I přesto, že občané vyprodukovali v roce 2022 o 731,7 tun odpadu méně, muselo město sáhnout o bezmála dva miliony hlouběji do rozpočtu. Roční náklady na odpadové hospodářství dosáhly 16 milionů Kč. V přepočtu na občana to vychází na 1.840 Kč a znamená to, že každý Hradišťák včetně nemluvňat vyprodukoval 413 kg odpadu, z čehož 151 kg odložil do běžné popelnice na směsný komunál. Právě hodnota 150 kg na občana a rok je hranicí, kdy se dá říct, že město velice dobře třídí.

Dalším zajímavým údajem z níže uvedené meziroční porovnávací tabulky je pokles produkce objemného odpadu a stavební suti v součtu o 494 tun. To je způsobené zřejmě zavedením limitů na bezplatné nebo zvýhodněné odložení těchto druhů odpadů v sběrném dvoře. Díky tomu snad konečně někteří „podnikavci“ konečně pochopili, že zbavování se odpadů z výdělečné činnosti „na účet všech občanů města“ není přípustné.

V porovnání s celostátními průměry si ve vytříděnosti papíru, plastu či skla vedeme také docela dobře. Papír třídíme o 2 kg/občana a rok lépe podobně jako sklo. U plastu je rozdíl v náš prospěch dokonce 6 kg/obč. a rok. Oproti celorepublikovému průměru nejvíc zaostáváme ve vytřídění kovů. Průměrný Čech ročně vytřídí 17 kg kovů, kdežto Hradišťák pouze 3,4 kg. Tento rozdíl je způsoben současnou administrativní nemožností započítávat hmotnost odevzdaných kovů občany města ve sběrnách surovin.

Tyto všechny aspekty přispěly k dalšímu zlepšení v poměru třídění. V současnosti se blížíme 40% vytřídění komunálních odpadů. To je pěkné, ale do roku 2025 bychom se měli podle legislativních cílů daných novým odpadovým zákonem posunout až na 60 %.

Víme o několika krocích, kterými se k této hranici přiblížit. Například výše zmíněné započtení hmotnosti kovů ze sběren druhotných surovin nebo započtení biologicky rozložitelného odpadu z údržby zeleně tento poměr zlepší. Další cestou pak může být soustřeďování a svoz gastroodpadu ze sídlišť a od bytových domů nebo další motivace občanů ke snížení produkce směsných odpadů změnou systému platby poplatku na místní poplatek za odložení odpadu z nemovitosti založeném na přistavené kapacitě soustřeďovacích prostředků. To však bude v případě města naší velikostí náročné jak administrativně, tak v důsledku i finančně.