Dříve to bývaly dny plné radosti, hrdosti a skutečného vlastenectví zpřítomňující velké kapitoly nejen našich národních dějin, dnes je vnímáme spíše jako příjemné dny volna. Řeč je o státních svátcích, jejichž každoroční oslavy velmi často pozbyly svůj původní výjimečný charakter a staly se něčím zautomatizovaným.

Mnichovo Hradiště se v roce 2016 rozhodlo, že se po vzoru nedalekého Turnova pokusí tuto skutečnost změnit a začalo organizovat akce Vlajka pro republiku (8. května) a Vlajka pro Masaryka (28. říjen), jejichž prostřednictvím chce mezi obyvateli znovu připomenout, kde jsou kořeny naší republiky.

Česká republika má více než tucet státních svátků, z nichž sedm s sebou nese povinnost vyvěsit na úřadech a dalších budovách státní vlajky. A právě vyvěšování vlajky, jednoho ze symbolů české státnosti, bere mnichovohradišťská radnice za velmi důležité. A to ne pouze v případě institucí.

Týdny před květnovým Dnem vítězství a říjnovým Dnem vzniku samostatného československého státu si mohou zájemci zdarma či za dobrovolný příspěvek vždy přímo na podatelně městského úřadu vyzvednout státní vlajku, informovat se o tom, jakým způsobem ji správně vyvěsit, vzdát jejím vyvěšením hold našim předkům a vyjádřit pýchu na to, že jsme Češi.

Už první ročník této iniciativy se setkal se slušným úspěchem a s každým dalším svátkem počet zúčastněných domácností narůstá. Cílem je zaplavit město českou trikolórou a připomenout tak, jak město vypadalo v prvních letech, kdy se tyto velká svátky začínaly slavit.

"Vlajky na domech Hradišťáků nás utvrdily v tom, že pro mnoho z nás nejsou slova jako republika, demokracie a svoboda jen prázdnými pojmy, ale společně sdílenými hodnotami," upozorňuje starosta Ondřej Lochman.

Na iniciativu zareagovali i někteří místní živnostníci a před svátky se vybavují žerďovými tyčemi a držáky vlajek, které si mohou zájemci rovněž objednat.