Revitalizace Masarykova náměstí je v letošním roce zakonzervovaná kvůli probíhající generální rekonstrukci budovy Klubu (čp. 299 ) a objízdné trase vedoucí přes náměstí, kterou si vyžádala stavba silničního mostu na obchvatu města. Během léta tak měl být v prostoru náměstí mezi Klubem a poštou dokončen pouze vodní prvek, ten však osvěžení nabídne až v září. Důvodů zpoždění je vícero.

Vodní prvek znázorňující koryto řeky Jizery měl být původně tvořen bloky monolitického betonu. Toto řešení navrhovala projekční kancelář. Dodavatel stavby, společnost H-Intes, která rovněž provádí revitalizaci náměstí, však upozorňoval na možná rizika. Zejména na nemožnost garantovat dostatečně kvalitní a odolnou povrchovou kvalitu a barevnost monolitického betonu. Bylo proto rozhodnuto o náhradě monolitů železobetonovými prefabrikáty, která si ale vyžádala kompletní přepracování projektu, a to zejména řešení z pohledu statiky a návrhu výztuže, dále přepracovávání realizační dokumentace i projektu technologie a teprve poté, po všestranné dohodě, mohla být objednávka dílců potvrzena. Protože náročné požadavky na výrobu nebylo možné v Čechách zajistit, byla výroba zadána německé firmě Godelmann, která prefabrikáty vyrábí ve svém bavorském závodě. To si ovšem vyžádalo další tři měsíce na splnění dodávky z kapacitních důvodů závodu. Stavební část vodního prvku bude dokončena v první polovině září, tedy před Sousedskou slavností. Vedle usazení dílců proběhne ještě finální úprava okolí. Ve druhé polovině měsíce bude subdodavatelská firma KTS-AME instalovat technologickou část vodního prvku, jehož chod bude následně spuštěn.

"Z uvedených okolností je patrné, že kvalitně vyprojektovat takovýto prvek, aby splňoval požadavky na kvalitu realizace, odolnost a aby vůbec byl realizovatelný, je podstatně složitější, než by se mohlo zdát," konstatuje místostarosta Jan Mareš.

Prakticky souběžně s vodním prvkem provede firma H-Intes také montáž dalšího přístřešku pro cestující u autobusové zastávku před radnicí (směr na MB) a osadí nové zahrazovací sloupky před poštou.