Od 11. dubna funguje aplikace Ministerstva práce a sociálních věcí, prostřednictvím které je možné žádat o příspěvek na ubytování ukrajinských uprchlíků ve výši 3000 Kč na ubytovanou osobu, a to i bez nutnosti navštívit Úřad práce.  Aplikaci naleznete ZDE a založení samotné žádosti je velmi snadné a intuitivní. K vyřízení žádosti na dálku potřebujete pouze elektronickou identitu občana. Přihlásit se je ale možné také prostřednictvím bankovní identity, kterou se přihlašujete k internetovému bankovnictví.

Pokud elektronickou identitu dosud nevyužíváte, budete potřebovat takzvaný identifikační prostředek - občanský průkaz s elektronickým čipem vydaný po 1. červenci 2018, NIA ID (po registraci bude nutné jeho aktivace přihlášením do datové schránky, ověřením pomocí eObčanky nebo osobní návštěvou CzechPointu), případně aplikaci Mobilní klíč k eGovernmentu. Následně se již můžete do aplikace MPSV přihlásit.

Žádost se podává vždy za již ukončený měsíc, podmínkou pro udělení příspěvku je ubytování osoby minimálně 16 po sobě jdoucích dní v rámci jednoho měsíce. Maximálně lze příspěvek čerpat na čtyři osoby, tedy ve výši 12.000 Kč za měsíc. V žádosti je třeba vyplnit pouze základní data týkající se bytu a ubytovaných osob. Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy naleznete ZDE.