Správa pražských hřbitovů spustila v roce 2013 projekt Adopce významných hrobů. Jeho smyslem je zapojit do péče o hroby výjimečných osobností veřejnost, a zastavit tak degradaci hrobů našich velikánů, kteří již nemají žijící příbuzné. Nezřídka se totiž stává, že hroby významných osobností jsou zanedbané, chátrají a sochy, které je dříve zdobily, se rozpadají. Opuštěným hrobům následně hrozí zrušení a přesun ostatků do společného hrobu.

V rámci projektu se Správa pražských hřbitovů obrátila také na Mnichovo Hradiště a upozornila na hrob Františka Gustava Chalupy, malíře a ilustrátora a rovněž rodáka z Mnichova Hradiště. Ten je pochován na pražském Olšanském hřbitově VII. Jeho hrob je bez pomníku, je zarostlý a jméno pochovaného na místě nepřipomíná nic jiného než zápis ve hřbitovní knize.

Město uzavřelo se Správou pražských hřbitovů smlouvu o adopci hrobu, a to na 10 let. Hrobové místo bude upraveno a opatřeno pomníkem.

O tom, kdo byl František Gustav Chalupa (1828-1887), se můžete dočíst ZDE.