Na pravidelná sousedská setkání, která město až do pandemie covidu-19 pořádalo každoročně, letos vedení města po dvouleté přestávce navázalo. V období od června do září se setkalo s obyvateli všech místních částí (s výjimkou Hradce). Kromě toho, že starosta, místostarostové a další zástupci městského úřadu představili nedávné, probíhající i připravované investiční akce týkající se města a vždy i konkrétní místní části, pokaždé došlo také na debatu.

V místních částech se posezení účastnily obvykle desítky obyvatel, kteří pomohli aktualizovat a doplnit seznam úkolů pro jednotlivé místní části. Tyto „plány práce“ následně město vyhodnotilo a v nejbližších týdnech je postoupí osadním výborům, aby realizovatelným úkolům přiřadily priority. Výsledný seznam bude následně zohledněn při přípravě rozpočtu města na příští rok.

Některá témata přišla na přetřes na takřka každém posezení. Například stav komunikací. Místní upozorňovali na výtluky, uvolněné kanalizační vpusti, nepřehledné úseky, drolící se krajnice či celkově neutěšený stav konkrétních silnic. V případech, kdy šlo o místní komunikace a drobné defekty, zástupci města problém zaevidovali a začali připravovat opravu – to je třeba případ nedávno opravené komunikace v Sychrově, jejíž krajnice nebyla dostatečně zpevněna. V řadě případů se však jednalo o komunikace v majetku kraje. V takových případech se město obrací na krajskou správu silnic s žádostí o provedení běžné údržby, případně žádá na kraji o celkovou rekonstrukci (například silnice z Mnichova Hradiště vedoucí přes Podolí do Kruhů nebo silnice do Sychrova). 

Dalším hojně skloňovaným tématem byla údržba zeleně, konkrétně sekání trávy. Vzhledem k probíhajícímu výběrovému řízení, z něhož vzejde nový dodavatel této služby, vyzvalo město místní části k formulování požadavků, k nimž bude přihlédnuto při novém nastavování služby. Místním rovněž nabídlo možnost provádět seč trávy svépomocí nad rámec běžného nastavení a nechat si proplácet náklady.

Častým požadavkem místních částí byla rovněž větší kontrola dodržování maximální povolené rychlosti či instalace ohrazených kontejnerových stání. Seznam úkolů je však podstatně pestřejší.

Nejen při organizaci těchto setkání, ale i v rámci jakékoliv další spolupráce mezi městem a místními částmi v posledních čtyřech letech, byli pro zástupce města partnerem členové osadních výborů. Těm patří za jejich práci upřímný dík. "Právě osadní výbory jsou mezi městem a místními částmi klíčovým spojovacím článkem. Doufám, že v nadcházejícím volebním období se podaří osadní výbory opět personálně obsadit a že osadní výbor vznikne také v Hněvousicích, což je poslední místní část, v níž výbor ještě nemáme," konstatuje místostarosta Jiří Plíhal.

 

Navzdory neexistujícímu osadnímu výboru se vedení města setkalo v září i s Hněvousickými, a to v refektáři kapucínského kláštera, kde se sešla hrstka obyvatel z lokality za zámkem. Řešily se zde témata jako posunutí značky Hněvousice na začátek zástavby, měření rychlosti a parkování obytných přívěsů v obytné zóně, odstranění poškozených plastových patníků, odpadkové koše do nové zástavby, nepořádek na kontejnerovém stání v Orlické ulici a úprava kontejnerových stání či vyčištění příkopu ve starých Hněvousicích nebo dlouhotrvající problematika rekonstrukce komunikace k Hněvousickému statku. Podobných témat a potřeb obyvatel Hněvousic je určitě více, a proto je potřeba je aktivně komunikovat právě prostřednictvím zástupců osadního výboru k vedení města.n

 

Jak zmínil místostarosta, spolu s ustanovením nového zastupitelstva musí dojít ke zvolení nových osadních výborů, výborů zastupitelstva či komisí rady města. Máte-li chuť věnovat městu část svého volného času a podílet se v některém z těchto orgánů na práci pro město, neváhejte se obrátit na vedení města prostřednictvím Martina Weise (martin.weiss@mnhradiste.cz).