„Naše náměstí má dlouhou historii, během které se udělalo několik úprav, s nimiž dnes nejsme zcela spokojeni,“ říká starosta města Ondřej Lochman, a ve zkratce tak shrnuje, proč se vedení města rozhodlo nalézt nové řešení prostoru formou soutěže o návrh.

Soutěž je dvoukolová. „V prvním kole jde hlavně o pochopení charakteru místa, chytré řešení dopravy a celkový prostorový koncept,“ vysvětluje architekt města Jakub Chuchlík. „Zadání pro druhé kolo upřesníme podle výsledků prvního, což nám pomůže přiblížit se optimálnímu řešení,“ dodává Chuchlík.

Výsledky soutěže budou známé na začátku května a rozhodne o nich odborná porota. Kromě zástupců města v ní zasedne architektka Jitka Ressová ze zlínského ateliéru Ellement, krajinný architekt Vladimír Sitta z australského ateliéru Terragram, architektka Markéta Zdebská z pražského ateliéru By architects a Jakub Adamec z libereckého ateliéru Anuk architekti. Přizvaným odborným znalcem poroty je dopravní urbanista Tomáš Cach a odborníci na památkovou péči.

Vyhlášení soutěže předcházela pečlivá formulace zadání, které vznikalo ve spolupráci s občany. „Náměstí je společným veřejným prostorem města, bylo pro nás samozřejmé diskutovat jeho budoucí podobu s jeho uživateli,“ konstatuje starosta Lochman a odkazuje k veřejné anketě a strukturované veřejné debatě, které proběhly během podzimu. V obou případech se k náměstí vyjádřilo přes sto lidí.

Více informací o soutěži naleznete na www.mnhradiste.cz/namesti. Zde jsou ke staženi i soutěžní podmínky a podklady.