Už od roku 2021 reguluje používání zábavní pyrotechniky a vypouštění lampionů štěstí na území města obecně závazná vyhláška. Ta přesně říká, kdy je možné ve městě odpalovat ohňostroje a další zábavní pyrotechniku a kdy je to zapovězeno. Přesto docházelo o právě končících Vánocích k porušování tohoto ustanovení.

Obecně závazná vyhláška č. 1/2021 o regulaci zábavní pyrotechniky a používání lampionů štěstí platí od července 2021. Jejím primárním cílem je ochrana před hlukem a světelným znečištěním, ale také ochrana bezpečnosti, zdraví a majetku. Vyhláška zakazuje používání zábavní pyrotechniky s výjimkou kategorie F1 (dětská zábavní pyrotechnika) – zákaz platí celoročně s výjimkou silvestrovské noci (zábavní pyrotechniku je možné legálně odpalovat v čase od 18:00 hodin 31. prosince do 2:00 hodin 1. ledna). Používání tzv. lampionů štěstí je ve městě zakázáno celoročně bez výjimek.

Rada města může svým rozhodnutím udělit výjimku, o kterou je ovšem třeba požádat alespoň 30 dnů před plánovaným konáním akce spojené s používáním zábavní pyrotechniky. Tato žádost musí obsahovat zdůvodnění, datum, čas, místo a rozsah používání pyrotechnických výrobků a návrh opatření k zajištění veřejného pořádku.

Vánoce jsou svátky klidu a míru, a je tedy smutné, že si je mnozí pletou s dělostřeleckou přípravou. Na silvestra lze odpalování ohňostrojů pochopit, nutit ale své sousedy poslouchat rány petard a dělobuchů v průběhu Štědrého dne a vánočních svátků je zcela mimo chápání.

Je třeba brát také ohledy na domácí a divoká zvířata. Podstatnou součástí zábavní pyrotechniky jsou výrobky s výrazným zvukovým efektem, jejichž dopad na zvířata je mnohdy fatální. Kromě toho, že trpí strachem až panikou, se stává, že majitelům utečou a poraní se, jsou i případy, kdy vběhnou pod auto, které je těžce zraní nebo usmrtí.

Ohňostroje a zábavní pyrotechnika, která se odpaluje zejména za tmy, má negativní vliv také na ptáky, kteří vyplašení záblesky, výbuchy a dalšími zvuky vzlétají, a protože se ve tmě špatně orientují, narážejí často na různé překážky, jako jsou stromy, zdi, skleněné tabule nebo dráty.