčkaření až na 2 věci, kde ten investor chtěl, aby v té smlouvě zaznělo jasně, my jsme tam měli, pokud bude změna projektu, že můžeme od té smlouvy odstoupit. Oni tam chtěli napsat, že pokud bude zanedbatelná změna projektu tzn. pokud to nebude žádná výrazná. Prostě bojí se o to, aby jsme jim stejně do toho neházeli vidle. Na rovinu my v tom stavebním řízení můžeme házet vidle asi tak jako rok a půl, takže to o rok a půl zdržíme nebo půlrok rok to záleží jak by to šlo na kraji, nebo ne, takže já si myslím, že je to spíše i předběžná opatrnost. A pak jsme se nemohli dohodnout na ceně věcného břemene, kdy my jsme navrhovali 50 Kč za běžný metr, oni navrhovali 1 000 Kč za běžný metr. Dneska se nám povedlo dohodnout na 200 Kč s tím, že jsme prostě s paní právničkou řekli, že po tom, co nám to paní Kandráčová ještě udělala rešerši, že prostě víc není pro nás cena obvyklá, nakonec souhlasí za 200 Kč za běžný metr, chtěli to mít nějak úplatně, protože z hlediska svého účetnictví říkali, že bez úplatně to nejde, takže vlastně v tom je změna, že by tam bylo 200 Kč, vy jste tam měli 50, což byl náš předpoklad, oni nám dali 1000, tak jsme začali vyjednávat s 50, nedostali jsme na 500, ale na 2 stovky, takže to je krát 300 m zhruba, nějakých 60 000 by jsme zaplatili a za to bysme měli vlastně jako ne pozemek, ale trvalé věcné břemeno, že to může být užíváno jako cyklostezka v šíři třech metrů. To jsou asi ty hlavní změny. Všechny další, co jsem dneska probíral s Zuzkou Tomášovou, tak jsou drobnosti, jakože mají splatit něco do tří měsíců od kolaudace, dali jsme tam třeba slovo nejpozději a tak dál. Když to zjednoduším za mě je to dohoda velmi dobrá, když se s nimi nedohodneme. Tak tady taháme za kratší konec. Pravděpodobně bysme nezískali ani cyklostezku, ani ty peníze na tu cyklostezku a oni by to postavili. Bylo by to tak, že my bysme to odvolání, které tam teďka máme na stavebním úřadu nebo nevím, jestli už to stavební úřad neposlal na kraj, tak to odvolání, co tam máme, tak by jsme dnes nestáhli, pokud bysme se nedohodli na smlouvě. Stavební úřad by naše odvolání poslal kraj, kraj by to buď vrátil k dalšímu projednání, aby se s tím vypořádal, pak by bylo stavebko, to by bylo stejné. Mohli bysme se hádat, já nevím rok a půl, rok, dva, takhle jsme se hádali s Kofolou v roce 2016 po dvou letech a měsíci to vyhráli nad námi, že odmítli ty zásady. Takže tak. V dalším bodu pro vás máme přehled jednotlivých staveb, které jsou buďto na přestavbové zóně nebo na zelené louce. Otevírám diskuzi.

Jiří Plíhal

Já jen snad, že opravdu jsme na tý radě seděli do 11 hodin a probírali jsme to ze všech možných stran. Tady za mě osobně je to brownfield, je to něco, co tam vždycky stálo. To vždycky je takový jako argument, ale nebude to ze silnice vlastně vidět, myslím si, že to jakoby, řekl bych ne zdatný občan, který se na silnici projíždí z Veselé do Hradiště nepodívá doleva, tak si ani nevšimne, že tam jako něco stojí, možná si všimne, že tam není komín, ale jinak asi ne.

Ondřej Knobloch

Mě jako Veseláka samozřejmě zajímá zátěž dopravní, to jsem se snažil ohlídat, v tom předběžném, mají dáno maximálně 25 nákladních vozů, mluví o nějakých 15 až 20 reálně kolik se tam bude točit. Samozřejmě, že to může být, HBPO se narodilo jako firma, která to má just-in-time, takže to se tam točí furt. Oni taky možná můžou odejít někam jinam a budou ten nával produkovat někde jinde, tak to chci jenom říct, že to se samozřejmě stát může, tak to by samozřejmě velkou radost z toho neměli. Tím chci říct, že ten prostor, který se vybuduje se samozřejmě kdykoliv může použít pro něco jiného, ale na to už nikdy vliv samozřejmě mít nebudeme, tady jde spíš o to, abysme nevytvářeli nový a nový zóny. Nebo si je minimálně ohlídali a snažili se ty segmenty nastavit už na začátku. Tak ptejte se ještě, jestli máte. Tohle to je ta jednodušší dohoda nebo teda tohle je to jednodušší, i když jsme se dohadovali mnohem složitěji než při tom prvním projektu, který tam mají v tom areálu to je ta hala Deutsche Bahn Schenker. Tam to bylo mnohem jednodušší a to řeknu narovinu z toho důvodu, že my jsme vlastně mohli blokovat vjezd, tady nemáme co. Takže to vypadalo, že se s námi nejdřív nebudou bavit vůbec, nakonec se s námi bavili. Ptejte se, není to úplně jako jednoduchý, my jsme to řešili měsíce s nimi. Ale proto, aby to pro vás nebylo ____ ne, tak jsme přinesli přehled i těch dalších projektů. Pokud nemáte, tak my jsme za radu. V komisi to taky bylo, tam byly všechny ty projekty, který vlastně potom budou představený v tom dalším bodu. Takže, jestli nemáte nic dalšího, tak tím pádem uzavírám diskuzi. Pojďme k hlasování o uzavření smlouvy o finančním příspěvku, tedy, že my získáme jako město finanční příspěvek a to v té zmíněné výši 3,9 milionu, plus to věcné břemeno a cyklostezku, chtěl bych jenom říct, že to hlasování není o tom, jestli ta hala bude stát nebo nebude, potom to řeší se stavebním úřadem. My řešíme ten příspěvek, o tom, jestli dostaneme od nich příspěvek. Je to tedy „Zastupitelstvo města schvaluje Smlouvu o finančním příspěvku a o věcném plnění...”, to je to, že tu cyklostezku můžou zčásti postavit sami za ty peníze, případně nám dát to věcné plnění tzn. ty peníze v projektové dokumentaci „...se společností Industrial Park Mnichovo Hradiště a.s., Průmyslová 566/5, 108 00 Praha 10, IČ 03709736...” atd. v tom předloženém znění, které tam máte. Tak kdo je pro? Někdo proti? Zdržel se? Tak poprosím ještě o hlasování online a to u bodu číslo 20. Poprosím návrhovou komisi.

Lenka Sosnovcová

17 přítomných a všichni hlasovali pro, usnesení bylo přijato.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji za hlasování, ten následující postup je jenom, my teda tím pádem stáhneme zítra naše odvolání vůči té do územního rozhodnutí, to je informace pro stavebním úřad, že se tak zítra bude dít. A pak záleží na té společnosti, kdy dokážou to u vás před stavební úřad vlastně uvést v život a potom i stavebně. Současně v tom areálu v danou chvíli mimochodem už není prostor jako příliš pro nic jiného, takže já si myslím, že na dalších, jak tady byl 50 let Liaz, tak na dalších x let, tak jako zůstává, že tam prostě jsou omezené stavby a jediné, co se tam doufám bude dít, bude cyklostezka a oprava toho vývoje. Tak pojďme k bodu číslo 21. My jsme pro vás zatím textově, protože ještě nemáme úplně všechny podklady od všeho připravili přehled, když jsme tady teďka měli tady tu halu v Liazu, připravili přehled o všech soukromých projektech, který jsou v rámci zásad tzn. zopakuji, máme zásady rozvoje území města Mnichovo Hradiště a ty říkají, jestliže někdo v Mnichově Hradišti podává záměr na komerční nemovitost, která je větší než 600 m zastavěné plochy, tak je žádáme o to, aby vyplnili ty formuláře a začali jsme s nimi jednat. V danou chvíli registrujeme tyto záměry, které Radek asi promítá, v ulici Hrnčířská, je to společnost RP Fortis, chtěla by stavět skladovací halu. Je to, prosím vás ta černá hala, která tam je v Hrnčířské vedle sběrného dvoru, jde jim o dostavbu, hala 1000 m zpevněná plocha. To je vlastně jakoby, když stojíte, když je tam ta hala, tak prodloužit tu halu. Je to teda vlastně na té louce, která tam je. My jsme tady s nimi jednali, požádali jsme je o dodržení těch zásad, oni to odmítli. V rámci těch zásad jsme požadovali, aby příjezd byl, když jedete na sběrný dvůr, tak buďto můžete jet mezi ten plechový plot a jít do Přestavlk po té cestě a nebo můžete ke sběrnému dvoru. My jsme chtěli, protože tam mají vlastní pozemky u té cesty, aby z té Hrnčířské přímo najížděli k té hale podél trati. To ta společnost odmítla, odmítla se podílet na těch zásadách, odmítla tu naši podmínku přístupu, protože jsme se jako rada domnívali a domníváme se, že by se tím zase navýšila už tak složitá doprava v té úzké uličce a nedohodli jsme se tzn. že tady jsme se odvolali do, teď nevím, jestli to je stavebního povolení, do stavebního povolení. A v danou chvíli je to na Středočeském kraji tzn. kdybysme se dohodli, tak vám přineseme zase dohodu na stůl. Společnost se nechtěla dohodnout tak žádnou dohodu neneseme, jenom se odvoláme. Nicméně zase z hlediska velikosti je to 2000 m jo, pro tu představu ta hala v tom Liazu těch 10 000 m ono to není celý, protože tam je nějaká přístavba, tak je zhruba ta hala Deutsche Bahn schenker, co tam je je nějakých 18 000 m, jestli se nepletu, pro představu, tak ta co bude vzadu je nějaký 55 % polovička něco, co budou stavět. Tady se bavíme o tisíci metrové tzn. je to jako 10× menší než ta v tom Liazu, ale mají tam zpevněný plochy navíc, které jsou na zelené louce, takže je to třeba pětina 20 % z toho nic méně nedohodli jsme se. TACO-TRADING je vlastně v rámci té haly, kterou jsme teďka schvalovali, tak to je jedna z těch budov, kterou bourají, oni tam bourají jednu budovu a budou tu budovu stavět vedle hnedka, u toho plzeňského pivovaru. To vyrovnání je v rámci té smlouvy, kterou jsme nyní schválili. Tam je to 385 m zastavěná plocha, ale ta zpevněná je 1 400, ale je to zase na tom jako brownfieldu, jak se říká anglicky tzn. je to na těch zpevněných plochách, které tam dřív pro ten Liaz byly, takže je hrozně složitý říct, která je zpevněná a která není. Společnost Lasak, která je v Jiráskově ulici, respektive na rohu Jiráskové a Hrnčířské, jak je tam hnedka za kolejemi ta budova ITBUSINESS na ní je napsáno, tak za ní v té zahradě chtějí stavět halu spíš haličku. Je to přístavba toho provozu, co tam mají, přišli s halou 627 m zpevněnými plochami, nicméně před týdnem nebo před 14 dny přišli, že to stahují, že to zmenší pod 600 m, což jako na rovinu je v pořádku ty zásady mají být proto, aby ty objekty byli menší a menší. Byly přesně na té hraně, tak, jenomže tím pádem to není navázané na zásady, podávají to normálně na Stavební úřad nebo nevím, jestli už podali, nastane proces státní správy. My se tam vyjadřujeme prostřednictvím odboru IKH a prostřednictvím architekta města. Kofola záměr některým zastupitelům, tady možná známý z roku 2011, když už tenkrát přišli s tou přístavbou haly vedle té haly, které mají tzn. přímo pod Salabkou. V roce 2018 jsme to tady diskutovali znovu a oni po těch třech letech tedy jedenáctý rok, znovu přicházejí s tady tou halou. Máte to tam napsané je to hala 10 800 m a je to vlastně hnedka vedle té haly to pole, které tam je, takže tady to je takzvaně na zelené louce. Kofola tam podala tzv. tu žádost o malou EIAu nebo-li to je to zjišťovací řízení, jestli má být tzv. velká EIA, tedy další posouzení vlivu na životní prostředí. Kraj to posoudil, státní správa na kraji, že EIA není potřeba. My jsme Kofole sdělili, že se po těch zkušenostech, co jsme tady měli i v roce 2018 a myslím tím nejenom jakoby negativně, ale prostě potom, co jsme se naučili, že s tím nesouhlasíme, že se odvoláme, takže jsme se jako rada města odvolali do toho procesu, šlo to Ministerstvo životního prostředí. Ministerstvo životního prostředí to zamázlo před čtvrt rokem a napsali nám, že Ministerstvo životního prostředí se domnívá, že není potřeba dalšího posouzení na životní prostředí. Tedy prohráli jsme ten spor s ministerstvem, které říká, že EIA potřeba není. Takže Kofola znovu přišla s tím, že teda mají všechno potřebné a chtějí se s námi dohodnout. My tam máme, pokud bysme to chtěli blokovat jednu věc, kterou použít můžem, a to je, že ten příjezd by měl být z obchvatu a máme tam kousek té cesty, takže by jsme jim to částečně mohli blokovat, pokud to všem posunou kousek k Hradišti, tak už je nemáme čím blokovat, ale je tam majetek Středočeského kraje, tam teda podle zásad, které tam jsou, tak by ten kraj to měl zpřístupnit, já bych se na to mohl doptat jako krajský zastupitel samozřejmě. Celá ta hala, tak, jak je navržená, by měla mít zelenou střechu a je tam velký plus, že by ty auta jezdili z obchvatu a nejezdili by na černou silnici. My jsme Kofolu požádali teďka jako rada, aby to projednali s místními ten celý projekt, protože my jsme se snažili odolávat Ministerstvo životního prostředí nám řeklo, bohužel město Mnichovo Hradiště, takže my to teďka posíláme zpátky Kofole, aby si to projednala s místními Salabáky, s lidmi kolem Salabky. Bavili jsme se o tom mockrát na radě města, výhoda nebo takhle tady nejsou jenom nevýhody, výhoda je taková, že by se nám povedlo odklonit tu dopravu na obchvat tzn. nepřijíždělo by se tam po té černé silnici, ale ty náklaďáky by přijeli přímo z toho obchvatu a před tím lesíkem před tím mostem by jeli doprava a přijeli by vlastně k té přístavbě té haly. To je výhoda jako jednoznačná, protože nejvíc hluku tam je od kamionů. Výhodou by byla i ta zelená střecha, k tomu se musí prostě Kofola zavázat jinak to je za mě jako jednoznačné ne. Nevýhoda je to, že tam vznikne další plocha skladovací na poli jako reálná nevýhoda, pro mě jako problematická nevýhoda. Nicméně, že to je bonita vysoká, nicméně tu vysokou bonitu prodal stát Kofole, aby tam mohla stavět, to jenom ještě k tomu. Kofola respektovala, že tam budou mít 40% zeleně, zelenou střechu, odklonění nákladní dopravy a ještě jim tam vyplývá příspěvek městu zhruba 6 000 000. Pokud s tím vším budou souhlasit, tak my vám zase přineseme a projedná se to s veřejností, tak přineseme tu dohodu, budeme říkat, chcete nechcete, máme do toho jít, nemáme, máme to ještě více projednávat, nemáme to projednávat. Ještě říká správně místostarosta, že tady vlastně není žádná infrastruktura, kterou by oni budovali veřejnou, takže to může oficiálně schválit jenom rada, protože ten příspěvek může přijmout jenom rada. My jsme to s vám samozřejmě projednali, tak jenom říkám, že v danou chvíli budeme předávat k diskuzi s občany. Protože ono to je taky tak, my jsme dneska zjišťovali, jak tam dneska jezdí ty náklaďáky a je to tak, že Kofole ten prostor nestačí, takže oni z Kofoly jezdí do Deutsche Bahn Schenker do Liazu, tam si to zaskladní, pak si to zase převezou zpátky, tam si to rozbalí, upraví pro toho zákazníka a pak to vezou pryč to je nejčastější trasa, takže se tam jezdí víckrát. Někdy jedou jen do Deutsche Bahn Schenker a tu celou paletu naloží tam jinej kamion, po nějakým čase a odveze jí dál. Takže to jsou jako věci, který prostě musíme zvažovat, jestli to je plus nebo není plus. Je to potravinářský závod, takže je to trošku něco jiného než jsme tady tenkrát měli jenom logistiku, kde jsme neviděli co bude. Místostarosta spíš mi říká, že v tom vidí spíš jako plusy a já vlastně, kdyby to nebylo na orné půdě, tak si myslím, že to je pro tu lokalitu, to může být spíš plusoví. Budu pokračovat dál, pak otevřeme rozpravu. Jsou tady ještě 2 věci, máme tady rozšíření stávající výroby skladovací haly v Dobré Vodě, to je ten statek, my jsme tady dneska rozhodovali o žádosti o prodej pozemku jak je ta stanice LPG, tak nad ním je statek té společnosti, vy to tam vidíte. Když se podíváte na katastr, tak je tam vidět ta firma, která to vlastní, abych tady navedl, ale přitom neřekl do záznamu to jméno, protože většinou potom je potřeba, aby to kolegové museli vypípat. Takže ten dotyčný tam vlastně rozšiřuje tu svoji zástavbu, ta zástavba je o 860 m, ale pozor to je jenom rozšíření půdorysu, současně tam dělá nadstavbu, takže zdvojnásobuje tu plochu toho statku. A na rovinu tady řeknu, že jsme zjistili, že to dělá dotyčný načerno. Takže nemá žádné povolení, takže jsme dali podnět Stavebnímu úřadu, aby konal, který konal nebo nevím, předpokládám, že konal. V radě jsme řekli, zatím, že samozřejmě pro nás ty zásady jsou platné pro všechny, stejný metr tzn. že je tam příspěvek na veřejnou infrastrukturu. A že teďka prostě je podnět na Stavebním úřadu, takže uvidíme, jak to bude dál probíhat. Nevím, jestli dál staví nebo nestaví. Takže vy jste nařídili zastavení prací? Dobře, tak v danou chvíli by měli být zastaveny práce. Nicméně pokud pojedete na Boseň, tak to rozhodně uvidíte po pravé straně, je to až dost veliké. Jako do výšky myslím, ono to není pohledově. Mě na tom spíš děsí, že takovou stavbu si někdo dovolí dělat načerno, protože to není úplně malá chatka. No a pak už je tady jenom jedna věc, protože ta poslední je ta hala D, to jsme probírali teďka, tam jsme schválili ten záměr nebo záměr, respektive ten příspěvek na veřejnou infrastrukturu a to je přestavba, rozšíření areálu na pozemcích Linpack. Když přijdete za společnost LIPRACO, tak po pravé straně, doleva se najíždělo dřív k cukrovaru, po pravé straně stojí hala Linpack roky. Víte, která to je? Společnost, která tam dneska funguje, tak Linpack packing s.r.o. to provozuje tady ten areál, tak tam má a to by věděl asi místostarosta, nějakých 2 500 metrů s tou zastavěnou plochou tzn. možná míň, 2 000 metrů. A ta přestavba, která je tam zmiňovaná je na 8 800 m, 2 haly o 4 400, tedy dohromady je to stejná velikost jako ta hala v tom Liazu, kterou jsme teďka schvalovali tu darovací smlouvu. Pozor, ale jenom část je přestavbová tzn. oni by zbourali tu halu co tam je, ale vystavěli by 2 nové a část je louka, takže z části je to na zpevněné ploše, z části je to na nové ploše. Máme tady problém s jednou věcí, a to je, že nejprve neplnili těch 40 % zeleně, teď už tam skoro jsou. Pokud se to ovšem povede, tak tady schválíme územní plán v dalších třech nebo čtyřech měsících. A v novém územním plánu je tady výroba drobná a ten návrh, který tam je, protože tam taky a tady pozor je to společnost, která tady už tenkrát před těmi třemi roky tady se snažila společnost, tak v tu chvíli, kdyby tam to zahájil, tak jak to mají, tak ten charakter je čistě logistický a v tom novém územním plánu, ten se brání tím, že je tam napsaná výroba drobná. Takže my jim říkáme, já jsem se teda s nimi nevěděl, zatím se s ním viděl pan místostarosta a Pavel Král, my jim říkáme nebo budeme říkat, že to má být výroba drobná, a že jakýkoliv logistický záměr v tom novém územním plánu, respektovat nebudeme samozřejmě pro Stavební úřad to bude asi velmi složité potom to dokazování je vždycky složité, co tam probíhá, ale výroba drobná rozhodně není jenom skladovaní, takže prostě ten dotyčný musí přijít se záměrem, který bude odpovídat územnímu plánu. To je asi všechno na začátek k té diskuzi, my vám postupně připravíme přehled i grafický až budeme mít všechno k těm jednotlivým záměrům. Když to shrnu Hrnčířská společnost RP Fortis, respektive odsun jsme na válečné stezce, nechtějí se s námi dohodnout, je to podané na stavební řízení. TACO-TRADING to je v rámci té haly v Liazu, kterou jsme před chvilkou schvalovali ten příspěvek, tam, pokud to proběhne celé, tak ta jedna budova bude zbourána, postavena nová. Společnost Lasak zmenšuje ten záměr, půjde do stavebního řízení z těch informací, které máme. Kofola chceme veřejné projednání, prohráli jsme spor s ministerstvem životního prostředí, Kofola má dál zájem o to, aby tam stavěla. Společnost v Dobré Vodě informuje o tom, že staví načerno, takže zatím nemáme žádnou dohodu, protože oni vlastně pro nás oficiálně nic nedělají, podle nás tam vlastně nejsou nebo nepřestavují. Pak tady máme, přestavba Linpacku, zatím říkáme, že tam nechceme žádnou logistiku a musí to být výroba drobná, po schválení nového územního plánů. Hala D tu už jsme tady objasňovali. Otevírám diskuzi a proč vám to tady říkáme, jenom my se chceme vyvarovat toho, co jsme tady zažili před třemi roky, když jsme byli obviňováni z něčeho a taky jsme to prostě komunikačně možná tenkrát podcenili, takže chceme dopředu informovat, že tady nějaké záměry jsou, některé jsou i velmi malé, ale přesto o nich chceme informovat, protože spadají pod ty zásady. Některé se ještě budou řešit, tak otevírám rozpravu. Jiří.

Jiří Plíhal

Já bych to jen chtěl asi za sebe okomentovat, že získali jsme za ty poslední 3, 4 roky velký velký zkušenosti a teď tady jsou nějaký investiční záměry a myslím si, že díky těm našim zásadám prakticky až na ten odsun s námi všichni mluví, všichni s námi chtějí mluvit a chtějí se dohodnout. I tak Kofola, kde jsme myslím po nějakých jednáních, i kterých jsem byl účasten, dělali jsme všechno možný pro to, aby jsme to nějak eliminovali. Myslím, že ta Kofola nám třeba vyhověla opravdu ve všech věcech, v kterých jako jsme chtěli, nakonec i po nějakým ping-pongu s tou státní správou, je to v té fázi, která za sebe osobně si myslím, že tu dopravu sníží a těm lidem prostě se na tý Salabce uleví, samozřejmě nějaká doprava tam bude vždycky. Tady je důležitý, že já to beru za to, že ty firmy s náma jednaj, chtějí s náma z velký většiny jednat a my jsme schopný prosadit si nějaký svoje záměry tak, abysme z toho dostali asi to nejlepší možného. A to je tak asi ten můj komentář v tuhle chvíli.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuju. Já možná nabídnu, že kdybyste někdo chtěl, tak potom třeba jít k tomu jednání s těmi jednotlivými. Tak klidně můžete nahlaste se třeba u mě nebo u místostarosty. A současně my bysme asi nevím, jaké zastupitelstvo, jestli to další nebo pak to další nebo kdy, tak prostě připravíme nějaký přehled, abyste měli i detailnější, v jakém to je zase stavu, že budeme nosit ty informace, abyste věděli, kde se co děje. Snažíme se to komunikovat. Teďka jsem kolegovi Füšimu z osadního výboru Dobrá Voda posílal informace, protože se jako člen toho osadního výboru zajímal o to, co se tam děje. Chceme to projednání na Salabce, takže se budeme snažit, aby se ty věci komunikovali. Ač na rovinu třeba u tý společnosti Lasak nebo odsun bysme nemuseli dělat vůbec nic, kdybysme ty zásady neměli. Prostě by nám to přišlo, my by jsme řekli, chtějí stavět ať stavěj no, tak takhle se bráníme a myslím si, že to je správně, ať už tady bude jakékoliv vedení, tak by vždycky mělo koukat na ty zásady a říkat si jako, jestli můžeme nějak víc regulovat nebo říct si, jak má to město růst tím správným způsobem. Tak tady to bereme pouze na vědomí, jestli nikdo nic nemáte. Tak, jestli nejsou další otázky.

Jiří Plíhal

Já ještě třeba, jako je to takový paradox, když si vzpomenu ještě krátce k tý Dobrý Vodě, když vlastně četli jsme informaci od pana architekta, jak tam ta přístavba vypadá, tak třeba paradoxně on to docela chválil, že, jako je to hezký, že to je zpracovaný architektonicky, že kdyby tam ještě byla nějaká výsadba z té strany, když se jede od Hradiště byli tam nějaký stromy, takže jako s tím třeba architekt jako nemá vůbec žádný problém, akorát teda nechápu toho pána, že to staví na černo, což je prazvláštní, ale jednat s námi zase chce, pochopil to, že teda musí s námi přijít, jednat s námi chce.

Ondřej Lochman (starosta)

Přesně tak. Usnesení, tedy zní „Zastupitelstvo města bere na vědomí průběh jednání o záměrech spadajících pod Zásady rozvoje území města Mnichovo Hradiště.”. Takže, kdo je pro? Někdo proti? Zdržel se někdo? Poprosím ještě v online prostředí.

Lenka Sosnovcová

17 přítomných všichni hlasovali pro, usnesení bylo přijato.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji, nyní musíme přerušit jednání, protože tady máme interpelace občanů, takže se chci zeptat, jestli je tady někdo z veřejnosti, kdo má otázku na zastupitelé? Není tomu tak. Tak znovu přerušuji. Tak tím pádem ukončuji interpelace a jdeme k bodu 22. a tím je "Akční plán na roky 2021–2022". Tam vlastně my máme strategický plán ten je do roku 2026 a každý rok vám nosíme aktualizaci akčního plánu na ten rok. Je to tak, že s Martinou Kulíkovou naší projektovou manažerkou si vždycky sedneme, projdeme to, ona ještě osloví kolegy na úřadě projde to, zjistí, v jakém stavu je co. Je to vlastně takový jako úkolník přehled toho, co se nám podařilo, co se nám nepodařilo, co chceme vyřadit. Takže některé body vyřadíme, některé aktualizujeme, některé tam dáme třeba ještě na rok a doufáme, že se k nim dostaneme. Jak jeden můj kolega, říká plány děláme kvůli tomu, abysme viděli, nakolik se od nich odchýlíme. Takže je to prostě plán na to držet se co nejvíce nějaké cesty a tady vidíte, jak se vám daří nebo ne, samozřejmě v tom strategickém plánu celkovém je to tak, že si můžete něco naplánovat, ale ono se to mění podle toho, kolik vám třeba přijde soukromých investic a musíte na nich strávit hodně času, jaké dotace na vás vybafnou, které se vám povedou získat, které ne. A podle toho upravujete ten strategický plán i akční plán. Ještě bych k tomu chtěl říct, že jsme se s naší projektovou manažerkou bavili o tom, že my jsme dělali ten strategický plán v roce 2015 a platí od roku 2016 do roku 2026 na 10 let. A protože jsme tak nějak za polovinou, tak jsme se říkali, že by jsme ho letos měli aktualizovat, takže už sháníme nebo už jsme i nabral nějaký externí kapacity, aby nám pomohli s tím vyhodnotit ten strategický plán, aktualizovat ho a případně ho i prodloužit třeba do roku 2028 nebo 2030, takže jenom to by se s tím dělo. Ta tabulka tam je, já nevím, jestli máte nějakou konkrétní otázku. Otevírám rozpravu.

Jiří Plíhal

Já zas nemám konkrétní otázku, ale myslím si, že ta aktualizace určitě za mě by byla potřeba udělat, protože když se ten plán tvořil, tak to bylo takový celkem aktivní vzedmutí občanské společnosti. Spousta lidí se na tom podílelo a zúčastnilo se těch workshopů a možná, že by se něco takovýho třeba v menším měřítku udělalo, takže určitě po tý dvouletý covidový samotce by bylo super, kdyby se ty občani zase nějak takhle zaktivizovali a dali se dohromady a měli pocit, že zase s nimi někdo mluví a samozřejmě ty informace od nich potřebujeme, protože priority, který byli před sedmi lety třeba už teď i třeba s tou dobou covidovou budou vypadat jinak.

Ondřej Lochman (starosta)

Jako vemte si, že jsme to dělali v roce 2015 a dnes je rok 2022. A než to v té naší lodi dostaneme zase do pohybu, tak bude ro 2023 - 2024, takže za mě jako v roce 2015 to jsme vlastně neřešili třeba sucho, neřešili jsme různé ekologické pohledy na elektromobilitu, která se tam neobjevila vůbec, tenkrát mimochodem si pamatuju, že se tam řešilo, že tam byli třeba obavy o to, aby gymnázium nebylo zrušeno, že byl nedostatek žáků v těch třídách, dostali jsme se úplně jinam z hlediska tý křivky na běhu žáků. Prostě hodně se za těch 7 let nebo těch 6 let změnilo od toho plánování a aktualizaci už by to zasloužilo. Tak máte někdo nějakou konkrétní otázku? Protože není, tak se vrhneme na usnesení, které zní „Zastupitelstvo města bere na vědomí informaci o průběžném plnění Akčního plánu města na roky 2021-2022.”, kdo je pro? Někdo proti? Zdržel se? Poprosím ještě v onlinu, v elektronickém hlasování u bodu číslo 22.

Lenka Sosnovcová

17 přítomných, 17 hlasovalo pro i toto usnesení bylo přijato.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkuji to byl poslední bod kromě různého, který jsme zde měli. Já mám v různém dvě věci. Jednak příští zastupitelstvo bysme chtěli schvalovat územní plán, pokud se to všechno podaří. Tak pan místostarosta mně říká už několik týdnů, že s tím počítá. Je to docela velká věc, protože ten územní plán se tady dělal 10 let. Z toho posledního projednání mám pocit, že rozhodně jako výrazně lepší než ten, který jsme měli v roce 2015 je více šněrovaný. I po té diskuzi, které jsme tady měli o těch komerčních projektech, tak mám pocit, že bude víc sešněrovaný, tak se těším na to až nám to představíte, ale hlavně se těším na to, že to už schválíme a pozor až bude schválen, tak jak říkaj kolegové z německa ____ . Jsme na začátku nového zápasu a další zastupitelstvo bude čekat buďto změna územního plánu, což předpokládám, protože za ty roky se tady nakupili jiné věci, za poslední 3 - 4, a nebo potom nový územní plán, pokud někdo nebude spokojen s tím, jak je to vyřešeno, tak zastupitelstvo může zvolit nový územní plán samozřejmě. Chci jenom říct, že budou před náma, nikdy asi nevyjdeme všem vstříc, takže jsem zvědav, co tam na nás pan kolega vymyslel s paní zpracovatelkou. Doufám, že ho schválíme a budeme mít uzemní plán, tak to chci zmínit a k tomu přicházejí 2 termíny, další zastupitelstvo je plánováno na 25. dubna od 17 hodin zde, ale 11. dubna v 18:00 v komunitním centru Mírová by jsme vás chtěli pozvat na pracovní zastupitelstvo tzn. představení územního plánu.

Jan Mareš (místostarosta)

Tam by vlastně mělo proběhnout představení u toho územního plánu toho návrhu a vlastně to vytknutí těch jakoby největších změn, který proběhli od toho vlastně prvního veřejného projednání. Takže tam by jsme to celý představili, abyste viděli, i jaký to má konsekvence, co se tam změnilo, proč se to změnilo a aby to bylo jako důsledně vysvětlený zastupitelům, aby v případě, kdybyste měli nějaký dotazy tak, aby se to mohlo řešit v takový uvolněnější atmosféře.

Ondřej Lochman (starosta)

Bude to 14 dní před zastupitelstvem, takže ještě budete mít čas to jako s kýmkoliv zkonzultoval, probrat to jak se k tomu postavit. Tak to mám vlastně do různého tyhlety dva termíny a tu informaci o územním plánu. Řekněte nám, jestli máte něco vy, takže otevírám rozpravu v různém. Pan místostarosta.

Jan Mareš (místostarosta)

Byla tady za mnou paní tajemnice, když jsme schvalovali bod školských obvodů tak paní vedoucí Kolomazníková přečetla číslo vyhlášky, a to podle nějakých nových systémů, ta vyhláška číslo mít nemůže, protože, co se zanáší do nějakého registru vyhlášek, takže vyhláška bude bez čísla.

Ondřej Lochman (starosta)

Máte někdo ještě něco do různého?

Občan města

Já jsem se chtěla jen zeptat, jestli by nebylo dobrý na sídlišti tam Jaselská, Československý armády dát zónu 30, protože tam prostě lidi choděj, je tam školka a není tam nic, je tam vlastně padesátka, ale ty děti tam běhaj, jestli by to nebylo bezpečnější. A potom kolem zámku zvýšit kontrolu, protože se tam prohánějí nějaký místní piloti, většinou tak kolem 6 a dělají rally za zámkem na parkovišti. Děkuju.

Ondřej Lochman (starosta)

Děkujeme, tak já si poznamenám to je parkoviště zámku, šestá večer. Děkujeme upozorníme městskou i státní policii. A ta první věc, Pavle my tam máme navrženou třicítku tam máme po té rekonstrukci, jenom jestli si to dobře pamatuju? Takže my tam už máme požádáno o tu třicítku, a když se bude rekonstruovat ta silnice, tak v tu chvíli tam bude i ta třicítka a bude tam zvýšený práh na dvou místech ještě.

Pavel Král

V ČSLA se budou dávat polštáře zpomalovací v prostoru křižovatky Kapitána Jaroše, v křižovatce V Cestkách je zvýšená křižovatka a Víta Nejedlého je řešený v projektu Víta Nejedlého tam ten konec se neřeší teď.

Ondřej Lochman (starosta)

A celá ta zóna má být v třicítce.

Pavel Král

Třicítkou je celá lokalita litých domků, sídliště Jaselská, Dukelská, V Cestkách, K Vořechu.

Ondřej Lochman (starosta)

To jsou ty cedule, co se nevešli k těm chodníkům, takže tam máme furt požádáno o schválení ještě nemáme vydáno, takže ještě nejsou usazeny značky, ale jinak pro vás je to informace, že to bude, je to otázka papírování a osazení cedulí už teďka.

Ondřej Lochman (starosta)

Kontrolovat můžou jednou za čas, ale neodkontrolujou všechny. Každopádně osazený to bude, ono i to navýšení těch, ty zvednutý prahy pomáhají samozřejmě. Dobře a park za zámkem si pamatujeme. Děkujeme. Máte ještě někdo něco do různého? Tak my nebudeme zdržovat. Poprosíme tedy o ty dva termíny, ten územní plán se dělá jednou za 10 let, takže by bylo fajn na ty dvě setkání dorazit. Já doufám, že příště vám už můžeme dát aktuální informaci k rekonstrukci školky, k rekonstrukci náměstí, protože teďka se rozhoduje do jaké fáze postoupíme, budeme vám moct dát informace k rekonstrukci Klubu, protože to budeme vědět příště velmi detailně, budeme vám moct dát informace k rekonstrukci ČSLA, co se bude dělat a co ne. A měl by se už v tu chvíli budovat nebo připravovat k budování most přes Jizeru, takže ty velké věci vám přineseme. Tak jo, pěkný den, večer všem.