Systém odpadového hospodářství za posledních pár let zaznamenal mnoho změn a tak je nyní potřeba počkat a s odstupem času si jej vyhodnotit, či přistupovat jen k parametrickým změnám.

Tou první, která je pro občany z hlediska jejich peněženky asi nejdůležitější změna výše místního poplatku za obecní systém odpadového hospodářství – zkráceně poplatku za odpady. Ta bude pro rok 2023 činit 840 Kč za poplatníka, což je 70 Kč za měsíc. O poplatkové povinnosti jsou ale osvobozeny občané města, kteří v tomto kalendářním roce dosáhnou věku 80 let a výše.

Další změnou bude zavedení svozu gastroodpadů ze sídlišť a od větších bytových domů, kde momentálně připravujeme pilotní projekt na dvou největších mnichovohradišťských sídlištích. Spolu s tím dojde k navýšení počtu nádob na jedlé oleje. To plánujeme v druhém kvartálu roku.

A do třetice, by se tento rok mělo začít s možností zapojení živnostníků do systému shromažďování a svozů tříděného odpadu (plast, papír, sklo atd.).

V neposlední řadě budeme pokračovat ve vylepšování vzhledu kontejnerových stání. Do nového standardu se převléknou kontejnerová stání u bytových domů v ulici ČSLA či v Podolí.

Další ostatní záležitosti zůstanou „při starém“.

Termíny svozu odpadů budou založeny na stejném principu a o stejné četnosti jako v roce předešlém.

Sběrný dvůr bude otevřen také ve stejné dny a i nadále bude pro zeleň a objemný odpad platit omezení na odevzdání množství jedné tuny takového odpadu zdarma. Podobně u stavební suti zůstává limit jedné tuny, kdy je likvidace takového odpadu v nižší cenové hladině. Nově však můžete do sběrného dvora přinést a odevzdat pneumatiky zdarma v rámci tzv. zpětného odběru.