V neděli 21.6.2009 se uskutečnilo v Praze na Staroměstském náměstí Pietní shromáždění k uctění památky 27 popravených představitelů českého odboje, mezi kterými byl 21.června 1621 i Václav Budovec z Budova, a proto také bylo město Mnichovo Hradiště jedním z pořadatelů této vzpomínkové akce.

První část shromáždění proběhla v chrámu sv. Mikuláše, kde mimo jiné slovem z historie, věnovaným 400.výročí vydání Rudolfova majestátu, přednesl svůj projev profesor Mgr. Eduard Havránek a zazněl zpěv z úst sólistky Státní opery Praha, rodačky Mnichova Hradiště, paní Jany Horákové Levicové.

Druhá část pak probíhala přímo u pamětní desky na místě popravy, u zdi Staroměstské radnice, kde byl za město položený věnec. Po krátkých proslovech zástupců Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a Evropského parlamentu zazněla slovenská a česká hymna a vzpomínkové shromáždění, přibližně po hodině a půl, bylo ukončeno.

Na žádost České Veleobce baráčnické se aktu zúčastnili i krojovaní Baráčníci z Mnichova Hradiště, kteří spolu s dalšími drželi čestnou stráž jak v chrámu sv. Mikuláše, tak u pamětní desky na Staroměstském náměstí.

Město Mnichovo Hradiště tak bylo opět v Praze velmi dobře prezentováno.