Na nepořádek kolem stání kontejnerů v ulici Za Zámeckou zdí si obyvatelé Hněvousic stěžovali dlouhodobě. Městská policie na základě těchto podnětů ke kontejnerům umístila fotopast, která pomáhá strážníkům odhalovat pachatele podezřelé z přestupku, kteří odpadky odkládají vedle kontejnerů. Přestupky jsou následně předávány k dořešení odboru životního prostředí městského úřadu, který může pachatelům vyměřit pokutu až do výše 50 tisíc Kč.

Nakládání s odpadem ve městě upravuje příslušná vyhláška města (OZV č. 2 2022). Dle jejího znění je odkládat odpad možné pouze do nádob k tomu určených. Pokud jsou na jednom místě kontejnery plné, lze využít jiné kontejnerové stání, případně služeb sběrného dvora.

Městská policie aktuálně využívá větší počet fotopastí, s jejichž pomocí monitoruje lokality, které jsou mimo dohled kamerového systému a kde dochází například k vandalismu nebo ke znečišťování veřejných prostranství.