Hasiči Mnichovo Hradiště r. 1910 - zdroj Muzeum města Mnichovo Hradiště

I ve městě Mnichově Hradišti došlo v červnu 1875 k založení sboru a to po příkladu královského sousedního města Mladé Boleslavi a Turnova. S heslem ,,Vlasti ku cti, bližnímu k ochraně“ se sešel sbor uvědomělých muží lidumilných, jenž z čisté lásky k bližnímu uchopil se myšlenky za vytvoření sboru dobrovolných hasičů. Dne 6. června 1875 se ustavil první Dobrovolný hasičský sbor a 10. června 1875 byla požádána městská rada o propůjčení stávajícího hasícího nářadí obecního a zapůjčení zámecké stříkačky. Dne 29. června 1875 vzal sbor s potěšením na vědomí, že je již přihlášeno 89 členů činného a ochranného mužstva. První stejnokroj se sestával z kožené přilby se žlutým kováním, režné plátěné blůzy s červenými výložkami a kovovými plamínky a z červených spodků. 5. května 1876 se spolkovou místností stal hostinec ,,U Matesů“. Rok 1876 zůstane pro hasičstvo památným, neboť 25. května 1876 byl vydán zákon království Českého o policii požární, ve kterém přihlíženo též je sborům hasičským a o úpravě jejich poměrů k obci.

Tolik úvodní slovo z historie zapsané v naší vzácné knize sboru dobrovolných hasičů.

Hasiči Mnichovo Hradiště r. 1933 - zdroj Muzeum města Mnichovo Hradiště