Ta radost byla neuvěřitelná. První světová válka se přiblížila ke svému konci a mravenčí práce Tomáše Garrigua Masaryka, Edvarda Beneše, Milana Rastislava Štefánika a dalších otců naší národní samostatnosti dospěla do svého cíle. Z nároží zmizely insignie habsburského mocnářství a nahradila je československá vlajka, symbol svobody a suverenity. Euforie nebrala konce. Vznikl samostatný stát Čechů a Slováků, Československá republika.

„Účastníci 28. října 1918 na atmosféru tohoto dne nikdy nezapomněli a každoroční připomínka slavného dne se dlouho neobešla bez trikolór na klopách kabátů a vlajících státních vlajek. Jenže čas běží a lidé zapomínají. Vzpomínkových akcí konaných u příležitosti 28. října v Mnichově Hradišti se dnes účastní jen pár desítek věrných a jeden z našich nejvýznamnějších národních svátků pozbyl spontánní radosti, s níž ho naši předci oslavovali. Pojďme to společně změnit,“ vyzývá starosta Mnichova Hradiště Ondřej Lochman, který hodlá do Mnichova Hradiště rozšířit tradici tzv. Vlajky pro Masarykova

Ta se zrodila v nedalekém Turnově a jejím iniciátorem byl starosta Tomáš Hocke. Ten sympatickou kampaň, která má za cíl, aby se město ve sváteční den přiblížilo fotografiím z předválečných let a připomenulo si samostatnost, která ještě nedávno rozhodně nebyla samozřejmostí, organizuje letos již po čtvrté. Účast se každoročně zvyšuje.

Také na mnichovohradišťském městském úřadě tak bude možné si od úterý 18. října vyzvednout státní vlajku, a to zdarma. Vlajky jsou k vyzvednutí u asistentky starosty v otevírací dobu úřadu. V tomto pilotním ročníku bude vydáno 50 vlajek. Ten, kdo bude mít zájem, může náklady na pořízení vlajky městu uhradit. Město hodlá rovněž rozšířit mezi obyvatele motivační letáčky informující o správném způsobu vyvěšení vlajky. Těm, kteří na domech nemají držáky na vlajky, doporučuje městský úřad, aby si je včas opatřili.

A teď je to na Vás, Hradišťáci, přiblíží se 28. října Mnichovo Hradiště tomu Hradišti z fotografií pořízených v euforii prvních dní mladé republiky?

28 rijen 1918

Unikátní a dosud nepublikovaná fotografie zachycuje radost ze vzniku Československa na náměstí v Mnichově Hradišti.