Kofola patří mezi oblíbený český produkt, ale v Mnichově Hradišti ji mají někteří obyvatelé spojenou s nepříjemnými pocity. Již několik let jsou totiž občané bydlící v blízkosti továrny sužování hlukem z areálu a také hlukem způsobovaným přijíždějícími kamiony. Léta jen málo řešený problém, jsem se rozhodl vyřešit rázně. Po několika jednáních s ředitelem závodu proběhlo poslední červnový týden také jednání s majitelem společnosti Kofola a.s., panem Samarasem. Výsledek je následující:

Co se týče kamionové dopravy, od 1. září bude na Černé silnici platit zákaz zastavení. Přímo na komunikaci zůstane prostor pouze pro dva nákladní vozy, které se Kofola zavazuje odbavit vždy nejpozději do 15 minut od jejich příjezdu. Společnost si odstavné parkoviště zajistí jinde. Závažné poškození vozovky, k němž vlivem nadměrného zatížení došlo, bude během prázdnin opraveno.

Míru hlučnosti výrobního areálu měřila během června akreditovaná firma. Na 1. srpna nyní Kofola svolává na 16. hodinu další veřejné setkání, kde představí výsledky měření a nastíní navrhovaná opatření a harmonogram jejich realizace (dotčené obyvatele o setkání informuje také formou letáků). Tato opatření budou předního výrobce limonád stát přibližně pět až deset milionů korun, částka bude odvislá od výsledků měření. Otázka hlučnosti by tak mohla být definitivně vyřešena.

Osobně počítám s tím, že od srpna se bude postupně zlepšovat hluková situace a že od jara 2018 bude situace zcela vyřešena.