Policie České republiky a Městská policie Mnichovo Hradiště upozorňují na nové praktiky podvodníků, kteří se z důvěřivých lidí snaží vylákat peníze na internetu. Stoupá totiž počet případů, kdy se zejména senioři nechávají zlákat vidinou výnosné investice do kryptoměn, ale místo toho přicházejí o úspory.

To je případ šestasedmdesátiletého muže z Benešovska, který jednomu takovému podvodníkovi, jenž mu možnost investovat do kryptoměn nabídl, dal k dispozici své osobní údaje včetně kopie občanského průkazu. Ve výsledku přišel o 248 tisíc korun. Výjimkou však nejsou ani případy, kdy podvodníci získají od důvěřivých lidí přístup do jejich internetového bankovnictví přes mobilní aplikaci, do které je přimějí se přihlásit.

Na dramatický nárůst počtu podvodů cílících na investory do kryptoměn nyní poukazuje také antivirová společnost Kaspersky. Mezi nejčastější podvody podle jejích expertů patří vytváření falešných webových stránek kryptoměnových burz, zasílání zpráv o falešném prodeji grafických karet a dalšího vybavení pro těžbu kryptoměn či například vytváření phishingových stránek, které slouží ke krádeži soukromých klíčů ke kryptopeněženkám.

Výrazně snížit riziko, že se člověk stane obětí podvodu na internetu však lze dodržováním jednoduchých doporučení níže:

  • nereagujte na telefonické, emailové či jakékoliv jiné nabídky brokerů k nákupům kryptoměn,
  • neumožňujte nikomu vzdálený přístup k PC, notebooku apod.,
  • nefoťte, ani jiným způsobem neposkytujte osobní doklady nebo jejich kopie cizím osobám,
  • před vlastním nákupem kryptoměn si pečlivě prostudujte, jak kryptoměny fungují, jaké druhy kryptopeněženek existují, jaké jsou jejich zabezpečení, výhody a nevýhody apod.,
  • v případě rozhodnutí investovat do kryptoměn si na internetu o burzách zjistěte veškeré možné informace a reference (zda se nejedná o podvodné burzy).

Články s dalšími informacemi: