28. října začalo takzvané „milostivé léto“. Během něj mohou lidé snadněji ukončit exekuce, které jim v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů. Nesplacené závazky půjde vymazat během tří měsíců za zvýhodněných podmínek.

Kdo do 28. ledna 2022 zaplatí jistinu (původní dluh) a k tomu přidá 907,50 Kč jako náklady (750 Kč + DPH), ten exekuci ukončí. Týká se to dluhů, které mají lidé vůči veřejné správě, a to včetně institucí s jakýmkoli státním podílem nebo třeba podniků s účastí města, zdravotní pojišťovny apod. Po zaplacení exekutor automaticky vydá rozhodnutí o zastavení exekuce pro zbytek dluhu a osvobození od zbytku dluhu. Peníze musí být dlužníkem uhrazeny na účet exekutora.

Toto osvobození můžou využít jen fyzické osoby a týká se pouze pohledávek, které jsou u exekutora. Podmínkou využití milostivého léta je i to, že člověk nesmí být v oddlužení.

Toto tříměsíční období je výhodné pro dlužníky, kteří mají reálný zájem své dluhy splatit a exekuce se zbavit, ale problémem je pro ně drahé příslušenství (zejména exekuční náklady, vysoké úroky apod.), které  mnohdy činí až několikanásobek původního dluhu.

Jak na to?

Kontaktujte příslušného („svého“) exekutora nejlépe dopisem a zjistěte si jistinu, kterou je potřeba zaplatit. Uveďte, že chcete využít institutu „milostivého léta“, požádejte o platební údaje. Zaplaťte příslušnou částku (jistinu + 907,50 Kč). Písemně informujte exekutora, že jste využili „milostivého léta“, dluh jste uhradili. a že žádáte exekutora, aby postupoval dle dle části 2, čl. IV, odst. 25, zákona č. 286/2021 Sb. Vše musíte udělat do 28.1.2022.

Pro město Mnichovo Hradiště vymáhá dluhy exekutorský úřad Mgr. Ing. Jiřího Proška. Jste-li dlužníkem města s exekucí od tohoto exekutorského úřadu, kontakty jsou následující:

Exekutorský úřad Plzeň - město, Dominikánská 8, 301 00 Plzeň

tel. čísla podatelny 377 464 009