Čapí rodinku žijící v hnízdě u železničního přejezdu v Jiráskově ulici zná dnes díky online kameře nahlížející do hnízda skoro každý. Věděli jste však, že v našem katastru máme ještě jeden pár hnízdících čápů?

Mnozí si jistě vzpomenou, jak se chodili dívat na čapí hnízdo u rybníčku na okraji Hošovic. Místo však v roce 2005 zaniklo při polomech a postupně se z něj stalo neutěšené místo. Osadní výbor nás ovšem v roce 2015 požádal o pomoc s jeho úpravou a věci se brzy daly do pohybu. Dobrovolníci místo nejprve uklidli, město nechalo lokalitu následně prořezat a upravit terén v okolí, aby bylo možné obnovit rybníček. Jeho úkolem je zadržovat v krajině stále vzácnější vodu, a tak vodní nádrž brzy osadíme také hradidlem. 

Luboš Dvořáček z firmy Těžex, který místo prořezával, po skončení prací z vlastní iniciativy obnovil i hnízdo. A nyní po dvou letech má toto místo opět své čápy, kteří se tu usadili 25. dubna! Jmenují se Karel a Anička a podle všeho už zakládají rodinu.

Děkuji všem, kteří nám pomohli toto místo oživit. Je příjemným místem pro zastavení a věřím, že bude příjemným místem také pro čapí život.

 

Ondřej Lochman