S nařízením vlády České republiky přichází od středy 28.10.2020 nová omezení obchodů a služeb. 

Otevřené zůstanou jen provozy zajišťující základní potřeby, tedy lékárny či obchody s potravinami a drogerií.

Výjimky ze zákazu maloobchodního prodeje a služeb:

Výjimku mají: potraviny, prodejci pohonných hmot, paliv, hygienického zboží, kosmetiky, drogistického zboží, lékárny, prodejny zdravotnických prostředků, malých domácích zvířat, prodejci krmiva, brýlí a souvisejícího zboží, novin a časopisů, tabákových výrobků, zahradnických potřeb.

Otevřeny budou i prádelny, čistírny, autoservisy, odtahy vozidel, prodejci náhradních dílů k dopravním prostředkům a výrobním technologiím, dostupné bude vyzvednutí zásilek a zboží, otevřené budou i pohřební služby, květinářství, prodejny textilního materiálu a galanterie, servisy IT techniky, spotřební elektroniky a dalších výrobků, provozovny realitního zprostředkování a účetních poradců, daňové evidence, oprav a instalací strojů a zařízení pro domácnost, myčky automobilů, domácí potřeby, železářství, kompostárny či sběrny.

Omezen bude také maloobchodní prodej a prodej a poskytování služeb v provozovnách v neděli po celý den a v pondělí až v sobotu v čase mezi 20:00 hod. až 04:59 hod. s tím, že tento zákaz se nevztahuje na činnosti, které nejsou živností podle živnostenského zákona, a na provozování čerpacích stanic s palivy a mazivy, lékáren, prodejen v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železničních stanicích a autobusových
nádražích, prodejen ve zdravotnických zařízeních, provozoven stravovacích služeb. 

Zákaz prodeje na tržíštích, v tržnicích a v mobilních provozovnách se nevztahuje na pojízdné
prodejny zajišťující prodej potravin a drogistického zboží v obcích, kde není možno toto zboží zakoupit
v jiné provozovně, zákaz se dále nevztahuje na prodej ovoce a zeleniny, mléka a výrobků z mléka, masa a výrobků z masa, vajec, pekařských a cukrářských výrobků, medu a výrobků z medu, vyrobených na území České republiky.

Další podrobné informace k vládním nařízením naleznete zde: https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vlada-rozhodla-o-dalsim-zprisneni-preventivnich-opatreni-proti-sireni-nemoci-covid-19-184365/