V úterý 6. dubna bude v Mnichově Hradišti spuštěn pilotní ročník sdílených kol nextbike. Na dvanácti stanicích po celém městě se objeví 35 nových sdílených kol. Občané i návštěvníci města tak budou moci pohyb pěšky, vlastním dopravním prostředkem nebo hromadnou dopravou doplnit o nový rychlý, výhodný a k přírodě i veřejnému prostoru šetrný způsob dopravy.

Stanice pro sdílená kola budou umístěna na frekventovaných místech, u zastávek veřejné dopravy, na větších sídlištích nebo u škol a sportovních zařízeních, a budou viditelně označena. Město se zapojí do systému, který již funguje v Mladé Boleslavi či Kosmonosích. Bude tak možné přejíždět mezi těmito 3 městy a všude bude platit stejná cenová politika - prvních 15 minut zdarma, za každých dalších 30 minut 16 Kč.

Registrace do systému sdílených kol je možná pomocí aplikace nextbike v chytrém mobilním telefonu nebo na stránkách www.nextbikeczech.com. K ověření a nabytí počátečního kreditu 50 Kč je nutné použít platební kartu. Většina jízd po městě (do 15 minut) však bude zdarma. Pro použití kola uživatel naskenuje QR kód pomocí aplikace nebo zavolá na zákaznickou linku a může vyjet. Ukončení výpůjčky na oficiální stanici proběhne jednoduše zamknutím zámku na zadním kole.

Pilotní 8-měsíční ročník stojí 300 000 Kč, ze 70 % jej však podpořil Nadační fond ŠKODA AUTO. Využívání kol i stanic budou zástupci města s provozovatelem průběžně vyhodnocovat a rozmístění případně upravovat. Po skončení pilotního ročníku proběhne závěrečné vyhodnocení a padne rozhodnutí, zda v projektu pokračovat i v dalších letech. V případě úspěchu osloví vedení města k zapojení další společnosti, které ve městě podnikají nebo jsou velkými zaměstnavateli.

Více informací o projektu včetně mapy stanic naleznete na stránce www.mnhradiste.cz/sdilena-kola na webu https://www.nextbikeczech.com/mnichovo-hradiste/ nebo v mobilní aplikaci nextbike.