Petra Dvořáková: Návrat
Jana vstupuje mezi sestry do kláštera plná odhodlání, ale i iluzí. Ty se začínají s každodenním řeholním životem plíživě drolit. Musí přehodnotit nenaplněný vztah k Viktorovi, ale především si odpovědět na otázky, jež do jejího života vnáší záhadná Karin. Janina představa o tom, jak vypadá skutečná láska, se mění a rozostřuje. Protože lidská láska je jako nezkrotitelné, mnohočetné zvíře, které k sobě vytrvale hledá druha.
Dušan Kováč: Dějiny Slovenska
Přehled politických, hospodářských, sociálních a kulturních dějin Slovenska od nejstarších dob do současnosti v širších středoevropských souvislostech.
Volker Kutscher: Transatlantik
Jaro 1937. Rodina Rathových je rozdělena. Charlotte Rathová, rozená Ritterová, chtěla už dávno odejít do zahraničí, jenže její bývalý svěřenec Fritze byl umístěn na uzavřené oddělení psychiatrické léčebny, její přítelkyně Greta beze stopy zmizela, a ke všemu je podezřelá z vraždy. Mezitím se Gereon Rath dostává na palubu vzducholodi Hindenburg, aby unikl do USA. Zatímco se Charly snaží dostat Fritzeho z kliniky, objasnit Gretino zmizení a vyřešit případ vraždy, na druhé straně Atlantiku se dějí věci, které by nikdy nepovažovala za možné...
Marek Toman: České sklo
Tragická událost na velvyslanectví v zahraničí přinutí českého velvyslance absolvovat rozhovor s psycholožkou. Vedoucí diplomat, stárnoucí, tragikomický seladon, však před mladou ženou sveřepě obhajuje nejen svou nevinu, ale i svůj způsob vidění světa. Třebaže se schyluje k ruské invazi na Ukrajinu, projevuje svérázné pochopení pro ruskou perspektivu i způsob prosazování ruských zájmů.
Otomar Dvořák – Josef Pepson Snětivý: Krajinou Albrechta z Valdštejna
Autoři v této knize sledují dramatický život Albrechta z Valdštejna z nečekaného úhlu: navštívili místa, která ho poznamenala nebo která naopak svým přičiněním poznamenal on sám. Kniha ukazuje historii měst, hradů a různých oblastí a jejich začlenění do Valdštejnova životopisu a je doplněna i o zajímavosti od místních kronikářů, muzejníků či jiných osob.
Olivia Miles: Sesterské pouto
Hallie si bere svou první lásku a na svatbu přijíždějí i její starší sestry, s nimiž nemá nejlepší vztahy. Claire, rozvodová právnička, už dávno nevěří na šťastné konce a Amy má stále zlomené srdce a děsí se setkání s bývalým přítelem. Dokáže oslava lásky sestry opět spojit, nebo se osudy všech tří rozdělí navždy?
Juan Rulfo: Pedro Páramo
Juan Preciado se na přání své umírající matky vrací do její rodné vesnice. Namísto kdysi rajské Comaly však nalézá jen vyprahlé místo a postupně odhaluje, že život zde není nic víc než pouhá vzpomínka. Celému kraji vládne bezohledně Pedro Páramo, jenž trpí nešťastnou láskou k Susaně San Juanové. Nejedná se však o běžné líčení tragického života mexického velkostatkáře - vyprávění se skládá z útržků dialogů a monologů těžko identifikovatelných hlasů.
Jan Antonín Novák: Největší katastrofy a neštěstí Čech, Moravy a Slezska
Ačkoliv se dnešní české území nedá zrovna označit za oblast, která by trpěla přírodními katastrofami, často zde v průběhu minulých staletí nebyla o tragédie nejrůznějšího druhu nouze, ať už šlo o důlní neštěstí, povodně, požáry, morové epidemie či letecké a železniční nehody nebo jaderné a jiné incidenty. Odhalte jejich příčiny a poznejte osudy konkrétních obětí, hrdinů i viníků.
Veronika Gonzáles: Blízcí
Přestěhovat se na vesnici za partnerem Igorem se fotografce Báře zdálo jako docela dobrý nápad. Netušila ovšem, jak moc ji to ovlivní. Nerozumí si s místními, chybí jí přátelé a dostává se do konfliktů s Igorovou matkou, která se ji snaží dotlačit k mateřství. Ve snaze o únik se nečekaně sblíží s Igorovou švagrovou Petrou, upachtěnou matkou dvou dětí, kterou by obyčejně pohrdala. Zjistí, že obrázek rodinné idyly zakrývá spoustu bolesti a manipulace.
Miloš Urban: Dr. Alz
Důchodce Gustav Molitor, bývalý nakladatelský redaktor, je vyrozuměn lékařem o své počínající progresivní demenci. Aby si cvičil mozek a oddálil neodvratný konec, rozhodne se napsat vše, na co je schopen si ještě vzpomenout. Sám pak s překvapením zjišťuje, kolik se v trapných a smutných vzpomínkách může skrývat humoru.
Rachel Amphlett: Hra o čas
Detektiv Kay Hunterová se po vynucené pauze vrací zpátky do práce a zjišťuje, že nebyla jedinou obětí svého předchozího vyšetřování. Detektiv inspektor Devon Sharp je i nadále postaven mimo službu. Kay hodlá očistit jeho jméno, jak se ale blíží pravdě, dochází jí, že její vyšetřování by mohlo nadělat víc škody než užitku...
Marek Řeháček – Jan Pikous – Petr Kurtin: Příběhy jizerskohorských rozhleden
Kniha je plná příběhů spojených se slavným jizerskohorským fenoménem – vyhlídkovými věžemi. Vedle četných - a v mnoha případech dosud nepublikovaných informací - o jednotlivých jizerskohorských vyhlídkových věžích, je kniha naplněna vyprávěními a vzpomínkami spojenými s rozhlednami od místních autorů.
Bernard Schlink: Pozdní život
Šestasedmdesátiletý Martin Brehm je šťastný a se svým životem spokojený. Jeho o mnoho let mladší žena je úspěšnou malířkou, on píše články do novin a ve volném čase pečuje o zahradu. A hlavně se stará o šestiletého syna Davida. Když se dozví, že mu zbývá jen několik měsíců života, zažívá řadu dosud nepoznaných pocitů. Po prvotním otřesu se zaměří na to, aby zajistil budoucnost svých blízkých. Pokud má zemřít smířený s osudem, musí čelit několika překvapením...
Naďa Reviláková: Na kameni kámen
Když Adam přijde do bytu Eviny babičky s tvrzením, že kdysi patřil jeho rodině, ani jeden ještě netuší, jak hluboko jsou jejich osudy propletené. Mezi starými zdmi začne ožívat pravda o lásce mezi jejich prarodiči, které rozdělila válka. Nově objevené skutečnosti otřesou nejen Eviným světem, ale i Adamovou vírou v dědečka, který jako jediný z rodiny přežil koncentrační tábor. Kolotoč křivd se znovu roztáčí...
Pavlína Martiňáková: Tohle je háčkování
Návodná fotografická příručka věnovaná háčkování pro úplné začátečníky. Popisuje potřebné pomůcky, základní techniky. Praktické a návodné postupy jsou zobrazené na fotografiích a s jejich pomocí je možné vytvořit jednoduché výrobky - obal na knihy, na telefon, košík, deka, polštář, čepice nebo drobnosti ze zbytků příze.
Pavla Horáková: Okno na západ
David a Marta spolu chodí do třídy na jednom pražském sídlišti a ze všeho nejvíc touží po západním spotřebním zboží. Husákovy děti se drobné kolaboraci se systémem se učí od rodičů i učitelů. Marta s Davidem se potkají znovu po deseti letech, na sklonku 90. let. Budou se však chtít sejít i jako padesátníci, kdy se charaktery načrtnuté v socialistickém dětství definitivně vybarvily?
Matt Haig: Život k nevíře
Důchodkyně Grace po dávné přítelkyni zdědí dům na středomořském ostrově. Koupí si jednosměrnou letenku a v obklopení ostrovních kopců a zlatých pláží hledá odpovědi na otázky kolem života a záhadného úmrtí její přítelkyně. Skutečnost je však mnohem bizarnější, než by si kdy dokázala představit. Aby ji však mohla beze všeho přijmout, musí se Grace napřed nejspíš vypořádat se stíny vlastní minulosti.
David Urban: Oči za oko, chrup za zub
V Praze úřaduje brutální sériový vrah, který si vybírá oběti z řad zločinců. Podaří se tápající policii pachatele dopadnout dřív, než na jeho řádění doplatí někdo další?
Joe Siple: Pět přání pana Murrayho McBridea
Dojemný příběh o neobvyklém přátelství dvou umírajících lidí, stoletého muže a desetiletého chlapce. Stoletý stařík Murray přežil skoro všechny své příbuzné, ale teď už v sobě nevykřeše vůli žít dál. Když pozná Jasona - desetiletého chlapce, jenž trpí nevyléčitelnou srdeční vadou, něco se změní. Jason sepsal seznam věcí, které by ještě chtěl dokázat. Starý pán se rozhodne, že mu tato přání pomůže splnit. A zatímco spolu odškrtávají položku za položkou, vybavuje si Murray své mládí, kdežto Jason bojuje o právo zestárnout.
Margaret McDonald: Kluci z Glasgow
Navzdory nešťastnému dětství v ústavní péči a u pěstounů začal osmnáctiletý Finlay právě studovat ošetřovatelství na Glasgowské univerzitě. Sedmnáctiletý Banjo se mezitím pokouší usadit v nové pěstounské rodině, dokončit střední školu a udržet si práci. Ještě před třemi lety si Finlay a Banjo byli blízcí jako bratři. Jenže se mezi nimi něco stalo a společná minulost je pronásleduje. Pokud si chtějí udržet své blízké, musejí si vzájemně odpustit. A taky najít způsob, jak odpustit sami sobě.
Barbora Šťastná: Prstýnek z drátu
Milostné příběhy z dob temna, jejichž kulisy jsou rozmanité: polepšovna pro náctileté, terezínské ghetto, statek postižený kolektivizací, undergroundový klub, ale i Západní Berlín nebo vietnamská džungle. Všechny ale spojuje nadčasová naděje a touha, která přetrvává, ať už milence rozděluje ostnatý drát, vězeňská zeď nebo železná opona.
Pirkko Saisio: Trýzeň
Historický román, ve kterém se přepychový náhrdelník stává netradičním hlavním hrdinou. Klenot zamíří k židovskému zlatníkovi do Benátek, putuje do Vídně, Krakova, do carského Ruska v době Kateřiny Veliké a dál severní Evropou až na Solovecké ostrovy za sovětské éry. V jeho lesku se odrážejí lidské vášně, krutost, proradnost a faleš, ale na druhé straně i čistá láska, velkorysost nebo dobrosrdečnost.
Kateřina Farná: Jak jsem potkala Brusel
Osobitý a vtipný pohled české žurnalistky na několikaletý neplánovaný pobyt v Belgii. Cestopisná kniha není klasickým průvodcem, ale přibližuje unikátní hlavní město skrze koláž autorčiných zážitků, vtipných glos, reportáží a příběhů.
Nagíb Mahfúz: Děti naší ulice
Filozofický román prvního arabsky píšícího nositele Nobelovy ceny, ve kterém se zamýšlí nad rolí náboženství, víry a naděje v lidském životě a nad nikdy nekončícím bojem dobra a zla. Román lze číst jen jako prosté příběhy rodů obývajících jednu káhirskou čtvrť 19. století, anebo jako alegorii dějin lidstva, třech hlavních monoteistických náboženství, a doby, kdy zpití vědou a technikou zapomínáme pečovat o duchovno. Doby, kdy bezděčně zabíjíme Boha, jen abychom se ho pak zoufale snažili oživit.
Karin Lindberg: Česká naděje. Sága rodiny Lembergů 1
Sudety, 1937. Mladá a ambiciózní Alba Lembergová míří domů do pohraničí, radost z návratu jí však nevydrží dlouho. Její rodiče, významní průmysloví podnikatelé, ji hodlají provdat za bohatého Němce - a o jejím snu pracovat v rodinné tkalcovně nechtějí ani slyšet. Alba se v podniku potají spřátelí s českým dělníkem Miroslavem a jejich vztah se prohlubuje. Zatímco konflikty mezi etnickými Němci a Čechy eskalují, Alba se ocitá na životní křižovatce...
Sarah Adams: Útěk do Říma
Amélie Rose si po letech života "popové princezny" připadá vyhořelá. Uteče do Kentucky, ale porouchá se jí auto a pekař Noah Walker ji nechá bydlet ve svém domě - ale jen do té doby, než jí opraví auto. Časem ovšem začne Noah v Rose vidět dobrosrdečnou, ale osamělou dívku, a proti své vůli se s ní začne pomalu sbližovat. Amélie mu na oplátku pomůže s proměnou ze starého bručouna na člověka s otevřeným srdcem.
Anna Beatrix Bátrová: Žena tří mužů
Historický román z první poloviny 15. století o Jitce z Bubnu, která byla už jako malá holčička provdána za Jana z Gutštejna. Když se po výchově v klášteře vrací na Buben, aby se stala skutečnou paní hradu a Gutštejnovou manželkou, čeká ji odmítání a intriky. Navíc jí kdosi usiluje o život a po útěku z hradu je zajata loupeživým rytířem...
Dona Everhart: Až rozkvete jasmín
Historický román se odehrává v době války Severu proti Jihu a vypráví příběh odhodlané a emancipované ženy, která vždy odvážně stojí na straně pravdy a morálky. Joetta McBrideová s manželem Ennisem žijí skromně na malé farmě. Mají dva syny a zastávají názor, že hrozící konflikt se jich netýká. Jednou v noci patnáctiletý Henry uteče do války. Na Joettino naléhání se za ním Ennis vypraví, aby ho přivedl domů. Joetta se rozhodne otevřít svůj dům vojákům z obou stran a pevně věří, že její rodina přežije.
Josef Klíma: Čtyři schody k bohatství
Miliardář Pavel Wolf zahyne při pokusu o překonání rychlostního rekordu na otevřené dálnici. Kdo vlastně byl? A o co se snažil? A může být vůbec u nás miliardář čestný a poctivý? Tyhle všechny otázky otevírá vzpomínání jeho nejbližší osoby: fyzioterapeutky Martiny, která mu celý život pomáhala snášet útrapy po úrazu z dětství. Jediná chudá ve společenství nejbohatší smetánky, která ji vidí zevnitř a zároveň kritickýma očima.
Frank Krake: Poslední svědek
Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině, a když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Odtud se mu podařilo uprchnout a nějakou dobu skrývat, ale nakonec se ocitl v soukolí koncentračních táborů. Těžká práce, špína, nedostatek jídla, týrání ze strany dozorců, všudypřítomná smrt – Wimovi se podařilo přežít, avšak v dubnu 1945 Němci naženou čtyři tisíce vězňů na zaoceánský parník Cap Arcona a chystají se loď potopit, aby se tak zbavili nepohodlných svědků svých zločinů.
Rebecca Michéle: Tajemství modrého skarabea
Píše se rok 1921. Mladá Cleopatra Vansonová žije u své tety, zatímco její ovdovělý otec tráví čas v Egyptě hledáním faraonovy hrobky. Když Cleo dostane zprávu, že otec zmizel, rozhodne se ho najít. Vezme si jako talisman modrého skarabea, dárek od otce, a vydá se na dobrodružnou cestu, aniž by tušila, do jakého nebezpečí se pouští. Modrý skarabeus totiž skrývá temné tajemství.
Heather Webber: Tajemství Kosí kavárny
Do městečka ve stínu alabamských hor se vrací Anna Kate, aby pohřbila svou milovanou babičku Zee, majitelku Kosí kavárny. Myslela si, že jen zavře kavárnu a vyřídí pozůstalost po babičce. Navzdory svému předsevzetí zjišťuje, že je k tomu svéráznému jižanskému městečku, odkud její matka před mnoha lety utekla, nevysvětlitelně přitahována.
Tarja Moles: Finové. Jací jsou?
Kniha seznamuje s mentalitou Finů neotřelou formou, vážně i humorně, s nadsázkou i pochopením. Přečtěte si o jejich zvyklostech, zásadách, charakteru a temperamentu, abyste je lépe poznali a snadněji navázali kontakt.
Ewa Lipniacka: Poláci. Jací jsou?
Kniha ukazuje mentalitu, národní identitu, povahu, společenskou kulturu Poláků, ale také jejich postoje, hodnoty, zvyky a tradice, konverzaci a gesta i to, jaké uznávají společenské způsoby chování, humor, čím se zabaví, co jedí a pijí.