Firma Těžex Luboše Dvořáčka, která ve městě pečuje o veřejnou zeleň, provedla v minulých dnech kontrolní měření teploty na travnatých plochách. Měření probíhala na sídlištích a přinesla jednoznačné závěry - rozdíl teploty na posečené ploše a na ploše s trávníkem ponechaným ve výšce asi 25 centimetrů činil více než 20 stupňů Celsia. Na posečených plochách teplota stoupala k padesátce. Město tak i v letošním roce přikročí k částečnému omezení sečení trávy a ke zřizování tzv. klimatizačních louček.

Kolem chodníků a komunikací bude tráva posečena nízko, aby nebránila pohybu. Tam, kde to podmínky dovolují, například na rozlehlejších zelených plochách, však budou ponechány pásy neposečené trávy, což přispěje k příznivějšímu mikroklimatu. Město se díky tomu nebude tolik ohřívat a dřevinám pomůže vyšší okolní porost chránit kořenový systém.

"Přestože můžeme mít dojem, že po dubnu bohatém na srážky se v zemi vláha ještě drží, není tomu tak. Podle předpovědi počasí máme před sebou navíc dva týdny bez jediné kapky vody. Toto opatření tak pomůže přírodě i tomu, aby se nám ve městě lépe dýchalo," uvádí Luboš Dvořáček.