Na nepořádek ve městě a ignorantství některých lidí, kterým veřejný pořádek nic neříká, si řada Hradišťáků stěžovala už v průběhu zimy. Teprve tající sníh však ukázal, o jak nechutnou bilanci se ve skutečnosti jedná.

Pracovníci společnosti Compag, kteří s příchodem teplejšího počasí začali uklízet frekventované chodníky a jejich okolí, sesbírali jen během prvního víkendu v ulicích města 100 kilogramů psích exkrementů a nedopalků cigaret! Neuvěřitelné množství! Zvlášť vzhledem k tomu, že důkladný úklid chodníků a zelených ploch probíhá vždy před nástupem zimy.

Jak vyplývá z dlouholetých zkušeností, v zimě po svých psech část jejich majitelů uklízí ještě méně a spoléhá na to, že exkrementy zakryje sníh. O to barvitější podívanou s sebou přináší jaro. Počty psů žijících ve městě jdou navíc v posledních pěti letech stabilně nahoru a jejich počet dosahoval v závěru minulého roku k číslu 1047.

Vedení města se tak po opakovaných výzvách, aby si posvítilo na ty, kteří po svých psech neuklízejí, rozhodlo konat a být nekompromisní. Náčelník městské policie z pověření starosty ustanovil hlídku specializující se na nepřizpůsobivé pejskaře a strážníci proti nim rovněž obracejí zrak městského kamerového systému. Přistiženým hříšníkům hrozí na místě pokuta, která může být až do výše pěti tisíc korun. A to už je zatraceně dobrý důvod sehnout se a po svém psovi uklidit.

„Samozřejmě máme zmapováno, kdy je výskyt pejskařů v ulicích města největší. Právě na tyto časy se nyní hodláme zaměřit,“ potvrzuje náčelník městské policie Petr Kožený.

Představa, že každý majitel psa se psem na vodítku, za sebou bude mít městského strážníka, je samosřejmě absurdní. Město tedy prosí všechny, kterým je tento zlozvyk protivný a odporný, aby se na výchově nevychovaných pejskařů podíleli. Aby napomínali, ale pokud neuspějí, aby také neváhali kontaktovat městskou policii na čísle 602 473 156.

„Zkrátka nám došla trpělivost. Domlouvat bychom totiž mohli donekonečna. Dá se předpokládat, že ti, kteří budou platit pokutu, nám budou vytýkat příliš tvrdý postup, ti slušní se však nemusí bát a třeba se konečně nebudou muset při každé cestě městem dívat, kam šlapou,“ dodává starosta Ondřej Lochman a podotýká, že město v únoru zaplatilo 50 tisíc korun za dva mimořádné úklidy chodníků a zelených ploch.

Vedle represivních opatření město rovněž hodlá rozšířit počet stávajících košů vybavených zásobníkem sáčků na psí exkrementy. 
K šesti stávajícím plánuje přidat další, a to především v lokalitách sídlišť. Jedná se ale spíš o nouzové řešení pro ty, co si vlastní sáček zapomenou. Sáček s exkrementy je následně možné odhodit do jakéhokoliv koše na komunální odpad – není k tomu potřeba žádný speciální.

Město už nyní rovněž využívá možnosti zaměstnat díky nabídce Římskokatolické farnosti lidi, kterým byl udělen alternativní trest formou obecně prospěšných prací. Ti se aktuálně začínají zaměřovat právě na úklid zelených ploch.

Už za několik dní rovněž začíná jarní očista místních komunikací. Ta startuje 9. března a harmonogram práce je ke stažení na webu města. Přestože značení bude na konkrétní místa umístěno včas, proti hrozbě odtahu vašeho vizidla se můžete pojistit tím, že se do harmonogramu čištění podíváte již nyní a údaj si zapíšete do kalendáře.