Možná jste na facebookovém profilu města tento týden zaznamenali případ, kdy musel být celý kontejner vytříděného bioodpadu vyvezen jako běžný komunální odpad. Způsobila to nedbalost neznámého viníka, který mezi biologicky rozložitelný materiál vyhodil plastové pytle s neznámým obsahem. Na základě tohoto případu se rozběhla diskuse týkající se rozdílů mezi bioodpadem a gastroodpadem a způsobů jejich odkládání do odpadních nádob.

Pravidla pro třídění bioodpadu jsou striktní. Do hnědých nádob s nápisem BIO patří výhradně rostlinný materiál jako tráva, listí, drobné větve a ořezy stromů a keřů, piliny, kůra, spadané ovoce, zbytky zeleniny a rostlinný odpad z kuchyně. Nepatří sem zbytky jídla živočišného původu, pytle (pro svozovou firmu mohou být problematické i biologicky rozložitelné obaly, protože je pracovníci nemusí správně identifikovat) nebo dokonce bedničky od ovoce. Obsah nádob míří nejčastěji do kompostáren, kde musí splňovat přísné rozbory, než se zpracovaný bioodpad vrátí do oběhu jako hnojivo.

Naproti tomu hnědé nádoby pro GASTROodpad, který v rámci pilotního projektu město vyváží od letošního května, má mnohem benevolentnější pravidla. Zjednodušeně řečeno je BIOodpad podmnožinou GASTRA. V první řadě je možné do nádob opatřených speciálním těsnicím systémem odkládat kuchyňský odpad v obalech - v papírových pytlících, měkkých plastových obalech, ale i sklenicích či konzervách… Do nádob patří zbytky jídel včetně masa, kostí, kůží, odpadu z ryb, mléčných výrobků, potraviny napadené moly a dokonce i přepálená strouhanka a sedlina z fritéz. Obsah nádob je každou středu svážen do mladoboleslavské bioplynové stanice, kde je využit při výrobě bioplynu a hnojiva. S obaly si společnost provozující bioplynku v rámci procesu poradí a separuje je.

Od začátku svozu v Mnichově Hradišti, tedy od 24. května 2023, zlikvidoval Compag celkem 6,13 tun gastro odpadu. Popelnice bývají naplněny minimálně z poloviny. Jedná se o deset popelnic o objemu 120 litrů. Mapa, kde jsou ve městě umístěny nádoby na gastroodpad, je k dispozici ZDE.

Řadu užitečných informací týkajících se dopadu naleznete na webu města. Výborný přehled o třídění odpadu, následném zpracování a využití vytříděných komodit poskytne informační brožura. V případě dotazů týkajících se systému odpadového hospodářství se můžete obrátit na z Odboru komunálního hospodářství městského úřadu.