Už jen jediný rok a pár dní k tomu nás dělí od stého výročí vzniku Československé republiky, státního útvaru, kterému byla sice vyměřena jen pouhá dvě desetiletí existence, ale rovněž státu, který je pro nás dodnes v mnoha ohledech ideálem, vzorem a zhmotněným snem českých a slovenských vlastenců.

28. říjen dnes patří v Mnichově Hradišti ke dvěma velkým svátkům, kterým se snažíme v posledních několika letech vrátit někdejší důstojnost a váhu. Vždyť Československo bylo prvním samostatným státem Čechů a Slováků! Díky Masarykovi, Benešovi nebo Štefánikovi a také tisícům československých legionářů, kteří za samostatnost svého domova bojovali na frontách první světové války, si mohli o sobě Češi a Slováci začít rozhodovat sami. Není proto těžké pochopit nadšení našich dědů a pradědů, kteří v říjnu 1918 vítali čerstvě nabytou svobodu v ulicích a se státními vlajkami nad hlavou a s pohnutím v srdci.

Právě na tuto spontánní radost se v Hradišti snažíme navazovat akcemi Vlajka pro Masaryka (28. října) a Vlajka pro republiku (9. května), v rámci kterých zdobíme město záplavou státních vlajek. Jste hrdí na to, že jste Češi? Vážíte si odkazu našich předků a jejich boje za nezávislost? Pak se k nám připojte a také nechte nad svým domem či balkónem bytu zavlát českou trikolóru. V Hradišti si na tuto novou tradici stačila za krátkou dobu zvyknout již bezmála stovka rodin. Doufám, že se k nám letos, nebo třeba napřesrok, připojíte i Vy. Vždyť být hrdý na svou vlast je zcela přirozené. Tím spíše v takový svátek, jakým je Den vzniku samostatného československého státu. Více informací naleznete v sekci Vlajka pro republiku.

Ondřej Lochman, starosta města