Přinášíme report ze zasedání zastupitelstva města, které proběhlo v pondělí 17. dubna.

 

Zastupitelé potvrdili personální obsazení Osadního výboru Dobrá Voda

Na základě voleb v místní části Dobrá Voda určili zastupitelé členy zdejšího osadního výboru. Předsedou se stal Jan Füši, členy Martin Mikeš a František Bártička. Osadní výbor Dobrá Voda byl ze všech mnichovohradišťských osadních výborů sestaven jako poslední - zprvu se zdálo, že se místním nepodaří postavit dostatečný počet kandidátů. To se však dodatečně povedlo.

 

Dohoda o vzájemném vypořádání závazků 5. etapy výstavby za zámkem uzavřena

Město a developer, který realizoval výstavbu v Hněvousicích za zámkem, se domluvili na vzájemném vypořádání závazků. Developer se již dříve zavázal, že před dokončením 5. etapy výstavby zajistí na vlastní účet opravu místní komunikace č. 4c (mezi statkem a silnicí III/26813), kterou během stavby užíval. Dohodu, jejímž předmětem jsou převody infrastruktury, terénních úprav a mimo jiné také platba ve výši 3,3 milionu Kč právě na realizaci rekonstrukce výše uvedené komunikace na účet města, zastupitelé posvětili. Oprava zmiňované komunikace od pondělí 17. dubna probíhá. Očekává se, že hotovo bude ještě v dubnu.

 

Ulice Jana Švermy se zatím přejmenovávat nebude

Rada i zastupitelstvo se v dubnu zabývaly podnětem na přejmenování ulice Jana Švermy. Navrhovatel změnu názvu inicioval kvůli odkazu na komunistického poslance, politika a člena ÚV KSČ Jana Švermu ve snaze odstranit z veřejného prostoru ideologický nános komunismu. Radní si vyžádali vyjádření komise pro kulturu, cestovní ruch a letopisectví, jejíž stanovisko však bylo nedoporučující - komise upozornila na praktické komplikace, které by změna přinesla pro majitele nemovitostí a podnikatelské subjekty, které tu mají sídlo, dále upozornila, že k přejmenování ulice se nepřikročilo ani v roce 1990, kdy docházelo k přejmenování některých ulic spojených se jmény komunistických představitelů a v neposlední řadě připomněla účast Švermy v protifašistickém odboji. Proti přejmenování bylo 18 zastupitelů, dva další se hlasování zdrželi.

 

ZUŠ Mnichovo Hradiště se přesune pod správu města

Středočeský kraj v posledních letech převádí základní umělecké školy na municipality s cílem výhledově neprovozovat tento typ školství. Po nedalekých Benátkách nad Jizerou a Mladé Boleslavi, kde již transformace proběhla, se kraj nyní obrátil také na město Mnichovo Hradiště. Rada tuto možnost uvítala s tím, že díky zřízení vlastní příspěvkové organizace ZUŠ bude sto zachovat efektivní spolupráci se školou. Potřebu výrazněji do chodu instituce zasahovat však město podle místostarosty Jana Mareše nemá. Členové rady se vyjádřili pro zřízení příspěvkové organizace, v dubnu zaujalo stejné stanovisko zastupitelstvo. ZUŠ Mnichovo Hradiště by jako příspěvková organizace města měla fungovat od 1. ledna 2024.

 

MAP Mnichovohradišťsko by měl pokračovat

Projekt MAP Mnichovohradišťsko je už roky klíčovým hráčem na poli regionálního vzdělávání. Propojuje formální i neformální vzdělavatele s inspirativními osobnostmi, rodiči a veřejností a nad řadou témat z oboru rozdmýchává plodnou diskusi. Zastupitelé v dubnu schválili anotaci projektu MAP IV Mnichovohradišťsko a podání žádosti o dotaci z Operačního programu Jan Amos Komenský, ze kterého by činnost MAPu měla být v nadcházejícím období financována.