Mnichovohradišťské nádraží je konečně důstojnou vstupní bránou do našeho města. Správa železnic ještě dokončuje některé práce, rekonstrukce je nicméně ve finále. Pracovníkům ze Správy železnic patří poděkování za to, že se povedlo opravu budovy nádraží dotáhnout.

„Nádraží bylo, jak víte sami, v katastrofálním stavu, do budovy zatékalo, akutní zásah potřeboval celý objekt včetně bytů v druhém nadzemním podlaží, čekárny, toalety byly nakonec strženy. Nádraží ale není pod žádnou památkovou ochranou a funkčnost a oprava u Správy železnic převládala nad detaily architektury třicátých let minulého století. Společně s městským architektem Janem Světlíkem jsme projektanty i vedení Správy železnic v Hradci Králové přemlouvali, aby kladli více důrazu na zachování některých významných prvků budovy. Alespoň zvenčí se tak podařilo základní charakter architektury z 30. let udržet. Obklady věže, zachování obkladů kolem oken nebo třeba ciferník jsem se Správou ladili do posledního detailu tak, aby byl v duchu hodin původních,“ říká k celé investiční akci starosta Ondřej Lochman.

Mnichovohradišťský dopravní uzel se tak dočkal kompletně nového kabátu a cestující hladkého přestupu na autobus nebo vlak. Dalším krokem je dokončení pěšiny mezi terminálem a Kaštankou. Budeme usilovat i o rekonstrukci nástupišť, úpravu prostoru kolem panelové plochy vedle nádraží a společně se pokusíme o úpravu stání z podélných na kolmá, aby vzniklo více parkovacích míst.

Tím bude tato část města dokončena, dalším krokem je rekonstrukce ulic Smetanovy, Žižkovy, Dr. Hořice, Ivana Olbrachta a také přilehlého parku u kina. To už jsme se ale dostali do roku 2023 a další blízké budoucnosti…

PS: Hodiny, stolek před pokladnou, cedule, lavičky, ciferník z hodin věže byly věnovány do sbírek Muzea města Mnichovo Hradiště.