Demografická studie, kterou si nechalo město zpracovat v souvislosti s prací na koncepci rozvoje školských kapacit v Mnichově Hradišti, konstatovala, že za posledních deset let vzrostl počet žáků na mnichovohradišťských základních školách o 29 procent. Další růst, i když pomalejší, se očekává také v příštích letech. Školy se tak dostávají na hranici svých kapacit. Město proto letos finalizuje koncepci rozvoje školských kapacit ve městě, která se stane východiskem pro plánování dílčích projektů na jednotlivých školách.

Dosud nejdál je nástavba nad spojovacím krčkem v areálu Základní školy v Sokolovské ulici. Na základě studie, kterou zpracoval Ing. arch. Vladimír Balda, rozhodli radní města o vzniku tří nových učeben a jednoho kabinetu nad vstupním traktem do nové školní budovy. Ve středu 30. března podepsalo město smlouvu s projekčním ateliérem Anitas z Mnichova Hradiště, který byl jako projektant vybrán v rámci výběrového řízení. Vedle tříd a zázemí pro učitele bude součástí projektu rovněž výtah, rekonstrukce dvou odborných učeben (kuchyňka a dílny) a úprava vstupu do školy, kterou si projekt vyžádá. Město se pokusí získat na realizaci tohoto projektu dotaci z IROP. Projekční práce poběží do letošního září, po skončení povolovacího řízení se očekává zahájení stavby v roce 2023 dle dotačních příležitostí.

„Třídy, které vzniknou nad krčkem, budou prostorově komfortní. Děti tu budou mít dostatek světla, volný prostor pro alternativní výuku po straně každé třídy a nástavba navíc přinese užitečné propojení „staré“ a „nové“ budovy na úrovni prvního nadzemního podlaží,“ uvádí místostarosta města Jan Mareš. Celá jihozápadní strana přístavby bude prosklená, studie proto počítá se slunolamem, který zabrání přílišnému oslunění prostor v letních odpoledních hodinách, a také s roletkami. Relaxační prostor ve třídách bude rozjasněn stropním světlíkem. Strop nástavby ponesou lepené dřevěné trámy, které přispějí k příjemnému charakteru vzdělávacích prostor. Zmiňovaná spojovací chodba, která propojí obě školní budovy, povede na severovýchodní straně nástavby.

Kapacita tří nových učeben bude až 90 míst. Předpokládané náklady na realizaci tohoto projektu činí 21 milionů korun.

„Vedle nástavby krčku na ZŠ Sokolovská se nyní aktivně zabýváme rovněž podobou nové sportovní haly, která by měla vzniknout v kampusu naší druhé základní školy ve Studentské ulici. V tomto případě lze uvažovat o realizaci nejdříve v roce 2025. Koncepce rozvoje školství však počítá i s takovými projekty, jako je nové školní křídlo s minimálně devíti učebnami v areálu ZŠ Studentská, novým pavilonem ZŠ Sokolovská nebo s výstavbou nové budovy městské knihovny. Pokud bychom realizovali všechny zvažované projekty, náklady by činily přes 700 milionů korun. V časovém horizontu deseti let to není nereálné, ale současná situace na trhu se stavebními materiály samozřejmě vše komplikuje,“ dodává starosta Ondřej Lochman.

Jak zmiňuje starosta, koncepce rozvoje školských kapacit se netýká pouze kapacit základních škol, ale i dalších zařízení. Jedno z nich, Mateřská škola v Mírové ulici, letos prochází rekonstrukcí, jejíž součástí je rovněž vybudování jedné nové třídy pro 24 dětí. Tím by mělo mít Mnichovo Hradiště i pro příští léta ve školkách dostatek míst, zkapacitňování škol však ještě bude během na dlouhou trať.