Dozněly zvuky sirény a davy, které se shromáždily na řadě míst v okolí areálu Industrial Parku Mnichovo Hradiště, upřely své zraky k 84 metrů vysokému komínu. Následovalo několik dalších minut čekání a pak se ozvala rána. Komín, který byl po více než 50 let dominantou areálu, kde se vyráběly renomované nákladní automobily, se pohnul a zamířil k zemi přesně takovým způsobem, jak naplánoval střelmistr. Historie značky LIAZ tak pevně svázaná s Mnichovým Hradištěm a mnoha jeho obyvateli, dospěla ke svému symbolickému konci.

„Komín stavěla Teplotechna Olomouc od roku 1969, kdy byly vybudovány základy. Samotný komín byl dokončen o rok později. 
V provozu byl od roku 1970 až do roku 2003, kdy se kotelna ještě používala k vytápění stávajících objektů,“ vzpomíná Vratislav Šverma, někdejší zaměstnanec LIAZu, který byl stavbě komínu přítomen a který si nenechal podobně jako řada dalších pamětníků ujít ani jeho konec.

Právě v roce 2003 byl v mnichovohradišťském závodě vyroben poslední nákladní automobil a LIAZ ukončil svou činnost. Přestože opakovaně byla na stole otázka jeho opětovného vzkříšení, nikdy k němu již nedošlo. Areál v Haškově koupila v roce 2016 společnost Finapra a začala jej měnit.

„Brownfield se snažíme rozvíjet, abychom z něj vytvořili moderní industriální park se zaměřením na logistiku a lehkou výrobu,“ konstatuje David Borkovec, projektový manažer společnosti Finapra. Ta v roce 2019 v areálu postavila první novou halu a další následovaly. A právě jednomu novému objektu musel udělat místo komín, který na svém vrcholu po desetiletí nesl takzvané translační stanice distribuující televizní či jiné signály.

Odstřel komínu připravila ostravská společnost SWIETELSKY stavební s.r.o., konkrétně byl za akci zodpovědný vedoucí trhacích prací Jan Výmola. Jeho tým připravoval demolici komínu v týdnu od pondělí 17. října. Pro vytvoření destrukčního řezu bylo použito osm kilogramů plastické trhaviny a 128 elektrických rozbušek umístěných ve vývrtech. Zvažovalo se i to, že destrukční řez bude veden ve výšce cca osmi metrů, což by komín před pádem k zemi zkrátilo. Práce ve výšce by však byla komplikovanější, a to zejména s ohledem na nutnost zakrýt nálože, aby odletující trosky nepoškodily okolní budovy. Samotná akce zdárně proběhla v sobotu 22. října.

Před demolicí byl komín důkladně zdokumentován. Karel Hubač z městského muzea dokonce v doprovodu horolezců Jana Hluchého a Václava Vopata na jeho vrchol vystoupil a pořídil tu řadu unikátních fotografií. Detailně byl zaznamenán rovněž odstřel, a to celou řadou médií. Na webu města a na jeho youtubovém kanále si můžete v tuto chvíli již přehrát reportáž věnovanou komínu a jeho posledním okamžikům.

Odstřel komína byl proveden profesionálně a s velkým důrazem na bezpečnost, k níž přispěla vedle bezpečnostní agentury najaté společností Finapra také účast HZS Středočeského kraje, Policie ČR či městské policie.

Foto: Václav Vopat

Video: Michal Kvapil