Také Mnichovo Hradiště si v neděli 8. května připomnělo Den vítězství a konec 2. světové války. Tradičního setkání u pomníku Obětem 1. a 2. světové války a komunismu v parku u nádraží se zúčastnil 1. skautský oddíl Mnichovo Hradiště, členové Obce baráčníků, starosta města i zástupci veřejnosti. Po úvodním proslovu Ondřeje Lochmana, který připomněl zejména nebezpečí, kterým by bylo vnímání naší svobody jako samozřejmosti, následovalo položení věnce a květin k patě pomníku.

„Trápí mě, že na pietní vzpomínky přichází stále méně a méně lidí,“ dodal starosta později a doplnil, že už 28. října se pokusí další důležitý svátek více dostat do povědomí občanů. „V neděli odpoledne jsem se setkal se starostou Turnova, který občany vyzývá k tomu, aby vyvěšovali alespoň v historickém centru města o státních svátcích vlajky. Po diskuzi jsem se rozhodl tuto sympatickou kampaň podpořit a pokusit se založit novou tradici také u nás.“

Město po vzoru Turnova omezené množství vlajek rovněž připraví pro případné zájemce, kteří si je budou moci vyzvednout na městském úřadě. Třeba se touto nenásilnou formou svátky a ideje, které jsou s nimi spojeny, dostanou do širšího povědomí.

Vlastní připomínku státního svátku měla také místní část Veselá, kde u sochy T. G. Masaryka nechyběli zástupci SDH Veselá a baráčníků.

Skautům, baráčníkům, hasičům i všem ostatním, kteří dorazili, patří za nedělní důstojnou připomínku 8. května upřímný dík.

085 8 kveten 2016