Statistika je pro mnohé možná nuda, ale čas od času je prostě potřeba. Ze zákona o odpadech má obec povinnost informovat občany nejméně jednou ročně o výsledcích odpadového hospodářství obce včetně nákladů na provoz obecního systému. Povinností obce je také sledovat plnění závazného zákonného cíle v oblasti třídění komunálních odpadů a hledat možnosti prevence a minimalizace vzniku komunálního odpadu.
Jak jsme si tedy v uplynulém roce vedli? Celková hmotnost odpadů vyprodukovaných občany města na jeho katastru byla takřka 4000 tun. V této hmotnosti není zahrnuta hmotnost zboží se zpětným odběrem (elektrospotřebiče, pneumatiky, baterie, zářivky a žárovky) a bohužel ani kovů odevzdaných v místním „šroťáku“. Většina (56,7%) ještě končí na skládce, ale už 43% je předáno k materiálovému využití. Je to další zlepšení, další krůček k tomu plnit závazná kritéria pro rok 2025, což je minimálně 50procentní podíl vytříděných odpadů. Poslední tři roky osciluje měrná hmotnost svezeného směsného komunálního odpadu okolo 150 kg / občana a rok, což je hodnota, která u větších měst značí dobrou praxi v odpadovém hospodářství. Naopak produkce objemného odpadu ve výši 72 kg / občana a rok je oproti celorepublikovému průměru skoro dvojnásobná. Důvody můžeme hledat buď v nedostatečném rozebírání objemného odpadu nebo v movitosti našeho regionu a častější obnově nábytku. A to se povedlo hmotnost objemného odpadu snížit o 30 kg díky zavedení limitů, kdy někteří občané zneužívali bezplatného odběru odpadů od občanů k likvidaci odpadů vzniklých při jejich výdělečné činnosti. Než se dostaneme k ekonomickým ukazatelům, je třeba zmínit hmotnost vytříděné biologicky rozložitelné složky odpadu. 1037 tun je úctyhodná hodnota, který by měla růst i do budoucna, díky více než dvěma stovkám nově rozdaných nádob na BIO na přelomu roku, které město pořídilo díky dotaci z Operačního programu Životní prostředí prostřednictvím Dobrovolného svazku obcí EKOD, jehož jsme členem.
Na závěr povídání o odpadech je třeba zmínit to nejdůležitější – ekonomiku. Roční náklady odpadového hospodářství města činily 19,34 mil. Kč, což je meziročně zhruba o dva miliony více. Zvýšení je způsobeno meziročním nárůstem množství odpadu, zvýšením poplatku za uložení odpadu na skládku ale i inflací. Rozpočítáno na hlavu se jedná o 2160 Kč. Roční „poplatek za odpad“ činil 900 Kč / občana a rok, což je 42% z celkových měrných nákladů. Celkový výnos z poplatků činil 7,42 mil. Kč. Dalším příjmem jsou výnosy z kolektivních systémů (EKO-KOM apod.) a prodeje druhotných surovin (2,99 mil. Kč). 8,93 mil. Kč (46%) tak šlo na pokrytí nákladů na odpady z jiných příjmů rozpočtu města. Náklady na odpadové hospodářství jsou v porovnání s podobně velkými městy o několik jednotek milionů vyšší. Těmto městům však zajišťují služby spojené s odpady buď vlastní technické služby nebo společnosti, jejichž jsou akcionáři nebo jediní majitelé v rámci dobrovolných sdružení obcí.