Pohledem policie, hasičů i zdravotníků byl průběh oslav konce starého a příchodu nového roku standardní. V čem však rozhodně standardní nebyl, byl objem škod, které způsobili vandalové.

Pachatelé, kterým patrně dodal sílu alkohol, rozbíjeli především odpadkové koše. Těch bylo zcela zničeno nebo poškozeno celkem devatenáct! Devět bylo zlikvidováno úplně (u DPS, hřbitova, gymnázia, u ZŠ Studentská a ve Studentské ulici, v Máchově ulici, za Hroznem a v Turnovské ulici u firmy MyJa) a jejich výměna už začátkem roku proběhla, další jsou poškozené – například je v nich vypálená díra nebo jsou prasklé. Ty se nacházejí například v ulici ČSA, v Družstevní, Máchově, Poříčské, Jaselské, Víta Nejedlého, na Masarykově náměstí nebo V Lípách a k jejich výměně dochází v těchto dnech.

Vedle košů si však vandalové zkoušeli svou sílu také na elektrických rozvodných skříních, takzvaných antoníčcích. O část dvířek přišel jeden u skateparku, další přímo v areálu skateparku byl povalen a výrazně poškozen. Jako obvykle neušly pozornosti ani dopravní značky. Jedna byla ulomena před vstupem do zámku, druhá nalomená je naproti přes silnici a další kdosi vyvrátil v ulici U Trati.

„Nad množstvím škod opravdu zůstává rozum stát. Na stále častější projevy vandalismu jsem upozorňoval městskou policii již v létě, ale navzdory veškeré prevenci se škody stále zvyšují. Odstranění škod způsobených na silvestra bude stát město přes 40 tisíc korun (práci městských zaměstnanců nepočítám), které jsme mohli využít jinde a smysluplněji. Zajímalo by mě, zda těm, kteří mají potřebu demonstrovat svou sílu na koších a značkách dochází, že kvůli nim budeme těch 60 tisíc někde ubrat,“ komentuje věc starosta Ondřej Lochman.

rozbity antonicek

Rozbitá dvířka rozvodné skříně v areálu skateparku.