Dnes odpoledne od 17 hodin se v refektáři kapucínského kláštera (V Lípách, Mnichovo Hradiště) uskuteční volby členů Osadního výboru Hněvousice. Akce je v režii vedení města, které by rádo nalezlo na straně Hněvousic partnery pro dlouhodobou spolupráci.

Účastníky setkání budou do refektáře navigovat od vrat v ulici V Lípách směrovky.

Příchozí se po vstupu do refektáře zapíší na prezenční listinu, přičemž občané s trvalým pobytem v Hněvousicích obdrží volební lístek. Zástupci vedení města následně setkání zahájí, představí model spolupráce města a osadního výboru, připomenou kompetence a úkoly osadního výboru a vyzvou přítomné k diskuzi. Následně proběhne volba volební komise, registrace a představení kandidátů do osadního výboru a pak už samotná volba. Po sečtení hlasů budou obratem sděleny výsledky.

Případné dotazy můžete směřovat na Martina Weisse z městského úřadu (martin.weiss@mnhradiste.cz, 606 635 289), který bude na místě akci organizačně zajišťovat.

 

Má ale pro obyvatele Hněvousic smysl se zúčastnit?

Jednoznačně ano! Přínos osadního výboru pro místní část totiž může být značný. Osadní výbory představují spojení mezi radnicí a místní částí, přičemž řeší zejména praktická témata. Poukazují na potřeby místní části, pomáhají stanovovat priority, připomínkují záměry města v místních částech nebo hospodaří s vlastním finančním příspěvkem, který v případě Hněvousic činí cca 25 tisíc Kč.

Dobře fungující osadní výbor využívá svých kontaktů mezi sousedy, je pro město zdrojem nových impulzů a dokáže mnohé vyjednat. Je třeba doplnit nebo vyměnit herní prvky na dětském hřišti? Doplnit v některé lokalitě odpadové koše nebo lavičky? Vysadit stromy či keře? Získat podporu pro pravidelné akce pro děti nebo jinou akci komunitního rázu? To vše bude jednodušší, pokud bude věc posouvat dál právě osadní výbor.
 

Jak časově náročná je práce osadního výboru?

Osadní výbory jsou zřízeny vždy na konkrétní volební období a zodpovídají se zastupitelstvu, v praxi však s nimi nejčastěji pracuje vedení města, odbor investic a komunálního hospodářství nebo projektový tým. Frekvence schůzí osadního výboru je výsledkem dohody mezi jeho členy, žádné zvláštní požadavky v tomto ohledu členům OV nevznikají. Administrativní zátěž je minimální.

Standardně se během kalendářního roku odehrají dvě setkání vedení města s osadním výborem, přičemž jedno setkání je plánovací (vzniká seznam podnětů, které by město v místní části mělo řešit) a druhé „sousedské setkání“ má formát schůze, kde se zástupci městského úřadu potkají s občany, představí probíhající investice a záměry pro danou místní část. Následuje diskuze.

Hněvousice dnes patří k největším místním částem města a vzhledem ke svému uspořádání mají specifický charakter a potýkají se specifickými problémy. Není pochyb o tom, že fungující osadní výbor by i v této místní části byl přínosem. Práce celé řady dalších mnichovohradišťských osadních výborů je toho důkazem.