Sobotní úklid probíhal za krásného počasí a díky tomu se opět sešlo asi 170 dobrovolníků, aby pomohlo s úklidem města a okolí. Přestože z celkového počtu bylo 50 dětí, jednalo se většinou o malé děti v doprovodu rodičů. Bohužel, až na výjimky, se úklidu neúčastnili žáci ze škol ani zástupci parlamentu dětí a mládeže, chyběli i skauti. Naštěstí byl letos poprvé hojně zastoupen nově založený místní Klub Českých turistů, kteří vyčistili Dolce i cestu z Hoškovic do Mnichova Hradiště. Dalším místem, které se uklízelo přímo ve městě, bylo nádraží a přilehlé okolí. Zde dobrovolníci pořezali nevzhledné křoví a odstranili starý, rezavý a nebezpečný plot. Z místních částí se do akce zapojil Dneboh, Kruhy, Hradec, Lhotice, Olšina, Podolí včetně Pazderny, Sychrov a Veselá.

Nejvíce dobrovolníků přišlo v Kruhách a Hradci, hned za nimi jsou Lhotice. Potěšila nás i stále narůstající účast na Olšině, která se ještě před 2 lety akce neúčastnila, a letos přišlo již 20 lidí. Nejvíce odpadu nasbírali ve Veselé.

Nalezený odpad byl převážně směsný komunální, pneumatiky a objemový odpad. Méně než v minulých letech bylo železa a plastů. Sběrači upozornili na velký objem plastových obalů, které zůstávají na polích po zemědělcích. Jako každý rok se našel i nebezpečný azbest a třikrát jsme volali městskou policii. Jednou k uhynulému zvířeti za nádražím a dvakrát k nálezu injekčních stříkaček. Jedna byla ve křoví u nádražní haly a devatenáct stříkaček vysbírali strážníci v opuštěném „obydlí“ v Dolcích.

Po celý den perfektně fungovala spolupráce s p. Rymplem z firmy Compag. Většinu odpadu svezli během soboty a v neděli pak zbytek. Kromě toho Compag poskytl pytle na odpad a rukavice.

Poděkování patří všem zúčastněným, organizátorům, pracovníkům Compagu i strážníkům městské policie. Díky nim zmizelo z našeho města a okolí 2,5 tuny odpadu.

D. Stránská, MěÚ Mnichovo Hradiště