Sledování života čápů, kteří se na jaře vracejí do svého hnízdiště v Mnichově Hradišti, se stalo zálibou mnoha obyvatel města. Patříte-li mezi ty, kteří s dalekohledem v ruce vydrží dlouhé minuty sledovat život v hnízdě a hlídat, zda se čapí rodiče řádně starají o své potomky, vězte, že letošní novinka, kterou zajistila ve spolupráci s městem společnost ITBUSINESS, vás víc než potěší. Život v mnichovohradišťském čapím hnízdě lze od konce dubna v perfektní kvalitě sledovat na internetu!

Právě před rokem se fotografie čápů, kteří na své pouti z afrického zimoviště úspěšně překonali Alpy a vrátili se do Mnichova Hradiště, začaly objevovat na facebookovém profilu města i v poště starosty Ondřeje Lochmana. Z několika stran nezávisle na sobě zaznělo, že by bylo pěkné zřídit v hnízdě stanoviště webkamery a vytvořit tak podmínky pro nepřetržité sledování ptáků. Od návrhu k realizaci už to byl jen krůček.

„Zmíněná IT firma shodou okolností oslovila na začátku roku město s nabídkou sponzoringu. A tak jsme se zeptali: Nechtěli byste sponzorovat webkameru?“ vysvětluje starosta. Zbývalo pouze zajistit technické náležitosti, získat souhlas pana Donáta, tedy majitele objektu v ulici Obránců míru, jeho nájemců, pánů Brodského a Edra, seznámit s umístěním kamery obyvatele domů, jejichž směrem je kamera orientována, a projednat celou záležitost s odborem výstavby a životního prostředí. Nikdo neměl námitek, a tak nyní už nic nestojí v cestě tomu spustit provoz kamery naostro. Všem zúčastněným je však třeba samozřejmě poděkovat, za to že tímto pomohli nahlédnout do života těchto vzácných tvorů.

„Umístění kamery je jediným zásahem do života čápů. Zbytek necháváme na přírodě. Věříme, že tato možnost přispěje nejen u dětí k většímu zájmu o přírodu a poslouží také jako vzdělávací pomůcka,“ dodává starosta, který shodou okolností během zkušebního provozu přenos z kamery zapnul také v době, kdy v hnízdě probíhalo páření. Lze tedy očekávat, že populace zdejšího hnízda se brzy zvýší. „Navíc bychom měli zmínit že tento projekt čapího hnízda vznikl bez dotací EU.,“ dodává starosta.  

Mnichovohradišťské čapí hnízdo můžete sledovat na této adrese. Město v souvislosti se spuštěním webkamery ještě před prázdninami pozve na ornitologickou přednášku o životě čápů. O datu a místě konání budeme včas informovat.