V neděli 8. října si připomenem Památný den sokolstva, který je od roku 2019 zařazen mezi české významné dny. Připomíná události roku 1941, kdy bylo v noci ze 7. na 8. října na rozkaz zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v rámci "Akce Sokol" zatčeno na 1500 představitelů sokolské organizace, z nichž většina přišla následně o život v koncentračních táborech. Sokol, organizace prodchnutá vlastenectvím, ideály demokracie a svobody, se po okupaci stal důležitou součástí odboje a německými okupanty byl považován za hrozbu. Právě to vedlo k razantnímu zákroku a rozpuštění celé organizace. Navzdory tomu sehráli sokolové zásadní roli při atentátu na Heydricha v roce 1942, což mnozí opět zaplatili životem.

Také mnichovohradišťská jednota přišla během okupace o několik svých představitelů. S jejich osudy, ale i s mnoha dalšími příběhy ze 160leté historie této tělocvičné organizace, se můžete seznámit na aktuální výstavě 160 let Sokola v Mnichově Hradišti, která je do 29. října k dispozici v městském muzeu (ulice V Lipách 148, 2. patro místního zámku) a také se o nich dočtete na webu Sokola.

Sokolskou vlajku na znamení úcty vyvěšují od roku 2019 krajské úřady, radnice, sokolské jednoty i další instituce. Na budově mnichovohradišťské radnice vlaje od dnešního dne nad historickým vstupem. Vyvěsil ji vzdělavatel místní sokolské jednoty Aleš Rychlý společně se starostou města Jiřím Plíhalem.