Letošní vánoční jarmark je naplánován už na sobotu 12. prosince 2015. Teprve podruhé se uskuteční v srdci města, na Masarykově náměstí.

Předpokládáme, že jako dospělí nepotřebujete návod na to, jak si užít jeho program – letáček s ním je ostatně právě v těchto dnech distribuován do Vašich poštovních schránek. A pro jistotu je také přílohou této zprávy. Jistě si z něj vyberete to, co Vás nejvíc zajímá.

Následující řádky by ale měly být vodítkem především pro ty, kdo chtějí posílit zážitek z jarmarku dětem a vybrat z bohatého programu jarmarečního dne to, co má šanci oslovit nejvíc právě je.

Chtělo by to asi uvařit doma brzký oběd – řádné naplnění žaludku před oním mnohonásobným výdajem energie rozhodně doporučujeme nepodcenit – a být ideálně již kolem poledního na startu vánoční stezky Od Martina ke Třem králům, kterou jako každý rok připravuje místní Klub dětí a mládeže. Na trase stráví Vaše ratolest zhruba půlhodinku, počítejte ale s jistým zdržením při registraci. Start je průběžný, z místa, kde do náměstí vyúsťuje Mírová ulice.

V pohybu budete i po absolvování stezky: Vaše dítě totiž ocení, přemístíte-li se na 13. hodinu do farské zahrady, kde se právě v ten čas začnou po loňském úspěchu podruhé vypouštět balónky přání. Až Vám poslední zmizí z obzoru, važte chvilku a přijďte se hezky v rodinném kruhu poklonit Ježíškovi v betlémě, vystaveném na tradičním místě v kostele sv. Jakuba. Pokud Vám začne být po delším pobytu venku zima, zahřejte se výstupem na kostelní věž a prohlédněte si hezky zblízka kostelní zvony.

Nejpozději ve 14 hodin ale musíte být bezpodmínečně na náměstí. V tu dobu totiž známý ornitolog a kovář Pavel Kverek z nedalekého Kněžmostu křtí na pódiu svoji zbrusu novou knížku pro děti Slavík z dubového lesa. Dětem se bude rozlévat dětský sekt. Roli kmotra na sebe bere ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek. A Vy máte příležitost doplnit nějak rafinovaně, za zády dětí, hromádku chystaných vánočních dárků pro děti o pěkné čtení.

Ve 14.20 hodin se asi na pětadvacet minut, v jarmareční den v tu chvíli potřetí a naposledy, rozezní tóny mobilní zvonohry, která bude na jediný den stát v samotném středu náměstí. Stihnete ji akorát tak doposlouchat a koupit si při tom na stáncích nějaký ten perník, horký nápoj, nebo vánoční ozdobu, abyste zvládli včas zasednout do hlediště Městského divadla, kde počínaje 15. hodinou začíná originální pohádka Gulliverovy cesty, jejíž téma má šanci zaujmout i dospělé. Vstupenky stačí zakoupit na místě, byť rezervace předem Vám určitě zajistí lepší komfort.

Foyerem divadla sestoupáte po schodech zpátky na náměstí právě včas, abyste od 16 hodin byli při tom, když program celého vánočního jarmarku vyvrcholí závěrečnou ohňovou show, jež je vedle zvonohry druhou velkou novinkou letošního ročníku.

Pokud budete mít pocit, že den pro Vás ještě neskončil, vraťte se na 17. hodinu do kostela sv. Jakuba na vánoční koncert sboru Zvonky.

Pokud vyplníte anketní lístek Kultura pro mě, který byl vložen do prosincového čísla Kamelotu a který je k dispozici také v elektronické podobě zde na webu města, můžete už z jarmarku odejít s pěkným vánočním dárkem, třeba v podobě voucheru na noc v posteli s nebesy na zámku Loučeň zdarma.

Plakát s programem

Vánoční jarmark / Sobota 12. prosince 10.00 – 17.00 hod., Masarykovo náměstí, doprovodný program v kostele sv. Jakuba, farské zahradě a Městském divadle

Výběr z programu:

• 10.00 Zahajovací fanfáry