V roce 2019 město koupilo hotel U Hroznu, památkově chráněný objekt na Masarykově náměstí, a to s vidinou, že sem výhledově přemístí městské muzeum. Cestu, kterou by se mohla připravovaná rekonstrukce a adaptace ubírat, naznačila architektonická studie kanceláře re:architekti studio s.r.o., jejíž autoři navrhli vytvoření velkorysých vzdušných, otevřených prostor plných světla. Zásadní úpravy si ovšem vyžádaly opakované konzultace mezi zástupci
města a památkáři.

„Nalézt shodu bylo poměrně komplikované, ale nakonec jsme od orgánu památkové ochrany získali kladné vyjádření. Můžeme tak zahájit přípravy dokumentace pro stavební povolení a celou investiční akci posunout do nové fáze,“ vysvětluje starosta Jiří Plíhal.

Muzeum se ale do nového ještě hned tak stěhovat nebude. Se zahájením stavebních prací se počítá nejdříve za dva roky. A to v případě, že budou k dispozici dotační tituly. Hotel, který včetně restaurace provozuje dlouholetý nájemce, už delší dobu utlumuje své služby a nyní se blíží i konec restaurace. Obě zařízení budou v provozu do konce roku a následně kvůli vysokým provozním nákladům činnost ukončí.

Objekt převezme do své správy město. Zatím bude nadále sloužit jako krizové přístřeší – už od března v prostorách hotelu ubytovává ukrajinské
uprchlíky nájemce, nyní na sebe tuto zodpovědnost převezme město. Vzhledem k tomu, že končí ubytovávání Ukrajinců v kapucínském klášteře, které organizačně zajišťoval Fokus, asi 15 uprchlíků se odtud přestěhuje právě do Hroznu. Jedná se o osoby, které jsou v Hradišti již od jara, pracují tu a jejichž
děti chodí do školy a kroužků.

„Není třeba se bát, že se z hotelu stane ubytovna. Jedná se o dočasné nouzové ubytování, které má jasná pravidla a městu umožní pomoci potřebným a zároveň připravovat projekt, díky kterému náměstí za pár let ještě více prokoukne,“ dodává místostarosta Jan Mareš.