Město ve druhé polovině října vyhlásilo soutěž o návrh na přístavbu školního areálu ve Studentské ulici. Školní kampus by se měl v budoucnu rozrůst o nové křídlo základní školy, pavilon pro 1. až 3. ročník a sportovní halu. Cílem soutěže je vybrat nejvhodnější architektonický návrh a zároveň tým architektů, který bude celý projekt zpracovávat a projednávat.

„Novostavba by měla vzniknout v jihozápadní části pozemku stávajícího školního areálu. Realizací nového křídla vyřešíme kapacitní otázku školy a výstavbou sportovní haly, která bude sloužit jak výuce, tak sportovním klubům a veřejnosti, vznikne důstojný nový prostor určený pro sportování i velké školní akce. Práce budou rozděleny do několika etap, a to tak, aby bylo možné jednotlivé stavby financovat z dotačních programů,“ říká místostarosta města Ondřej Lochman.

Součástí zadání je i řešení úprav školního areálu, a to v koordinaci s plánovanými dopravními úpravami okolních ulic. Cílem je, aby návrh splňoval požadavky na bezpečnost dětí i kapacity parkování. Soutěž se vypisuje jako užší a zájemci o účast budou vybráni na základě portfolií. Ta mohli podávat
do 15. listopadu. Soutěžní porota na základě 55 přihlášených portfolií vybere šest kanceláří, jejichž autoři následně zpracují soutěžní návrhy.

„Z velkého zájmu architektonických kanceláří máme radost. Tím spíše, že se nám přihlásilo široké spektrum kanceláří od těch největších, po mladé nadějné jednotlivce,“ komentuje dosavadní průběh soutěže místostarosta Jan Mareš. 

Portfolia a následně i zpracované návrhy bude hodnotit porota složená ze zástupců města a nezávislých odborníků. Členem poroty bude starosta Jiří Plíhal, místostarostové Jan Mareš a Ondřej Lochman, ředitel Základní školy Studentská Vladimír Čermák, zastupitelka a ředitelka Gymnázia Mnichovo Hradiště Lenka Sosnovcová, odbornou část poroty budou tvořit architekti Jakub Chuchlík (někdejší architekt města), Vojtěch Kaas, Hana Seho, Jitka Hofmeisterová a Zdeněk Chmel.

„Formát soutěže o návrh jsme zvolili proto, že budeme moci hodnotit různé varianty, a to nejen z pohledu architektonického nebo provozního řešení, ale také dokážeme lépe odhadnout výši investice nebo budoucích provozních nákladů,“ říká starosta města Jiří Plíhal a dodává: „Výsledky soutěže by měly být veřejnosti představeny v dubnu příštího roku.”

Město se k formátu architektonické soutěže neuchyluje poprvé. Z jiné soutěže vzešel například návrh revitaizace Masarykova náměstí a na další velké nedávné projekty, Komunitní centrum Mírová a přestupní terminál veřejné dopravy, město vypsalo výběrová řízení formou souběžného zpracování architektonického návrhu.

Na přípravě podmínek pro aktuální architektonickou soutěž spolupracovalo město s Českou komorou architektů a organizací CBArchitektura. Soutěž o návrh je odbornou veřejností vnímána jako nejlepší a nejtransparentnější způsob zadání veřejné stavby a je doporučována vládním dokumentem Politika architektury a stavební kultury.