V pondělí 2. května schválili zastupitelé Mnichova Hradiště podobu nového územního plánu. Tento dokument určuje, jaké způsoby využití mají konkrétní pozemky. Pro různé druhy staveb stanovuje velikostní limity a další regulace, určuje, kudy povede dopravní či technická infrastruktura, a další aspekty. Pořizování nového územního plánu probíhalo od roku 2011 a jeho schválením se majitelům pozemků otevírají nové možnosti, jak s pozemky nakládat.

„Jsme rádi, že se nový územní plán podařilo schválit. Samozřejmě jde o výsledek kompromisu, a tak mnozí budou mít vůči jeho finální podobě výtky. Nic však nemusí být definitivní a příští zastupitelstvo provede nejpozději za čtyři roky revizi ploch rezerv. Rovněž je však možné přikročit k dřívějším změnám,“ konstatuje starosta města Ondřej Lochman.

Místostarosta Jan Mareš, který byl pro účely pořizování územního plánu od roku 2018 pověřeným zastupitelem, souhlasí a dodává: „Výsledek odráží témata, která během jeho pořizování ve společnosti rezonovala – potřebu nových pracovních míst z doby krize kolem roku 2009/2010, následně důraz na ekologii a zejména snahu o postupný a trvale udržitelný rozvoj města.“

Největší rozvojovou plochou pro bydlení zůstává tzv. Jihozápadní město, v současné době pole mezi obchvatem města (silnice II/268) a stávající zástavbou. Plán nezapomíná ani na místní části, kde jsou rovněž vyčleněny menší plochy nově určené k bydlení. Současně je v dokumentu rozpracována strategie odkanalizování místních částí, což se bude týkat nejdříve Hoškovic a Dnebohu, a počítá se rovněž s řešením nedostatečné dopravní i občanské infrastruktury v místní části Hněvousice – proluka mezi zámkem a zástavbou rodinných domů realizovanou v posledních deseti letech má nově charakter občanské vybavenosti. Mohou tu tak vzniknou stavby určené pro vzdělání a výchovu, sociální služby a péči o rodiny, zdravotní služby, kulturu, veřejnou správu, služby nebo ochranu obyvatelstva.

Ve městě byla v posledních letech velkým tématem otázka případné realizace rozsáhlých průmyslových a logistických záměrů, které neodrážejí představu o pozvolném udržitelném rozvoji města jako celku. Tyto stavby by znamenaly obrovskou dopravní zátěž a neodpovídaly by ani současným socioekonomickým požadavkům města. Vzniku nových pracovních míst územní plán nebrání, vytváří však podmínky pro menší záměry a pro příchod firmem s vyšší přidanou hodnotou na úkor velkých logistických komplexů.

O pořízení nového územního plánu rozhodlo zastupitelstvo města v prosinci roku 2011. O rok dříve byla provedena poslední aktualizace předchozího územního plánu, který byl schválen již v roce 2004. V roce 2012 vzniklo zadání a společnost SIADESIGN Liberec s.r.o. začala vypracovávat návrh. Ten byl v roce 2014 po společném projednání přepracován a v roce 2018 proběhlo veřejné projednání, v rámci něhož bylo uplatněno na 300 námitek a připomínek. Na tomto základě probíhaly další úpravy. Do příprav však v roce 2019 zasáhly obavy z případné realizace velkých logistických záměrů. Proti tomu se ostře vymezila veřejnost i vedení města. Odborná skupina sestávající z urbanistů, architektů, právníků a zástupců města následně zrevidovala regulace všech významných rozvojových ploch určených pro průmysl a skladování. Genezi nového územního plánu přibližuje v samostatném článku v květnovém vydání Kamelotu místostarosta Jan Mareš.

V pondělí 2. května 2022 byl návrh předložen zastupitelům ke schválení. Pro návrh zvedlo ruku 19 z 22 přítomných zastupitelů. Nový územní plán nabývá účinnosti 18. května 2022, naleznete jej na webu města: https://bit.ly/uzemni-plan-mnhradiste.