Policie ČR v posledních měsících opakovaně upozorňuje na podvodníky na internetu a v kyberprostoru. Tentokrát nebezpečí, které neopatrným uživatelům na internetu hrozí, ilustruje případem mladé ženy, která chtěla prodat na bazarovém portále džíny za 250 Kč, ale místo toho přišla o 85 tisíc korun.

Scénář těchto podvodů je vždy stejný nebo velmi podobný. Prodávající (následně poškozený) nabízí k prodeji např. autosedačku, helmu na kolo, použitou pračku nebo třeba zmiňované džíny. Následně jej kontaktuje podvodník, který vystupuje jako kupující, a prohlašuje, že má o danou věc zájem. Ten po domluvě pošle prodávajícímu odkaz na vyzvednutí peněz nebo odkaz, který prodávajícího odkáže na webové stránky, jež se tváří jako stránky skutečné přepravní společnosti. Tam poškozený vyplní údaje ke své kartě, a tak ve výsledku místo výdělku přijde o nemalé peníze, někdy i statisíce korun.

O tom, jak lehce může být člověk podveden a okraden přesvědčila i zmíněná 20letá žena z Mladoboleslavska, která na bazarovém portále chtěla prodat džíny. Poškozená na bazarovém portále zboží vystavila a na inzerát se jí zanedlouho ozvala neznámá osoba, která chtěla zboží zakoupit. O tom, že má někdo o džíny zájem, se poškozená dozvěděla z e-mailu, kde byly uvedeny i pokyny, jak má dále k úspěšnému dokončení obchodu postupovat. Poté přišel další email, kde byla poškozená upomenuta, že objednávku nezaplatila. V tu chvíli asi poškozené nedošlo, že ona, jakožto prodávající nic platit nemá a na uvedeném odkaze vyplnila údaje ke své platební kartě. Ve chvíli, kdy své údaje vyplnila a chtěla to kupujícímu oznámit, zjistila, že profil dané osoby je zrušený a zmizela i veškerá komunikace mezi nimi. Místo menšího výdělku přišla žena o desítky tisíc korun, které jí z účtu byly strženy ve dvou platbách.

Poškozená celou věc oznámila své bance, aby jí byl zablokován účet, a následně i mladoboleslavským policistům, kteří nyní po pachateli pátrají.

Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro přečin neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a podvodu. V případě dopadení pachateli hrozí až dvouletý trest odnětí svobody.

Pokud prodáváte jakékoliv zboží na internetovém či bazarovém portále, mějte na paměti, že vy nic neplatíte. Platí druhá strana, tedy kupující. Nikdy proto nevyplňujte údaje z vaší platební karty, a to ani pokud vás kupující kontaktuje nebo zašle odkaz, kde máte údaje vyplnit. S největší pravděpodobností se jedná o dalšího podvodníka, který má své kroky velmi dobře naplánované a má jediný cíl - okrást vás.

 

JAK SE BRÁNIT INTERNETOVÝM PODVODNÍKŮM

  • V žádném případě nesdělujte žádné své citlivé údaje ani bezpečností údaje z platební karty nebo přístupové údaje k online bankovnictví
  • Nikdy nikomu nesdělujte a ani nepřeposílejte bezpečnostní autorizační kód, který vám přišel formou SMS zprávy
  • Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy, ale třeba i e-mailovou adresu
  • Nikdy nikomu podezřelému neumožňujte vzdálený přístup do vašeho počítače
  • Sledujte a pečlivě čtěte informace od vaší banky v internetovém bankovnictví
  • Při každém vstupu do internetového bankovnictví kontrolujte, zda odpovídá doména přihlašovací stránky. Toto platí vždy, kdy někam zadáváte své osobní nebo přihlašovací údaje
  • Aktualizovat software, antivirový program, firewall
  • Během podezřelého telefonního hovoru či po něm si zaznamenejte údaje, které vám útočník sdělil (jména, e-mailové adresy, čísla účtů, odkazy na webové stránky apod.)