Úkolem obce jako základního územního samosprávného celku je péče o všestranný rozvoj území a potřeby občanů. Za tím účelem vlastní movitý i nemovitý majetek, který slouží primárně k zabezpečování veřejných služeb a k výkonu vlastní samosprávy. V Mnichově Hradišti činnosti v oblasti správy a údržby majetku vykonávají na základě smluv firmy (např. RK Kouba, Těžex, Compag, Eltro nebo Saturn služby). Dlouhodobě však řešíme problém se zabezpečením menších oprav, evidováním drobných závad a jejich operativním odstraněním. Stále obtížnější je především zabezpečení běžného úklidu města, péče o veřejná prostranství, drobné domovnické práce na budovách, pomoc na hřbitově, stěhování a další podobné činnosti. Proto vedení města rozhodlo o zřízení technické čety.

Vedoucí technické čety bude mít k dispozici dva pracovníky a v případě potřeby bude možné přijmout další brigádníky na DPČ nebo DPP. V dubnu nastoupili dva pracovníci, kteří vyšli vítězně z výběrového řízení, třetí pracovník nastupuje v květnu. Náplní jejich práce bude především odstraňování drobných závad na mobiliáři a na objektech města, personální zajištění příprav akcí pořádaných městem, operativní zásahy na zeleni města, úklid a úprava veřejných prostranství města, úklid černých skládek, v zimním období úklid sněhu před vstupy do budov v majetku města a další operativní činnosti jako stěhování, vyklízení apod. Dále také drobné stavební práce, správa zemníku Ptýrovec, dohled a provoz deponie po užitých stavebních materiálů v ulici U Trati a v areálu bývalé cihelny.

Četa sídlí v prostorách bývalé firmy Saturn ve Hřbitovní ulici čp. 316, které se sama upravila. Ve své výbavě má drobné ruční a elektro nářadí a také služební vůz – malou dodávku. Zadávat práci technické četě budou jen určení pracovníci městského úřadu, občané mohou případné závady a nedostatky nahlásit na úřad. Technická četa bude provádět opravy a údržbu pouze na majetku města Mnichovo Hradiště, nemůže poskytovat služby za úplatu soukromníkům ani firmám.