Ve dnech 7. a 8. října se uskutečnil již 5. ročník úspěšné akce Čistá řeka Jizera, kterou pořádá MAS Polabí a Dolní Pojizeří ve spolupráci s MAS „Přiďte Pobejt!“ a naší MAS Český ráj a Střední Pojizeří. Úklid probíhal po celém toku řeky Jizery, ve vodě i v přilehlém okolí. Co se týče našeho území, uklízelo se tentokrát v okolí Ploukonic, Turnova a Mnichova Hradiště.

Počasí nám krásně vyšlo a děti z mateřských škol a žáci ze škol základních, kteří tvořili převážnou část dobrovolníků, se s radostí pustili do úklidu. Zapojili se i dobrovolníci z řad občanů a různých spolků. Velký obdiv patří skautskému oddílu z Turnova, který se vydal uklízet odpadky přímo po řece na lodičkách. Z důvodu nemocnosti či jiných aktivit se některé školy, bohužel, nemohly do úklidu zapojit jako v předchozích letech, ale i tak se zúčastnilo celkem 162 dobrovolníků, kteří nasbírali 27 pytlů odpadků. Odpad tvořily převážně plechovky, plasty, lahve, pneumatiky, obaly od potravin a jiné. Našly se i kuriózní kousky jako například spacák, stan a deka. Všichni účastníci se mohli zapojit do soutěže o věcné ceny.

Bylo velice smutné vidět, co všechno je člověk schopen zanechat v přírodě, proto však patří všem účastníkům úklidové akce velké poděkování. Dále bychom chtěli poděkovat městům Turnov a Mnichovo Hradiště a obci Všeň za odvoz a likvidaci odpadu.

Více informací o celé akci naleznete na www.cistarekajizera.cz. Těšíme se na spolupráci v příštím roce.

Marcela Machová, OPS pro Český ráj,

MAS Český ráj a Střední Pojizeří