Stavební ruch a dopravní komplikace potrvají čtyři měsíce, odměnou za trpělivost však bude obyvatelům Mnichova Hradiště reprezentativní příjezd do města, plynulejší doprava a také úspora pro městskou pokladnu v řádu milionů korun. Čím to?

Společnost Lidl Česká republika zahájila na konci srpna modernizaci své provozovny v ulici Víta Nejedlého. Ta bude zdemolována a na jejím místě vyroste vzdušnější, moderně pojatý a ekologicky šetrnější obchod, kterému dominuje čelní zcela prosklená stěna. Stavebním pracem předcházel rok intenzivního jednání mezi společností, městem, Středočeským krajem, Policií ČR, Krajskou správou a údržbou silnic, projektanty i architektem města.

Zástupci města i kraje se shodli, že výstavbě dají zelenou pouze v případě, že Lidl zafinancuje stavbu kruhového objezdu, s nímž se na frekventované křižovatce, kde se střetávají komunikace vedoucí z centra města, Veselé a Mimoně, počítalo už v územním plánu. S podmínkou v hodnotě deseti milionů korun obchodní řetězec souhlasil.

„Jedná se o velký zásah do veřejného prostoru. Proto jsme si stáli za svým a pokusili se vytěžit z jednání maximum. To se podařilo a město tak ušetří nezanedbatelné finance na další projekty, které musí financovat z vlastních zdrojů,“ komentuje výsledek jednání starosta Ondřej Lochman.

A co tedy bude výsledkem prací, které budou zahájeny v pondělí 29. srpna? Kruhový objezd ulehčí dopravě, včetně té mířící k Lidlu (k prodejně povede přímo z kruhového objezdu vlastní výjezd), a učiní ji bezpečnější. Nová prodejna bude vyšší – nový koncept počítá s patrovou budovou – okolí prodejny by však mělo zůstat co možná nejzelenější, do velké vydlážděné plochy bude vysazeno několik stromů. Směrem k rodinným domům v okolí bude objekt prodejny odhlučněn stěnou u vjezdu pro zásobování.

Jelikož komunikace před Lidlem a Penny marketem patří Středočeskému kraji, nemohlo město přímo rozhodovat o podobě kruhového objezdu. Ten je nakonec větší, než si město přálo (v průměru bude měřit 39 metrů), ale jeho větší rozměry požadovala policie i SÚS kvůli bezpečnosti a snazší údržbě. Velkou výhrou je rovněž vznik přechodu přes frekventovanou silnici mezi Penny marketem a čerpací stanicí a středového ostrůvku v místě, kde chodci navzdory neexistující zebře přecházejí.

Podoba kruhového objezdu by už příští rok na jaře měla být ozdobou města. V centru objezdu bude instalován osvětlený znak města (pouze ten město financuje z vlastního) obklopený kvetoucími trvalkami a další zelení. Součástí projektu je i systém zavlažování). Stavba má být dokončena do konce letošního roku stejně jako nová prodejna Lidl.

Informace o aktuálních dopravních omezeních budou k nalezení na webu.