Dopravní terminál, Atletický areál Josefa Hrona, nová třída v Mateřské škole Jaselská, rekonstrukce hlavního hřiště MSK nebo třeba tříletý projekt MAP II Mnichovohradišťsko na podporu rozvoje vzdělávání... K realizaci celé řady velkých projektů z poslední doby by patrně došlo jen velmi obtížně bez dotačních titulů, které se podařilo získat projektovému týmu fungujícímu pod hlavičkou městského úřadu.
Díky projektovému řízení město za pět let hospodařilo s více než 150 miliony korun navíc. Jen za loňský rok to bylo zhruba 62 milionů na různé projekty. „Utrácet peníze z daní, potažmo z městského rozpočtu, dovede každý. Získávat je ale z dalších zdrojů, veřejných i soukromých, aby se město posouvalo dynamicky vpřed a aby se v něm žilo stále lépe, to už si žádá spoustu práce. Celý projektový tým, kolegové z investičního i finančního odboru a mnozí další úředníci si za svou každodenní práci zaslouží velký dík a uznání,“ míní starosta Ondřej Lochman a dodává, že projektoví manažeři se městu vyplácejí mnohonásobně.
Jak poznamenává vedoucí finančního a školského odboru městského úřadu Jaroslava Kolomazníková v komentáři k rozpočtu města, v letošním roce zvyšují dotace rozpočet o celou třetinu. Díky úspěšným žádostem tak může město realizovat více projektů a rychleji, než v případě, kdy by spoléhalo jen na své příjmy ze státního rozpočtu.
S radostí také oznamujeme, že v posledních měsících se Hradišti podařilo získat dotaci na rozšíření a velkou rekonstrukci mateřské školky v Mírové ulici spojenou se vznikem nového pavilonu (18,9 milionu Kč), opravu chodníků v ulicích Jaselské a V Cestkách (3,2 milionu Kč), první etapu revitalizace Masarykova náměstí (2,7 milionu Kč), závěrečnou etapu revitalizace lesoparku (1,8 milionu Kč) a dále třeba ještě další dotace na komunitní centrum či dopravní hřiště.
Takový objem práce klade na projektový tým tvořený Martinou Kulíkovou a Ondřejem Šindelářem mimořádnou zátěž. Proto se tématem dotačních titulů aktivně zabývají také lidé z odboru investic, složité proúčtovávání řídí finanční odbor a finanční podporu pro město v neposlední řadě zajišťuje také starosta s místostarostou. Přidělená dotace je pak odměnou za spolupráci lidí napříč celým úřadem.
Protože čas od času si město na konkrétní projekt, který by nezvládlo pokrýt vlastními silami, najímá také externí firmy, jež se získáváním dotací profesionálně zabývají, je možné, že v blízké budoucnosti přijde na přetřes rovněž otázka rozšíření projektového týmu o dalšího člověka.
Vedle agilního přístupu k dotacím je město aktivní rovněž v otázce získávání darů ze soukromých zdrojů pro spolky. „Propojujeme ty organizace, které hledají finanční podporu, s možnými dárci a zároveň nabízíme spolkům pomoc při formulování jejich vlastních žádostí o dotační a grantové tituly či při administrování dotací,“ dodává místostarosta Jan Mareš, v jehož gesci právě spolupráce se spolky je.