Na svém prosincovém zasedání schválili zastupitelé nové Zásady rozvoje území města Mnichovo Hradiště. Strategický dokument je výrazně objemnější než jeho předchůdce, zpřesňuje podmínky pro  komerční výstavbu a aspiruje na to být ještě účinnějším nástrojem při regulování rozvoje města.

Přijetím zásad pro výstavbu učinilo Mnichovo Hradiště v roce 2018 velký krok kupředu. Kdykoliv má od té doby soukromý investor záměr ve městě vybudovat areál či nemovitost o rozloze větší než 600 metrů čtverečních, musí ctít územní plán. Zásady výstavby jsou dobrovolné, stavebník by podle nich měl postupovat, pokud chce získat souhlas města se záměrem. Vedení města má díky nim oprávnění požadovat od investorů, aby se při přípravě svých projektů více zaměřovali na ekologii, investovali do veřejné infrastruktury, preferovali výstavbu na takzvaných brownfieldech před stavbou na orné půdě, kompenzovali městu nepříjemnosti způsobené stavbou a podobně.

Přijetí prvních zásad bylo navíc skvěle načasováno - došlo k němu na začátku období dramatického rozvoje v okrajových částech města, k němuž dochází v posledních třech letech. V duchu zásad už vedení města postupovalo při jednání se společností SW Real Estate Management, když připravovala výstavbu v bývalém areálu Liazu, se společností Vendo Park, jehož obchodní dům nyní stojí vedle Penny marketu, s investorem menší haly u Černé silnice nebo s investorem VGP Parku, jehož projekt logistického areálu areálu realizován nebyl.

Vzhledem k tomu, že jednání s investory nebyla mnohdy jednoduchá kvůli nejednoznačnému výkladu zásad, přistoupila radnice k jejich rozpracování. Proces, jehož se účastnily zejména dvě právní kanceláře, právnička města Zuzana Tomášová, projektový pracovník Ondřej Šindelář, vedení města a architekt města Jan Světlík, trval více než rok. Na jeho konci se zásady rozrostly ze dvou na 14 stran a představují pro jednání s developery ještě ostřejší výzbroj.

Zásady výstavby se staly příkladem dobré praxe, kterou zástupci Mnichova Hradiště vyvážejí i za hranice regionu. Starosta Ondřej Lochman s právničkou města je na pozvání starostů z obcí v koridoru kolem dálnice D8 v létě prezentovali právě v severozápadních Čechách a na podobné setkání jsou zvaní v lednu do Liberce. A zájem mají i další města - například Bakov nad Jizerou nebo Mladá Boleslav.